29. listopadu 2008 16:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Masakr v Bombaji skončil, obětí je 200

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 99Diskuse
Člen speciálních jednotek se spouští z helikoptéry (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen speciálních jednotek se spouští z helikoptéry (ilustrační foto) | foto: ČTK

BOMBAJ Indické speciální jednotky v sobotu ráno v hotelu Tádžmahal v Bombaji zabily poslední tři teroristy z těch, kteří se tam zúčastnili masivních útoků. Skončila tím zřejmě i šedesátihodinová akce teroristů, kteří na velkoměsto udeřili ve středu a zabíjeli v asi desítce tamních objektů. Čerstvá bilance hovoří o 195 mrtvých a více než 295 raněných.

 Mezi mrtvými je podle indického ministerstva vnitra, citovaného agenturou Reuters, 22 cizinců, dalších 23 utrpělo zranění; AFP hovoří až o 26 zahraničních obětech. Mezi mrtvými není žádný Čech.

Úřady zpočátku tvrdily, že teroristů, kteří zaútočili na indickou hospodářskou metropoli, jsou na dvě desítky. Šéf bombajské policie Hasan Gafúr dnes podle Reuters oznámil, že atentátníků bylo nejméně deset. Z toho devět podle něj bylo zabito a jeden zajat.

Pákistán, s nímž se Indie dlouho sváří o hornatou provincii Kašmír, se vzápětí po oznámení o ukončení bojů s teroristy se rozhodl zrušit vyslání šéfa své vojenské rozvědky ISI, který se měl v Bombaji podílet na vyšetřování. Místo šéfa má přiletět pouze obvyklý představitel rozvědky.

Náhlý zlom v tomto gestu, které agentury označovaly za snahu vyvarovat se krize mezi dvěma jadernými mocnostmi regionu, se zřejmě týká náznaků indické strany, že teroristé museli mít spojení s "obdobnými elementy" v Pákistánu. Indický premiér Manmóhan Singh sice ve čtvrtek mluvil pouze o spojení teroristů na "zahraničí", aniž by Pákistán jmenoval, ministr zahraničí Pranáb Mukherdží ale přímo uvedl, že první důkazy ukazují na spojení ozbrojenců s Pákistánem.

K odpovědnosti za útok se přihlásila dosud neznámá skupina Dekánští mudžáhidové, jejíž název nasvědčuje indickému původu, ale indická oficiální místa ukázala prstem na Islámábád a oháněla se přitom tvrzením, že jediný přeživší terorista je z Pákistánu.

Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí dnes uvedl, že prokáže-li se účast pákistánských skupin nebo jednotlivců na útocích, hodlá okamžitě jednat.

Pákistán zároveň dlouhodobě upozorňuje, že jeho podpora muslimům v Kašmíru je pouze morální a politická, nikoli vojenská či teroristická.

Policisté v Bombaji po několikahodinovém boji, při němž bylo nutné hasit požáry, prohlásili, že tři poslední z útočníků jsou mrtví. Rozlehlý hotel teď prohledávají se psy pokoj po pokoji a žádají od hostů, aby roztáhli závěsy, aby bylo možné zkontrolovat, kdo je uvnitř. Televize vysílaly dramatické záběry plamenů šlehajících z oken a také těla vyhazovaného z okna v přízemí. Policejní velitel řekl, že to byl jeden z teroristů.

Útoky si od středy vyžádaly podle čerstvých informací záchranářů 195 mrtvých, mezi nimiž je nejméně 20 vojáků a policistů. Bilanci ale nepovažují za konečnou, protože do nemocnic jsou stále přivážena těla dalších obětí. Češi nejsou mezi oběťmi ani raněnými.

Indové začali tradičně pálit na hranicích své mrtvé, z nichž mnozí byli příslušníky bezpečnostních sil. V jihoindickém Béngalúru stáli vojáci odění v černém čestnou stráž u rakve pokrytou vlajkou, v níž spočívalo tělo jednoho z vyšších důstojníků, který padl v boji v hotelu Tádžmahal.

List Times of India dnes psal, že podle výpovědi jediného dopadeného teroristy Azama Amira Kasava chtěli útočníci Tádžmahal, který je symbolem indické obchodní a finančnické metropole, vyhodit do povětří.

Americká vláda v pátek souhlasila s odletem agentů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) do Indie. Budou se podílet na šetření případu a na hledání odpovědi na otázku, kdo jsou atentátníci.

Zástupci americké protiteroristické služby soudí, že je zatím brzo označit organizátory. Jeden z nich pod podmínkou anonymity sdělil agentuře AP, že útoky nesou znaky práce skupin, které bojují proti Indii v Kašmíru.

Velvyslanectví USA sdělilo, že mezi zahraničními oběťmi je šest Američanů.

Podle stále se upřesňujících údajů jsou mezi mrtvými cizinci také Izraelci, Francouzi, Australané, Kanaďané, Britové, Japonci, Němci, Italové, Singapurci a Thajci.

Atentátníci ve středu zaútočili na desítku cílů. Kromě luxusních hotelů, v nichž byli hlavně cizinci, si vybrali i nádraží, kde zabili 50 lidí, a nemocnici, jejímiž pacienty jsou především ženy a děti z nemajetných kruhů.

Zbraně a výbušniny si teroristé předem shromáždili v jednom z terčů. V bojích padlo nejmíň devět z útočníků a na dvě desítky členů indické bezpečnosti. V hotelu Tádžmahal byli podle předchozích informací tři z ozbrojenců zatčeni a je jeden z nich je prý Pákistánec.

Do Paříže dnes dorazilo letadlo se 77 cizinci osvobozenými z hotelů, které odstartovalo z Bombaje. Na jeho palubě byli hlavně Francouzi, Italové a Španělé, žádný z cestujících není Čech. Podle francouzského ministerstva zahraničí letadlem přicestovali také dva evropští zákonodárci a žena se zraněnou paží.

Lidovky.cz, ČTK
  • 99Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!