Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Martin Bursík rezignoval na funkci předsedy Strany zelených

Česko

  19:58aktualizováno  22:05
PRAHA - Martin Bursík po debaklu v eurovolbách rezignoval na funkci předsedy Strany zelených (SZ). Vedením strany byl pověřen dosavadní místopředseda zelených Ondřej Liška.

Martin Bursík odchází z vedení Strany zelených. Předsedou teď je Ondřej Liška. foto: ČTK

Bursík s Liškou to po několikahodinovém zasedání předsednictva strany společně oznámili novinářům. "Předsednictvo Strany zelených dnes vzalo na vědomí rezignaci Martina Bursíka na funkci předsedy Strany zelených," uvedl Liška, který Bursíkovi jménem předsednictva emotivně poděkoval za všechno, čeho strana pod jeho vedením dosáhla.

Bursík své rozhodnutí označil za poctivou reakci na výsledek strany, která v eurovolbách získala jen zhruba dvě procenta hlasů. "Předseda politické strany nese primární odpovědnost za její výsledky... Není to tak, že bych utíkal z politiky a před zodpovědností. Čas je bezpochyby zralý na to, abych ustoupil stranou a dal možnost tomu, aby stranu do parlamentních voleb vedl někdo jiný," prohlásil Bursík. Dodal, že by SZ rád i nadále podporoval a "zezadu" jí pomáhal svými zkušenostmi. O tom, že by v budoucnu znovu kandidoval na jejího předsedu, ani o kandidatuře do parlamentu prý zatím neuvažuje.

Z Bursíkova i Liškova vyjádření vyplynulo, že to bude právě dosavadní místopředseda strany, kdo v říjnu zelené povede do předčasných sněmovních voleb. Podle Lišky a Bursíka totiž nelze očekávat, že by strana svolala ještě do října sjezd, který by vybral nové stranické vedení. Současnou situací by se ale v nejbližší době měla zabývat republiková rada, sdělil Liška.

Olga Zubová

Bursík měl odejít už dávno. Věřím, že jednou dojde ke sblížení různých zelených stran a hnutí.

Liška také řekl, že z dalších "zelených" politických stran - tedy Demokratické strany zelených a hnutí Zelení - obavy nemá, protože jejich existence primárně neohrožuje roli Strany zelených v politice.

Bursík k tomu doplnil, že budoucí spolupráce SZ se "zelenými plagiáty" vůbec nepřipadá v úvahu. Cílem jejich předvolební "mazané kampaně" podle něj bylo ukázat lidem SZ jako vnitřně nejednotnou a poškodit ji, což se také stalo. "Myslím, že jejich role teď de facto skončila a budou po právu zapomenuti," poznamenal.

Martin Bursík

Spolupráce Strany zelených se zelenými plagiáty vůbec nepřipadá v úvahu.

Zeleným nepomohla ani Havlova podpora
Bývalá členka a poslankyně SZ Olga Zubová řekla, že Bursíkova rezignace byla logickým důsledkem volebního neúspěchu SZ. Bursík měl ale podle ní odejít již dávno. Zubová, která nyní působí v Demokratické straně zelených, uvedla, že ke sblížení různých zelených stran a hnutí "jednou dojde". "Nicméně si nemyslím, že to je jen otázka výměny předsedy, ale celého předsednictva," uvedla. Až sjezd SZ zvolí řádné nové vedení, bude podle ní jasněji. "Pak se teprve můžeme bavit o tom, jestli je možná spolupráce," doplnila.

Straně zelených ve volbách do Evropského parlamentu nepomohla ani veřejně projevená podpora exprezidenta Václava Havla. Její volební lístek vhodilo do urny 48.621 lidí. V porovnání s předchozími eurovolbami z roku 2004 tak SZ ztratila více než procento hlasů.

Kromě ostatních parlamentních stran před zelenými skončily i koalice Jany Bobošíkové Suverenita, Evropská demokratická strana europoslankyně Jany Hybáškové, strana Věci veřejné a koalice Starostů a nezávislých. Bursík už dříve uvedl, že jde o velmi špatný výsledek. Na vině je podle něj kromě jiného jednak to, že domácí voliči věnují volbám do Evropského parlamentu malou pozornost, jednak právě to, že strana působila na veřejnosti nejednotně.

Život Martina Bursíka v datech

1959 - 12. srpna se narodil v Praze.

1984 - Absolvoval studium oboru ochrana životního prostředí na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

1984 až 1989 - Pracoval jako hydrolog ve státním podniku Stavební geologie.

1985 - Oženil se (manželka Ivana, dvě dcery). V roce 2006 se rozvedl.

1990 (28. března - 6. června 1992) - Poslanec České národní rady (původně zvolen za Občanské fórum, později poslanec za Občanské hnutí).

1991 až 1. dubna 1996 - Člen a později místopředseda Občanského hnutí, které se v roce 1993 přejmenovalo na Svobodné demokraty a koncem roku 1995 sloučilo s Liberální stranou národně sociální (LSNS).

Listopad 1994 až 2. listopadu 2002 - Člen zastupitelstva hlavního města Prahy (původně zvolen za Svobodné demokraty; od roku 1996 nezávislý zastupitel; od roku 1999 za KDU-ČSL).

27. února 1998 až 22. července 1998 - Ministr životního prostředí ČR ve vládě Josefa Tošovského.

29. září 1998 až listopad 1998 - Volební lídr Unie pro Prahu v komunálních volbách (čtyřkoalice KDU-ČSL, ODA, US a DEU); neúspěšný kandidát na primátora Prahy.

25. února 1999 až 2003 - Člen KDU-ČSL.

1999 - 2007 - Jednatel a společník poradenské společnosti Ecoconsulting s.r.o., která se specializovala na oblast energetiky a životního prostředí (podnikání přerušil po nástupu do vlády).

2002 až prosinec 2005 - Externí poradce ministra životního prostředí v oblasti energetiky a životního prostředí.

Od června 2004 - Člen Strany zelených.

Od 24. září 2005 - Předseda Strany zelených (znovu zvolen 17. února 2007 a 6. září 2008).

Od 3. června 2006 - Člen Poslanecké sněmovny.

29. září 2006 až 9. ledna 2007 - Předseda poslaneckého klubu zelených.

9. ledna 2007 až 8. května 2009 - Místopředseda vlády a ministr životního prostředí.

2. listopadu 2007 až 4. prosince 2007 - Dočasně pověřen řízením ministerstva školství.

6. září 2008 - Na teplickém sjezdu obhájil funkci předsedy Strany zelených.

Říjen 2008 - SZ pod Bursíkovým vedením propadla ve volbách do Senátu a krajských zastupitelstev.

9. března 2009 - Bursík řekl, že pokud zelení nezískají ani jedno křeslo v EP , "vyvodí z toho pro sebe důsledky".

7. června 2009 - SZ pod Bursíkovým vedením propadla ve volbách do Evropského parlamentu.

8. června 2009 - Martin Bursík rezignoval na funkci předsedy Strany zelených.

Autoři: ,