Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Malé formule už dobyly i Česko

Česko

Svět vášnivých modelářů - O světový titul mezi malými monoposty usilují také Češi

PRAHA Světla zhasínají a monoposty vyráží divoce vpřed.

Ne, nejde o popis šampionátu formule 1, jehož letošní ročník končí zítra večerním závodem v Abú Zabí.

Do Česka dorazil projekt Formule 1 ve školách. Je to celosvětové klání studentů, ve kterém mají za úkol navrhnout, zkonstruovat, otestovat a vyrobit vlastní model formule 1, který je poháněn CO2, a závodit s ním.

Záštitu nad celou akcí, která už probíhá deset let, převzal promotér F1 Bernie Ecclestone. Loni se do ní zapojilo 30 zemí, včetně 25 týmů z České republiky.

„Závodí se na dvacetimetrové dráze s modelem, který váží nejméně 55 gramů a je poháněn bombičkou s CO2, která je známa třeba ze sifonu,“ vysvětluje Petr Skřivánek z českobudějovického týmu Blueforce, který letos v Česku vyhrál premiérový ročník soutěže.

„Mnozí si představují, že si děti navrhnou autíčko a nožem ho okrouhají. Ale ono je to drobet složitější. Studenti pracují se stejnými programy, které se používají k designování skutečných monopostů formule 1,“ doplňuje profesor Milan Novotný ze Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické, z níž Blueforce pochází.

Model je z balzového dřeva nebo kompozitu a musí splňovat přesně dané limity pro výšku, šířku, váhu. Studenti vytvoří pomocí speciálních programů v počítači virtuální model, který nakonec zpracují na CNC frézce. Při projektování hraje samozřejmě velkou roli aerodynamika, stejně jako je tomu u skutečných formulí.

Vyrobit konkurenceschopný model, který ke zrychlení z 0 na 100 kilometrů potřebuje pouhé tři desetiny vteřiny, je však jen část problému. Pokud chce tým uspět, musí mít schopného manažera, konstruktéra, výrobce, grafika a mít zajištěnou kvalitní vizuální prezentaci.

Manažer se stará o chod týmu a shání peníze od sponzorů, které jsou použity na prezentaci a cesty na jednotlivá kola soutěže. „Na mistrovství světa v Londýně jsme zaujali naší 3D vizualizací, která stála víc než půl milionu korun,“ říká Skřivánek, jehož tým na šampionátu skončil devátý.

Blueforce se navíc stal nováčkem roku. „Náš triumf je skvělou reklamou pro soutěž v Česku. Dokázali jsme, že čeští studenti dokážou přemýšlet a nejsou hloupí,“ přemítá konstruktér Jan Frouz.

Vsoutěži zdaleka nerozhodují jenom závodní výkony. „Hodnotící komise hledí na osm různých věcí, počínaje ústním představením projektu po správnou prezentaci týmu ve výstavním stánku. Členové komise vás zpovídají a zkoumají, zda jste model opravdu dělali sami,“ líčí Skřivánek.

Výzkum tak studenty učí používat počítače v konstrukčním a technologickém procesu, fyziku, aerodynamiku, design, reklamu, grafiku, marketing, finanční strategii, vedení stáje a práce v týmu.

Závodí se na úrovni národních kol (Čechy, Morava), celostátního finále a ve světovém šampionátu.

Pro vítěze MS je připravena lákavá cena - stipendium pro všechny členy týmu na londýnské univerzitě v oboru automobilový inženýr.

***

Formule 1 ve školách: studenti soutěží v simulaci závodního týmu Model „formule“ vzniká nejprve na papíře, pak se vytvoří virtuální model v počítači za pomoci stejných programů, které jsou používány ke konstrukci realných monopostů. Poté se autíčko vyrobí na CNC frézce.

Soutěž v Česku ovládl českobudějovický tým Blueforce. Odměnou jim byla účast na světovém šampionátu v Londýně a setkání s loňským mistrem světa F1 Lewisem Hamiltonem. Zleva - Jan Tománek, Jan Frouz, Lewis Hamilton, Vendula Malá, Petr Skřivánek a Milan Novotný.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...