Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mám přísun potravin z venkova, vysvětloval naspořené miliony Dbalý

Česko

  5:00
PRAHA - Exšéf Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý viněný z mnohamilionové korupce soudu nabídl vlastní vysvětlení, jak přišel k desítkám milionů, které u něj našla policie. Peníze si prý s manželkou vydělali a ušetřili je díky nízkým životním nákladům. Třeba potraviny lékaři posílali příbuzní z venkova. Miliony prý Dbalý mimo jiné vydělal léty filatelie a další sběratelskou činností.

Vladimír Dbalý v době, kdy šéfoval Nemocnici Na Homolce. foto: ČTK

Dbalý si podle vyšetřovatelů žil na vysoké noze. A to i potom, co skončil v lukrativní funkci ředitele elitní nemocnice. I v jeho poznámkách jsou zmínky o nákupech exotických zájezdů, luxusního zboží nebo kokainu. Lékař si nicméně stojí za tím, že si na vše legálně vydělal.

ČTĚTE TAKÉ:

„Já jsem si své prostředky vydělal jako ředitel nemocnice i jako řadový lékař a podle listin lze doložit, že jsem na základě karty sociálního pojištění vydělal 30 milionů korun a to spolu s manželkou. Jsem ekonomicky nezávislý, mám přísun potravin z venkova a naše náklady na živobytí jsou nízké,“ hájil se před vazebním soudem krátce po zadržení letos v červnu. Jeho slova zaznamenal do analýzy pro soud, s níž se seznámil server Lidovky.cz, státní zástupce Zdeněk Matula.

Peníze si však podle svých slov neukládal do banky, ale měl je doma. „Naspořil jsem si je jako rezervu na splacení hypotéky. Tu rezervu mám takzvaně v polštáři, protože bankám příliš nedůvěřuji a chci, abych měl alespoň částečně uhrazenou hypotéku. Doma jsem měl 800 tisíc korun v hotovosti, byla to odměna při mém odchodu z funkce,“ vypočítal Dbalý.

Dbalý - diář

V té době ještě nikdo netušil o kufru, který si těsně před zadržením uschoval u přítele. Policisté se ale brzo na stopu zavazadla dostali. Když ho dohledali a otevřeli, našli v něm 21 milionů korun, 185 tisíc eur, 5 000 dolarů či tři a půl kilogramů zlata.

V září proto Dbalý musel u soudu vysvětlovat, proč se snažil zavazadlo ukrýt a kde se vzal jeho obsah. „Vznikl dlouhodobou sběratelskou činností nejen mojí, ale také mého tatínka, který se zabývá filatelií téměř 50 let, já posledních 20 let,“ uvedl.

Příjmy prý měl i z jiných zdrojů než z hlavního pracovního poměru. „Když jsem si snížil ten úvazek zhruba v létě 2013, tak jsme měli nějaké úspory na společném účtu. Měl jsem konzultační smlouvu s firmou, kde jsem vydělával 20 tisíc,“ tvrdil.

Jenže podle Matuly jeho výpověď nekoresponduje s výpovědí Dbalého manželky Stanislavy, kterou pronesla u soudu, u něhož nakonec dostala podmínku za výběr 750 tisíc korun z obstaveného účtu. U soudu uvedla, že s manželem neměli jiný zdroj příjmů. Z vybraných peněz prý vrátila matce Dbalého 250 tisíc a 200 tisíc vlastním rodičům. Příbuzní jí měli pomáhat se splacením hypotéky.

Půjčka od rodičů a peníze „v polštáři“ navíc podle státního zástupce byla pouhým Dbalého zastíracím manévrem. „Bylo mu jasné, že každý nestandardní výdaj by jej mohl usvědčit. Proto musel řešit refinancování hypotéky a sjednávat snížení splátek, místo aby ji jednou provždy vyřešil jejím zaplacením. A proto také nemohl svou trestnou činností nabytý majetek vložit do banky či do nějaké oficiální úschovy, neboť pak by byl dohledatelný. Fakt, že o něm neřekl ani své manželce, svědčí o tom, že jeho vazby na rodinu nejsou tak silné, jak se v rámci trestního řízení snažil prezentovat,“ pustil se Matula do obviněného lékaře.

Dbalý čelí obvinění kvůli zakázkám Nemocnice Na Homolce na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Jeden z hlavních důkazů představují lékařovy poznámky z let 2006 až 2011, do nichž podle policie mimo jiné zapisoval údaje o schůzkách a úplatcích. Sám Dbalý však trvá na tom, že se jedná o předlohu pro chystané literární dílo.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

„Celý deník vznikl jakoby skutečný deník událostí, které jsem prožil jako ředitel Nemocnice Na Homolce, já jsem si tam zapisoval některé rodinné věci, nákup známek a i jiných věcí, které teď považujete za důkazy v tom kufru, asi v roce 2012 jsem začal ten text upravovat do beletrie. Jednalo se o fiktivní svět, nebylo to tak, že by měl formu skutečného deníku,“ vysvětloval v září na vazebním zasedání.

Těsně po zadržení se snažil také osvětlit termín moo odvozený od anglického slangového výrazu pro peníze moolah. Podle kriminalistů jím označoval úplatky. Avšak lékař nabídl jiné vysvětlení. „Moo je výraz ‚mýty od ostatních‘ a znamená to pomluvy, informace a anonymy,“ řekl. Zřejmě měl na mysli složeninu z počátečních písmen anglických slov Myths Of Others.

Matula nicméně v analýze pro soud píše, že při letošní prohlídce u Dbalého kriminalisté našli dokument moo overview, v němž si úplatky sumarizoval. Před soudem se podle něj Dbalý k dokumentu nedokázal vyjádřit. 

V zápiscích navíc Dbalý často výraz používal ve spojení s penězi. “2. 12. 2009 19:00 v Cannonu meet s Petrem Kutilem, Pavlem Kocourkem, Michalem (Toběrným) házíme přes okno kabát!!! a rozdělujeme první moo ze spodního polštáře digitalizace (Virmil) + hochům předávám apanáž za 11. - 12. 2009,“ napsal si například v podle něj připravovaném námětu na knihu. 

Dbalého advokátka Katarína Kožiaková Oboňová mluví o moo jako výrazu, který má text jeho literárního díla ozvláštnit. „Co znamená výraz moo mi neřekl, nebyl k tomu důvod. Já se ho na to neptala,“ řekla v říjnu serveru Lidovky.cz.

Autor: