8. března 2010 16:16, aktualizováno  18:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Matka dostane zpátky syna, kterého odložila do babyboxu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Baby box - přihrádka k odložení novorozenců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baby box - přihrádka k odložení novorozenců | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Matka, která loni v říjnu odložila tehdy sedmiměsíčního syna do babyboxu v pražském Hloubětíně, dostane své dítě zpět do výchovy. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 4.

Informoval o tom server Tn.cz. Podle něj se soudkyně Dana Svobodová domnívá, že žena dostojí mateřským povinnostem.

Žena požádala o vrácení dítěte několik dnů poté, co ho odložila do babyboxu. Batole prý odložila kvůli finanční a bytové tísni. Verdikt soudu ještě není pravomocný, zástupci státu mají 15 dnů na odvolání.

Soud vynesl verdikt až po šestém stání. Matka syna v kojeneckém ústavu údajně zpočátku příliš nenavštěvovala, v poslední době se ale zlepšila.

Do babyboxu v Ústí n.Labem někdo odložil malého chlapce

Asi dvouměsíčního zdravého chlapce odložil dnes někdo do babyboxu v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Je to již 30. dítě zachráněné v babyboxu, řekl autor projektu babyboxů v České republice Ludvík Hess.

"Spolu s hlavní sestrou Markétou Svobodovou jsme jej pokřtili předběžně Jaroslav," uvedl Hess.

Dvacetiletá žena říká, že pracuje v rytmu dlouhý a krátký týden a není pro ni snadné vídat se se synem. Syna má vychovávat pod dohledem sociálních pracovníků.

Babybox je novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, ale současně s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. První schránka byla instalována v roce 2005 v Praze a v současné době jich po celé zemi funguje 33.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz