Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Manželka ho za 12 měsíců věznění viděla dvakrát

Česko

Liou Siao-po vystudoval literaturu a přednášel po celém světě. Nyní má kvůli svým „protirežimním aktivitám“ v Číně zakázáno publikovat.

PEKING/PRAHA Nikdy se nebál zastat nespravedlivě stíhaných a mučených kolegů, svobodně psát, mluvit, vystupovat. Právě z těchto důvodů je jeden z nejznámějších čínských disidentů Liou Siao-po držen již od prosince ve vězení. Nyní mu hrozí až 15 let za mřížemi.

Třiapadesátiletý spisovatel a bývalý univerzitní profesor se narodil v čínské provincii Ťi-lin na hranicích s Ruskem a Severní Koreou. Zde také v roce 1982 vystudoval literaturu, o šest let později pak získal titul Ph. D. na vysoké škole v Pekingu. Poté hodně cestoval, přednášel například na americké kolumbijské univerzitě. V roce 1989 se Liou výrazně zapojil do prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men. Tehdy se 3. června snažil vyjednávat s čínskými vojáky o propuštění tisíců protestujících studentů, dělníků a dalších nevinných občanů. Co se tehdy na náměstí Nebeského klidu, odehrávalo, není přesně známo. Podle nezávislých zdrojů vojáci celý prostor obklíčili a vyzvali demonstrující k odchodu. Část z nich sice poté ven pustili. Stovky, možná tisíce lidí, kteří pokojně požadovali reformy, ale zavraždili. Podle oficiálních zdrojů přišlo o život jen 12 lidí. Liouovi se tehdy podařilo vyváznout, jen pár dní poté byl ale zatčen a bez jakéhokoli soudu držen až do začátku roku 1991.

V následujících letech usiloval o propuštění těch, kteří skončili po červnových událostech na Tchienan-menu ve vězení. Za své aktivity, oficiálně za „narušování veřejného pořádku a šíření fám a pomluv“, byl proto v roce 1996 znovu zadržen. Tři roky pak strávil v čínském pracovním táboře.

Za svou kritiku režimu mu bylo v Číně zakázáno přednášet, ale i publikovat. Jeho texty, vyzývající k demokracii a respektování lidských práv, ale i nadále vycházely například v Hongkongu či ve Spojených státech. I když se mohl scházet s ostatními čínskými disidenty či spisovateli, začal být pod neustálým policejním dohledem.

U příležitosti šedesátého výročí vzniku Všeobecné deklarace lidských práv Liou Siao-po spolu s dalšími čínskými disidenty vytvořil a podepsal takzvanou Chartu 08, která vyzývá mimo jiné k reformě politických institucí, svobodě slova či svobodě médií. Osmého prosince loňského roku, dva dny před oficiálním vydáním charty, ho odvedla policie z domova a už se nevrátil. Nebylo mu dovoleno setkat se se svým právníkem ani rodinou. Na Nový rok, 1. ledna letošního roku, směl pouze pod dohledem dvou policistů poobědvat se svou manželkou.

Oficiálně na něj byla uvalena vazba letos v červnu a obvinění zní: rozvracení státu. Manželka ho za dobu věznění viděla pouze dvakrát a neuvidí ho asi ani během procesu, který začíná právě dnes. Liouův právník se sice pokoušel získat pro ni povolení, aby mohla být alespoň divákem, soud ale rozhodl, že to nelze, protože je považována za potenciálního svědka.

***

Čínský vězeň

Disidenta drží ve vězení již rok Liou Siao-po se narodil v roce 1955 v čínské provincii Ťi-lin. Ve stejnojmenném městě vystudoval literaturu a titul Ph. D. poté získal na univerzitě v Pekingu. Již v roce 1989 se výrazně angažoval v prodemokratických protestech na náměstí Tchien-an-men. Je autorem Charty 08, dokumentu vyzývajícímu k reformám čínského režimu. Kvůli němu byl loni v prosinci zatčen.

Autor: