19. dubna 2012 14:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Marvanová: Vnitro by mělo prověřit VV a případně stranu zrušit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Hana Marvanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Marvanová | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministr vnitra by měl svým expertům zadat vypracování analýzy vnitřního fungování politické strany Věci veřejné. Pokud nebylo demokratické, měl by podat návrh na rozpuštění strany, uvedla právnička Hana Marvanová ze sdružení Veřejnost proti korupci.

Informace plynoucí ze soudu s někdejším šéfem poslaneckého klubu Vítem Bártou podle ní ukazují, že strana nemusela fungovat na demokratickém principu, což by odporovalo ústavě a zákonu o politických stranách.

ČTĚTE TAKÉ:

Bárta byl nepravomocně odsouzen za uplácení spolustraníků, měl jim platit za loajalitu. Podle Marvanové by strany neměly být zakládány jako "byznysové projekty". Pokud má ve straně hlas jeden člověk nebo uzavřená skupina lidí, kteří blokují demokratickou diskusi, nejedná se o skutečné demokratické strany, uvedla.

Varování podnikatelům před zakládáním politických stran

Veřejnost proti korupci prosazuje, aby na základě informací z médií či přímo z vnitřku politických stran nezávislá komise posuzovala fungování stran. V budoucnu by se tak mělo zabránit tomu, aby si obchodní společnosti zakládaly vlastní politické strany, které by chtěly řídit jako "firmy" a prosazovat skrz ně svoje zájmy.

Již před vstupem VV do vlády některá média poukazovala na úzké propojení strany s byznysem, a to především v osobě jednoho z hlavních stranických sponzorů a spolumajitele bezpečnostní agentury ABL Víta Bárty, který se v době vládního angažmá VV stal faktickým šéfem strany. Bárta nakonec své podnikání opustil a stal se ministrem dopravy. Loni v dubnu se objevily informace, podle nichž Bárta jako majitel ABL vstoupil do politiky, aby získal ekonomickou moc.

Lidovky.cz, ČTK
  • 4Diskuse
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.