Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Manuál pro voliče. Deset rad, jak správně volit do Senátu ve druhém kole

Česko

  11:19
PRAHA - Druhé kolo senátních voleb tradičně trápí mizivá voličská účast. Před dvěma lety dorazilo k urnám necelých 17 procent oprávněných voličů, tedy ani ne každý pátý. Aby hlasy těch, kdo se rozhodnou nenechat své ústavní právo ležet ladem, nepřišly vniveč, přináší server Lidovky.cz deset rad, jak správně volit.

Výsledky senátních voleb - grafika. foto: Lidové noviny

1.Kdo smí volit a jak se prokázat
Právo promluvit do složení Senátu mají jen lidé starší osmnácti let, s českým občanstvím a s trvalým pobytem v republice. Osmnáct musí být voliči nejpozději ve druhý den voleb.

Volební komisi je třeba doložit totožnost a trvalý pobyt platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Žádný jiný doklad nemá relevanci, volič neuspěje s rodným listem, řidičským průkazem ani tramvajenkou. Důležité je myslet i na to, že občanka nebo pas nesmí mít prošlou platnost, byť by to bylo o jediný den.

Senátní volby ovládlo ANO, postoupil Váňa, neuspěl Harapes

2. Na čase záleží
V pátek se volební místnosti otevřou ve 14 a zavřou ve 22 hodin, v sobotu budou v provozu od 8 do 14 hodin. Pokud někdo dorazí po těchto hodinách, má smůlu a o svoje volební právo přijde.

3. Za plentu se musí
Vpravit lístek do obálky se musí v prostoru k tomu určeném – za plentou. Naopak vhodit obálku s hlasem do urny je třeba před zrakem komise. Ani s jedním nesmí nikdo z členů komise pomáhat.

Pokud volič pomoc potřebuje kvůli zdravotnímu postižení, smí ho za plentu někdo doprovodit a pomoci mu s umístěním obálky do urny, se zmíněnou výhradou, že takovou součinnost nesmí poskytnout člen volební komise.

4. Barva obálek
Lístky a obálka do druhého kola senátních voleb jsou šedé. Narozdíl od prvního kola, kdy se volilo shodně do horní komory Parlamentu i krajských zastupitelstev, už si je tak není s čím splést. Rovněž už se neposílají do poštovních schránek. Každý je dostane až přímo od komise ve volební místnosti.

5. Žádné kroužky
Zatímco minulý týden bylo možné v krajských volbách zakroužkováním udělit kandidátům preferenční hlas, v druhém kole voleb do Senátu si volič vybírá pouze jednoho ze dvou uchazečů. Lístek s jeho jménem nekroužkuje, pouze jej vloží do obálky a vhodí do volební urny.

Začátek sčítání hlasovacích lístků v jednom z ostravských volebních obvodů.
Obec Strahov má přibližně 35 obyvatel.

6. Lístek neplatí
Hlas je ztracený, když volební lístek v obálce nebude vůbec, případně když budou lístky uvnitř oba. Neplatí ani přetržený (natržený nevadí, ale není problém požádat komisi o náhradní, když si volič není jistý, jestli míra natržení jeho lístku už není za hranou) a musí jít o oficiální lístek, nadepsat si doma vlastní nelze. Stejně tak nemá cenu předtištěná jména přepisovat, neboť hlas pro takového „kandidáta“ komise nezapočítá. Celý lístek naopak zůstane platný i po takových úpravách.

11 tváří poražených: v senátních volbách zcela propadli Hušák nebo Harapes

7. Komise do domu
Pokud někomu brání zdravotní problémy nebo jiná vážná překážka, aby přišel do volební místnosti, dva členové komise dorazí za ním domů s přenosnou urnou. Žádosti o tuto návštěvu se adresují obecnímu úřadu, ve dny voleb už přímo komisi – oboje stačí telefonicky. Pokud je ale člověk v nemocnici, která se nachází v jiném kraji, než kde má trvalé bydliště, žádná komise nedorazí.

8. Voličský průkaz ano, ale
Do Senátu lze volit na voličský průkaz, ale pouze v rámci územního obvodu, kde má člověk trvalé bydliště. Člověk tedy nemusí být přímo ve svém městě, ale za hranicemi daného volebního obvodu pozbývá průkaz smyslu. Jiné je to u Čechů zapsaných v seznamu voličů při některém ze zastupitelských úřadů v cizině – ti mohou volit v kterémkoli okrsku, pokud zrovna při volbách přijedou do původní domoviny.

9. Vězňové mají smůlu
Ve vězení lze volit do Senátu jen v případech, kdy se trestancovo trvalé bydliště shoduje s adresou nápravného zařízení, v praxi ovšem jde o mizivá procenta. Jiné je to u voleb do sněmovny a Evropského parlamentu. Tam je volební právo vězňů nedotčeno. Ale u krajů, obcí a Senátu mají zpravidla smůlu.

10. Porušování zákona
Když si člověk všimne, že před volební místností někdo rozdává pětistovky za předchystané hlasovací lístky nebo jakkoli jinak manipuluje s výsledkem voleb či pravidly, může to nahlásit komisi nebo rovnou policii. Na tu by se měl každý obrátit i v případě, kdyby na nezákonné chování narazil u členů komise, třeba kdyby od voličů přebírali obálky s tím, že je do urny dají později sami.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!