9. listopadu 2009 9:54 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Matteah nebo Liz? Vyberte si na dnešní noc tu správnou nevěstu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Matteah Baim / Grouper | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matteah Baim / Grouper | foto: Reprofoto

PRAHA Dnes v pondělí 9. listopadu večer čeká fanoušky nezávislé muziky a hezkých holek nelehká volba. Navštívit koncert Grouper v A Studiu Rubín, nebo Matteah Baim na strahovské Sedmičce?

Skladby tak křehké, že je snad odnese sebemenší závan podzimního větru. Reinkarnace Nico? Hlazení strun, něžné melodie... Matteah Baim svého času tvořila polovinu dua Metallic Falcons, které založila se Sierrou Casady z Coco Rosie (projekt debutoval i skončil vynikajícím albem Desert Doughnuts z roku 2006) a hlavně originální zpěvačka a hudebnice.

Matteah Baim

Její aktuální album Laughing Boy je čirá krása: prchavé okamžiky absolutní čistoty, kdy se hlas Matteah Baim mazlí s jemnou kytarovou melodií, která se rozplývá v psychedelickém oparu. Představte si nejvíce naléhavé okamžiky A Silver Mt. Zion nebo PJ Harvey a máte jen hrubou představu o téhle výjimečné desce.

Matteah Baim absolvovala turné mimo jiné s Devendrou Banhartem, Antony and the Johnsons, Lichens (Rob Lowe aka Lichens také Matteah často na koncertech doprovází), nebo Pit Er Pat. Před Matteah bude hrát Calvera, projekt/kapela Michala z kapely Fetch!

Matteah Baim (USA); 9. listopadu; Praha, Klub 007 Strahov
Matteah Baim: www.myspace.com/matteahbaim

Mimo většinu škatulek
Liz Harris z amerického Portlandu (aka Grouper) vešla výrazně ve známost svým zatím posledním albem z roku 2008 (Dragging A Dead Deer Up A Hill na Type Records), když se umístilo ve většině výročních anket a na němž se její mlhavý zvuk rezonující spíš v podvědomí posluchače artikuloval do konkrétnějších melodií.

Grouper

Vzdálená přirovnání přestala zmiňovat Williama Basinskiho nebo Arvo Pärta a vzpomnělo se na rané nahrávky Cocteau Twins nebo This Mortal Coil. Pravdou je, že ať už používala Liz hlavně klávesy, páskovou manipulaci a hlas jí tonul v reverbu nebo když hraje víc na kytaru a křehký zpěv je naopak jasným středobodem, její silně intimní hudba je mimo většinu škatulek a hudební chronologii.

Z hromady faktů se dají třeba vylovit časté spolupráce s Xiu Xiu, hostování Jandekovi, předskakování Animal Collective při jejich posledním US turné a další, ale zvlášť v jejím případě jde o nepodstatné údaje ve srovnání s její vlastní hudbou.

V A Studiu Rubín vystoupí ještě Bethany Lacktorin alias Beseppy & Martin Janíček with LiveDrawings by Ateliér Libušín a Jorge Boehringer alias Core of the Coalman.

Grouper (USA); 9. listopadu; Praha, A Studio Rubín
Grouper: www.myspace.com/grouperrepuorg

kul, kk, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz