Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Manželčin e-mail je svatý, Leone Walkere!

Česko

NOČNÍ HLÍDKA

Intelektuální příloha deníku Boston Globe jménem Ideas rozebírá novou ideu: co kdyby se zákony nejprve testovaly na zkoušku na vybraném vzorku populace? Například by se náhodně vybraným deseti tisícům Američanů snížily daně a vidělo by se, jestli budou investovat, spořit, utrácet, více pracovat atd.

Vychází z chystaného článku tří právních akademiků (Iana Ayrese a Yaira Listokina z Yaleovy univerzity a Michaela Abramowicze z univerzity George Washingtona) pro Pennsylvannia Law Review pod titulkem „Randomizing Law“, tedy v tomto smyslu Náhodné testování práva.

Tradičně se mělo za to, že „testovacími laboratořemi“ jsou jednotlivé státy USA - ať jde o školskou politiku, držení zbraní nebo volební zákony. Ale úplně náhodný výběr občanů? „Přece jen jde o zákony s obrovskými dopady na lidské životy,“ namítá v článku Barry Friedman, profesor práv z Newyorské univerzity.

Tak - a celou dobu Středoevropan čeká, kdy konečně padne zmínka, že rakouský Všeobecný zákoník občanský, zavedený roku 1811, byl předtím čtrnáct let pokusně testován na obyvatelích západní Haliče. A nic! Dělal jsem si čárky - a ani jednou, přátelé. Neměl by někdo napsat na Yale, že objevují Ameriku? (Jinak ale představa, že by se nový občanský zákoník, připravený týmem profesora Eliáše, vyzkoušel na Plzeňsku, má něco do sebe.) * * * Právní blog listu Wall Street Journal - Law Blog - zkoumá 27. prosince obecní bankroty. V Americe jde o poměrně řídký jev, za posledních třicet let podalo návrh na bankrot méně než 250 měst a obcí.

Deník New York Times má k tomu týž den pěknou reportáž z michiganského města Hamtramck. Sousední Detroit s ním vede právní spor o příjmy z automobilové továrny na hranici obou měst a zadržuje Hamtramcku dva miliony dolarů (což je v osmnáctimilionovém rozpočtu slušná díra). Město už na jaře zrušilo výdaje na stříhání trávníků, na podzim výdaje na zabednění opuštěných domů a teď v zimě nemá na protažení silnic. Peníze mu vystačí prý tak do března.

Guvernéři států USA bankrotům usilovně brání, aby nerozvrátili trh s městskými dluhopisy. Stát Georgia dokonce obecní bankroty úplně zapovídá. A stejně tak nechce bankrot povolit michiganský guvernér - jinak prý bude mít v řadě třicet dalších žadatelů. * * * Je vloupání do manželčiny pošty kriminální čin? Muž jménem Leon Walker použil manželčino heslo a vloupal se do jejího Gmailu na společném počítači, aby si tak potvrdil její nevěru. Státní návladní na něj použila stejnou kvalifikaci jako na zloděje obchodních tajemství, píše Detroit Free Press a Law Blog.

Walker se minulý měsíc rozvedl. V únoru půjde k trestnímu soudu, teoreticky mu hrozí až pět let vězení. Brání se tím, že s chotí ještě pořád sdíleli domácnost a že to byl „rodinný počítač“. Law Blog míní, že tohle je nejasná „šedá zóna“ trestního práva.

V České republice si na takový případ nevzpomínáme, ale Walkerovy šance by tady byly bledé: listovní tajemství, chráněné Listinou základních práv a svobod, se vztahuje i na e-maily. A jak řekla státní návladní Jessica Cooperová, „ten chlap je hacker“, protože „měli oddělené e-maily, oddělené počítače, oddělené všecko“.

O autorovi| TOMÁŠ NĚMEČEK redaktor LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!