8. září 2008 7:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mám silný mandát

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 75Diskuse
Staronový předseda Strany zelených Martin Bursík (vlevo) a místopředseda Ondřej Liška. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staronový předseda Strany zelených Martin Bursík (vlevo) a místopředseda Ondřej Liška. | foto: Lidové noviny

Křídlo podporující Danu Kuchtovou potřebuje čas, aby se s výsledky voleb sžilo, říká Martin Bursík, znovuzvolený šéf zelených.

* LN Na sjezdu jste dosáhl prakticky všeho, co jste chtěl. Nezůstávají přesto zelení rozděleni v poměru dvě třetiny ku třetině, v jakém jste „kliku“ Dany Kuchtové porazil?
Myslím, že se nám to podaří překonat. Je zapotřebí určitý čas, aby lidé, kteří podporovali na předsedkyni Danu Kuchtovou, aby se nějak sžili s výsledkem. Sjezd je suverén, mandát dostal koncept, který jsem představoval. Ten mandát je velmi silný, všichni členové předsednictva ho mají dvoutřetinový. V žádné politické straně není stoprocentní konsenzus.

* LN Kuchtová vzápětí zavelela svým stoupencům, tedy třetině strany, k odchodu do „konstruktivní opozice“. To je v rámci jedné strany poměrně zvláštní uspořádání... 
Mě to také překvapilo, ale to není první překvapující krok. Zvláštní byl v předsjezdové kampani i tisk plakátů s logem zelených, které byly součástí negativní kampaně proti mně. Ale to je věc vkusu a já na to mám jednu odpověď: Dana Kuchtová je z rozhodnutí sjezdu řadovou členkou Strany zelených.

* LN Dá se ale čekat, že stoupenci Kuchtové budou - v uvozovkách - obtěžovat i tak. 
No dobře, ale nejsou ve funkcích a to je podstatné. Ve chvíli, kdy na veřejnosti vystupuje první místopředsedkyně strany a říká něco jiného než předsednictvo strany, je to problém. Ve chvíli, kdy vystupuje řadová členka strany, váha jejího hlasu je tisícinásobně nižší. To je logická úvaha.

* LN Tato řadová členka a lídr třetiny nespokojenců má ale dvě předsunutá tykadla v poslaneckém klubu v podobě Olgy Zubové a Věry Jakubkové... 
Tohoto jsem si vědom. Sjezd ale nemohl vyřešit problém budoucí loajality či neloajality těchto dvou poslankyň. Sledoval jsem pozorně jejich vystoupení na sjezdu a myslím, že teď by měly sehrát roli regiony, které je nominovaly na kandidátky do Poslanecké sněmovny. Je v zájmu celé strany, aby došlo ke konsolidaci, aby strana dokázala být spolehlivým a solidním partnerem i v Poslanecké sněmovně. Čili požádám předsedy Středočeského a Moravskoslezského kraje, aby si s poslankyněmi promluvili.

* LN Obě poslankyně si stěžují, že od zvolení Přemysla Rabase šéfem klubu se poslanci zelených sešli jen jednou a téměř nekomunikují. Takovou výtku neberete? 
Ne, ne, ne. Já mám za sebou sjezd, na kterém se udělal ohromný kus práce. A nechci teď otevírat téma fungování a komunikace v klubu. Tuto etudu už jsme tady měli a byla uzavřena tím, že Kateřina Jacques odstoupila z funkce předsedkyně klubu, aby situaci uklidnila. Přemysl Rabas svolá řádně po prázdninách klub, budeme jednat a uvidíme.

  • 75Diskuse