Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Maltský olivový olej vymizel. Nyní se zase začíná lisovat

Jídlo

  7:00
WARDIJA (MALTA) - Sam Cremona se zakusuje do malé černé olivy zvané bidni a hrdě ji ukazuje: plod vzešel z původní odrůdy existující už nejméně 2000 let a představuje minulost i budoucnost produkce olivového oleje, kterou tento bývalý zlatník na Maltě obnovil.
Lisování olivového oleje (ilustrační foto).

Lisování olivového oleje (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Pěstování oliv vzkvétající za dob římské říše mizelo spolu s tím, jak se ostrov vylidňoval, jak zde Arabové zaváděli pěstování bavlny a pak britští kolonisté (1800 až 1964) rozšiřovali chov ovcí. Mnoho olivovníků bylo vykáceno či nahrazeno pomerančovníky a mandlovníky.

"Ztratili jsme smysl pro to, co byl maltský olivový olej. Mnoho lidí si dokonce myslí, že maltské olivovníky nikdy nedávaly dobrý olej, že olivy byly hořké," svěřuje se Cremona, bývalý zlatník, jehož pleť nabyla bronzového zabarvení charakteristického pro zdejší rolníky.

Maltský olej dlouhou dobu neexistoval

Sam Cremona se asi před 15 lety spolu se svou manželkou Matty rozhodl vysadit olivovníky kolem jejich velkého domu ve Wardiji, 40 kilometrů severně od metropole La Valletty.

"Když jsme sklidili půl tuny oliv, rozhodli jsme se je vylisovat, abychom získali olej, ale na Maltě nebyla žádná lisovna," vysvětluje Matty. Sam koupil moderní stroj a spolu s přáteli začal vyrábět olej.

"Uvědomili jsme si, že je tu poptávka po olivovém oleji," dodává Matty, která napsala tři knihy receptů a historie místní kuchyně.

Maltský olej je podle ní jen málo kyselý díky půdě a klimatu, ale také proto, že se olivy lisují vždy velmi čerstvé: na tak malém ostrově je přeprava oliv do lisovny velmi rychlá.

Sklizeň oliv.

V krátké přestávce mezi dvěma dodávkami oliv přijímá Sam skupinu německých turistů, kteří si přišli prohlédnout vzorné plantáže, kde mají olivy označení "bio".

"Věděla jsem, že se olivový olej vyrábí v Itálii, v Řecku a ve Španělsku, ale ne na Maltě. Považuji práci tohoto muže za pozoruhodnou!" prohlašuje devětašedesátiletá Inge Mincková z německého Darmstadtu.

Olivy zvané bidni

Sam má ještě ambicióznější sen: oživit kulturu místní olivy zvané bidni. "Byla tady už před 10.000 lety, ze dřeva tohoto olivovníku jsou trámy v chrámech ve Skorbě (pocházející z doby 3600 až 2500 let př. n. l.) nedaleko odsud," uvádí.

Sam této odrůdě oliv zasvětil program nazvaný PRIMO (Project for the revival of the indigenous Maltese olive - Projekt obrození původní maltské olivy). Nejprve nechal vzklíčit řízky ze stromů starých 2000 let, pak je rouboval.

"Daří se nám roubovat kolem tisícovky, někdy až kolem dvou tisícovek stromů ročně. Naším cílem je dosáhnout počtu 10.000 stromů. Dávám řízky těm, kdo se zaváží, že vysadí nejméně padesát stromů," vysvětluje.

Programu PRIMO se již účastní čtyřicítka pěstitelů a do dvou let bude možno zpracovávat olivy z 5000 stromů. Sam doufá, že se mu podaří dosáhnout certifikátu Evropské unie pro olej z monokultury bidni.

Sam se při opěvování vynikajících vlastností olivy opírá o analýzy agronomického ústavu v Bari a univerzity v La Vallettě. "Podívejte se, zvenku se zdá, že srdíčko olivy bylo zasaženo, ale uvnitř je oliva nedotčená, protože je plná antioxidantů," říká a zakusuje se do bidni.

Olej z těchto oliv podle něho může být používán jako potravinový doplněk k posílení imunitního systému či k léčbě vysokého krevního tlaku.

Bílorůžové olivy: lákadlo pro gurmány celého světa

Předloni Sam objevil zcela náhodně stromy nesoucí bílé olivy, které vyzráváním nabývají růžové barvy. Cremona našel zmínky o těchto "maltských perlách" v písemnostech z doby renesance. Rytíři vládnoucí na ostrově tehdy bílé olivy nabízeli evropským korunovaným hlavám spolu s pomeranči a medem.

"Letos poprvé budeme lisovat ze stovky stromů," říká Sam. Doufá, že se tento velmi jemný druh brzy dostane na stoly gurmánů z celého světa.

Autoři: ,