Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Masakr ve Srebrenici? Ratko byl se mnou doma v Bělehradě, hájila Mladiće manželka

Svět

  15:01
HAAG - Před haagským tribunálem svědčila manželka souzeného bývalého velitele bosenských Srbů Bosiljka Mladićová. Svému manželovi Ratkovi se snažila poskytnout alibi - během své výpovědi uvedla, že v červenci 1995, v době, kdy došlo k masakru ve Srebrenici, byli s mužem u nich doma v Bělehradě. Ve čtvrtek o tom informoval server BalkanInsight.

Ratko Mladić u soudu foto: Reuters

Mladićová před soudem uvedla, že její muž nemohl spáchat zločiny, ze kterých je obžalován. „Ptala jsem se ho: Ratko, tys nařídil ty zločiny ve Srebrenici? Zvážněl, přísně se na mě podíval a řekl: Ty o mně pochybuješ?“ popsala Mladićova manželka třesoucím se hlasem. Během křížového výslechu žalobkyně Margaret Hassanové dodala, že „nemůže přijmout“, že vojáci pod velením jejího manžela zabili tisíce bosenských mužů a chlapců ve Srebrenici.

K TÉMATU:

„Jsem si jista, že nemohl spáchat takový zločin, myslím, že by neměl být odsouzen,“ řekla Mladičová. „Vždy jsem odsuzovala jakýkoli trestný čin a udělala bych to i v případě, že by se ho dopustil můj muž,“ dodala.

Před zadržením svého manžela v roce 2011 ho prý naposledy viděla v roce 2001 - v době, kdy byl vydán do Haagu bývalý srbský prezident Slobodan Milošević. Během těchto deseti let ho prý „stát neustále chránil“. Mladić se pohyboval svobodně právě až do vydání Miloševiće, poté se ocitl na útěku. 

Ratko Mladič na snímku z roku 1993 (vlevo) a vpravo po svém zadržení
Mladič je obviněn z válečných zločinů, ze zločinů proti lidskosti a z genocidy, jichž se údajně dopustil během války v Bosně a Hercegovině.

Mladićová v Haagu trvala na tom, že s ním během této doby nebyla v kontaktu. Prý asi šest měsíců před jeho zadržením začala být dokonce přesvědčena o tom, že je nejspíš mrtvý. Hlavně vzhledem k tomu, že v roce 1996 prodělal mrtvici a na útěku to pro něj muselo být obtížné.

MLADIĆ U SOUDU

Dvaasedmdesátiletý Ratko Mladić je obžalován z válečných zločinů, ze zločinů proti lidskosti a z genocidy. Hrozí mu za to doživotní vězení. Je mu přičítána především odpovědnost za masakr ve Srebrenici a za ostřelování Sarajeva, při němž zahynulo přes 11 500 lidí, většinou Bosňáků. Bývalý generál veškerá obvinění odmítl.

Soud s Mladičem začal 16. května 2012. Bývalý bosenskosrbský velitel byl dopaden 26. května 2011 v srbské vesnici Lazarevo.

Autor: