1. dubna 2009 22:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mám nit od Bořivoje k Obamovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 133Diskuse
Genealog tvrdí, že je Obama potomek Přemyslovců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Genealog tvrdí, že je Obama potomek Přemyslovců. | foto: koláž ŠimonLidové noviny

WASHINGTON/PRAHA Mezi předky amerického prezidenta patří i anglický král Edward I. či český Vratislav II., říká Míla Rechcígl, český biochemik, historik a spisovatel žijící od roku 1950 ve Spojených státech.

Podívejte se na Obamův rodokmen

* LN Jak jste dospěl ke zjištění, že má americký prezident Barack Obama české předky? Kdo všechno konkrétně k jeho vzdáleným příbuzným patří?

Pokud jde o české předky současného prezidenta Spojených států -když jsem se dozvěděl, že Obamova matka má britské královské kořeny, tak mne hned napadlo, že by mohla mít i českou královskou krev. Královská genealogie je jedním z mých koníčků, a tak jsem se pustil do zkoumání. Až dosud bylo známo, že Obamova matka byla potomkem skotských králů. Mně se navíc podařilo zjistit, že Obama má též mezi svými předky anglické krále, respektive krále Edwarda III. a krále Edwarda I. Měl jsem již z dřívější doby důkladně prozkoumány rodinné vztahy mezi příslušníky anglického království a příslušníky království českého, takže mi pak již dlouho netrvalo propojit anglického Edwarda I. s českým králem Vratislavem II. a od něho se dostat až k Bořivojovi I. a ke svaté Ludmile. Mám tak souvislou niť od Bořivoje až k Baracku Obamovi.

* LN Zabýval jste se někdy i možnými českými předky Obamovy manželky Michelle, amerického viceprezidenta Joea Bidena či nynější ministryně zahraničí Hillary Clintonové?
Obamova manželka nemá žádné královské předky, a pokud mi je známo, tak též nemá v rodu žádné bělochy. Tudíž nemůže mít české předky. Pokud jde o Hillary Clintonovou, ta sice má anglické a irské předky, ale to byli většinou prostí lidé - horníci. Všeobecně je známo, že královskou krev nemá. Tudíž dost dobře nemůže mít české předky. A jak jsem zjistil, ani viceprezident Biden nemá žádné české předchůdce.

* LN Jste Čech, ale žijete ve Spojených státech, tak mě s nadsázkou napadá: když má Obama „českou“ krev, má podle vás i nějaké typicky české vlastnosti? Podobá se v něčem Čechům?
Myslím, že by bylo dosti absurdní hledat u Obamy konkrétní geny, které ovlivňují jeho vlastnosti. Nicméně, uvážíme-li, že je to člověk velice rozvážný, realistický a analyticky orientovaný, pak nemá od typického Čecha moc daleko. 

  • 133Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!