Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Masarykovo zdraví? Přísně důvěrné. Veřejnost nesměla vědět o jeho problémech

Česko

  6:00
PRAHA - Může být hlavou státu ten, kdo nedokáže číst ani psát, při chůzi musí být podpírán a trpí úzkostí, když se má setkat s neznámými lidmi? Odpověď zní ano. Přesně tyto problémy komplikovaly život Tomáše G. Masaryka od počátku května 1934, kdy jej postihl lehký záchvat mrtvice. Jeho skutečný zdravotní stav však byl z politických důvodů utajován.

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1934 foto: ČTK

Na 24. května byla naplánována prezidentská volba, v níž musel Masaryk počtvrté kandidovat, protože aktuální politická konstelace nepřála jeho vybranému nástupci Edvardu Benešovi.

Seriál LN - Neznámý T.G.M.

Nový unikátní seriál Lidových novin vám přináší:

  • denně ukázky ze soukromé korespondence a spisů
  • nejnovější poznatky předních českých historiků
  • nová a málo známá fakta, unikátní fotografie a dokumenty
  • navíc jako dárek příloha s fotografiemi a mapami představ T. G. M. o hranicích Československa.

Nyní si můžete objednat seriál o T.G.M.

Masaryk byl sice pohodlně zvolen, prezidentský slib mu však museli napovídat. Také při přehlídce čestné roty působil značně nejistě. Prezidentův osobní lékař Adolf Maixner však zdravotní problémy svého pacienta zlehčoval. V prvním komuniké pro tisk v květnu 1934 psal o „lehkém chrapotu“, později Masarykovy problémy se zrakem vysvětloval „únavou z přílišné četby“ a ne ohebnost kolene zase revmatismem. Příznaky však nasvědčovaly tomu, že obtíže hlavy státu mají původ v mozkové příhodě.

Zakázané informace

Masarykovy zdravotní problémy se projevily i v jeho politických rozhodnutích. Podle historika Antonína Klimka prezident na jaře 1935 zabránil zákazu Sudetoněmecké strany, přestože měly státní orgány důkazy, že funguje v rozporu s ústavou. Henleinova strana napojená na nacistickou velmoc pak k šoku všech vyhrála v květnu 1935 parlamentní volby – volilo ji skoro 70 procent všech českých Němců. Masaryk sám k volbám již vůbec nemohl jít.

Abdikovat Masaryk mohl mnohem později, než sám chtěl, v prosinci 1935, kdy byla politická půda připravena pro volbu jeho nástupce. Dalších jednadvacet měsíců prožil na zámku v Lánech, kde zemřel před osmdesáti lety, 14. září 1937.

Doktor Maixner později detailně popsal vývoj Masarykova zdravotního stavu v posledních týdnech jeho života, ale exprezidentova rodina mu zakázala spisek vydat. Dodnes, osmdesát let po smrti prvního československého prezidenta, se dá číst jen v archivu.

Utajování zdravotního stavu hlavy státu se pak stalo československou tradicí. Veřejnost se nesměla dozvědět nic o problémech Edvarda Beneše v letech 1947–1948, které ovlivnily jeho postup v únorové krizi. Zdraví komunistických prezidentů patřilo mezi nejstřeženější tajemství. Věcí veřejnou se zdraví prezidenta stalo až s Václavem Havlem.

Nový seriál o TGM v Lidových novinách

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!