21. prosince 2009 16:31 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Malba, kterou Rath vydražil v Londýně, bude k vidění v Kutné Hoře

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Vzácná miniatura z 15.století | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzácná miniatura z 15.století | foto: ČTK

PRAHA  Zástupci Středočeského kraje v pražském Klementinu převzali knižní malbu z 15. století, která byla vydražena v Londýně za více než 17 milionů korun. V neděli by měla být na jediný den vystavena v Jezuitské koleji v Kutné Hoře.

Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) budou iluminaci nejdříve zkoumat odborníci v pražském Klementinu. Originál miniatury se bude v Kutné Hoře vystavovat jen příležitostně. Kraj ale nechá vyrobit její kopii, která bude v kutnohorské galerii vystavena každý den.

Kraj iluminaci získal před dvěma týdny při dražbě v londýnské aukční síni Sotheby's. Pořízení vzácné miniatury, zobrazující dolování stříbra v Kutné Hoře, kritizuje krajská opozice. Podle ní jde o plýtvání penězi. Kraj naopak tvrdí, že investice do tohoto díla se mnohonásobně vyplatí.

Iluminace zobrazující dolování a zpracování stříbra v Kutné Hoře z 15. století je památkou srovnatelnou podle odborníků s fragmentem Dalimilovy kroniky.

Iluminace se má stát jedním z nejvýznamnějších exponátů vznikající Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Miniatura je památkou srovnatelnou s fragmentem věhlasné Dalimilovy kroniky, který ČR v dražbě získala před čtyřmi lety. Vznikla v nejvýznamnější české iluminátorské dílně konce 15. století. Dosud byla známa odborné veřejnosti pouze z černobílé reprodukce, poprvé publikované v
roce 1929. Od středověku však nebyla nikdy veřejně vystavena. Znalci byla vždy považována za jednu z nejvýznamnějších iluminací vytvořených na sever od Alp.

ČTK