30. července 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Málem způsobil katastrofu, strojvedoucí rychlíku teď pracuje v depu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Jen 27 metrů dělilo v neděli vlaky na trati z Prahy do Kolína od srážky.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jen 27 metrů dělilo v neděli vlaky na trati z Prahy do Kolína od srážky.... | foto: Zdroj: Drážní inspekce

PRAHA Díky bleskové reakci napravil chybu a zabránil srážce s protijedoucím vlakem. I tak se strojvedoucí z rychlíku, který v neděli projel návěstidlo a mířil čelně proti osobnímu vlaku, do kabiny lokomotivy nějakou dobu nepodívá. České dráhy ho postavily mimo službu, aktuálně tak pracuje v depu.

Rychlík do Vsetína a osobní vlak mířící do Prahy od katastrofy dělilo pouhých 27 metrů, díky pohotové reakci oba strojvedoucí stačili soupravy zastavit. Na koleji neměl co dělat dálkový spoj, který na ni nepovoleně vjel po tom, co na příjezdu do Kolína takzvaně řízl výhybku postavenou pro jiný směr. Jak informoval server Lidovky.cz, strojvedoucí vlaku na Vsetín se již k chybě přiznal. Dráhy ho navíc postavily mimo službu. 

ČTĚTE TAKÉ:


"Byl převeden na jinou práci, aktuálně pracuje v depu. O dalším se rozhodne po dokončení vyšetřování mimořádné události," informoval server Lidovky.cz mluvčí Českých drah Radek Joklík. Rovnou ale vyloučil, že by strojvedoucímu rychlíku chyběla odpovídající praxe.

Aktuálně mu hrozí dvojí postih: podle policie se mohl dopustit přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. Pokud by byl odsouzen, hrozí mu až pět let vězení nebo zákaz činnosti. O potrestání budou rozhodovat i dráhy, i když zatím konkrétní postup odmítají předjímat s tím, že je třeba počkat na výsledek šetření. "Další postup a případná sankce se od něj bude odvíjet," uvedl pouze Joklík. 

V úvahu přichází škála trestů od zákazu řízení vlaků až po náhradu škody. Souprava na koridoru poničila výhybku se speciální technologií. Škoda je odhadována na 400 tisíc korun, přičemž průměrný plat strojvedoucího drah podle webu platy.cz činí zhruba 26 tisíc korun.  

Na výsledek však bude nutné vyčkat, vyšetřování nehody není zdaleka u konce. „Výsledek vyšetřování se předpokládá nejdříve za několik týdnů,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. 

  • 7Diskuse


Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky


Bentley Continental GT 6,0...
Bentley Continental GT 6,0...

r.v. 2014, naj. 83 400 km, benzín
3 123 200 Kč (s DPH)