4. dubna 2011 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Manželské turbulence i harmonie - po dvaceti letech a online

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Manželské etudy po 20 letech: Mirka a Antonín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželské etudy po 20 letech: Mirka a Antonín |

V roce 1980 začala Helena Třeštíková natáčet životy šesti náhodně vybraných mladých párů. Sledovala je od jejich svatby po dobu dalších šesti let. Jejich novomanželské radosti, očekávání i první ztracené iluze pak zachytila v dokumentárním cyklu Manželské etudy.

O dvacet let později se ke svým protagonistům režisérka vrátila a s odstupem takřka jednoho čtvrtstoletí znovu s kamerou pátrala, jak si osud dál pohrál s jejich manželstvími i s nimi samotnými. Právě jedinečný časosběrný cyklus Manželské etudy po 20 letech nabídne Mezinárodní online distribuční portál Doc Alliance Films od 4. dubna divákům ke shlédnutí.

Manželské etudy po 20 letech: Mirka a Antonín

Touha moci sledovat skutečné radosti i strasti každodenního života "těch druhých" tepe někde uvnitř snad v každém člověku. Je však jen málo cest, jak tuto touhu uspokojit bez bulvární a příliš voyeristické pachuti. Manželské etudy jsou jedním z mála dokumentárních projektů, které tuto možnost nabízejí. Režisérka Helena Třeštíková vstoupila do osobní zóny šestice manželských dvojic se zdravým, nepatetickým odstupem. Dokonce se může zdát, že si přitom počínala v mnohém spíše jako socioložka než jako filmařka. Když se pak v roce 1999 rozhodla rodiny, které sledovala v osmdesátých letech, znovu navštívit, získal její projekt naprosto nový rozměr. Z příběhů Ivany a Pavla, Zuzany a Vladimíra, Marcely a Jiřího, Zuzany a Stanislava, Mirky a Antonína i Ivany a Vaška se staly velmi intimní portréty obyčejných a přitom jedinečných lidských osudů, které naznačují mnohé o nelehkých zákrutách manželského soužití a přitom jsou i cennou historickou sondou do života, který zažil výměnu dvou politických režimů a s ní spojené společenské proměny.

Manželské etudy po 20 letech: Ivana a Václav

Manželské etudy po dvaceti letech
obsahují příběhy s nadějnými konci i nepříliš lákavými vyhlídkami. Ani v jediném však nechybělo drama a napětí. Některá manželství se rozpadla, jiná vydržela, všichni protagonisté však museli na svých životních křižovatkách nějak bojovat. To je i případ příběhu Ivany a Vaška, dvou architektů, jimž se podařilo zplodit pět dětí, postavit dům a intenzivně podnikat. Velké životní plány si však vybírají svou daň a pár se potýká s nezvládnutelnou pubertou jednoho ze synů i se svou vlastní psychikou, která je ne vždy ochotná snášet jejich velké životní tempo.

Manželské etudy po 20 letech: Marcela a Jiří

Mezi šesticí dokumentů nechybí ani komplikovaný příběh Marcely, rozvedené chovatelky koní, která se musí vypořádávat nejen s životem bez partnera a nedostatkem financí, ale i s postižením svého syna a nakonec i náhlým tragickým úmrtím dcery. Velký divácký ohlas této etudy přiměl Helenu Třeštíkovou k natočení celovečerního portrétu Marcela, jenž měl premiéru v roce 2007. Ten je vedle Manželkých etud dalším z časosběrných projektů této uznávané a oceňované dokumentaristky, nositelky prestižní ceny Evropské filmové akademie Prix Arte za nejlepší evropský dokument, který mají diváci možnost shlédnout z pohodlí svého domova na portálu www.docalliancefilms.cz.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse