Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Mayová získala důvěru. Odmítá posunutí brexitu i předčasné volby, nechce ani jednat s Corbynem

Svět

  20:17
LONDÝN/PRAHA - Britská premiérka Theresa Mayová ustála hlasování o nedůvěře vládě. Oproti úternímu fiasku, kdy její dohoda o brexitu zaznamenala historicky nejhorší výsledek v dějinách, se jí podařilo udržet těsnou většinu 325 hlasů přítomných poslanců. K vyslovení nedůvěry bylo potřeba 318 hlasů.

Theresa Mayová v britském parlamentu foto: Reuters

Vítězství premiérky bylo přitom téměř jasné již během středečního dopoledne. Podporu Mayové totiž veřejně přislíbili jak poslanci Konzervativní strany, tak i členové koaliční severoirské Demokratické unionistické strany.

Návrat ‚pana brexit‘ do europarlamentu? Farage se bojí opakování referenda, zvážil by kandidaturu

První náznaky úspěchu se objevily již v úterý večer od bývalého ministra zahraničí Borise Johnsona. Na otázku, zda je premiérka tím pravým lídrem, který by měl vést zemi při budoucích jednáních o brexitu, odpověděl Johnson, že Konzervativní strana o tomto jednala již v prosinci. Mayová tehdy dokonce posílila svůj mandát a udržela si silnou pozici v rámci strany. Podle Johnsona se teď musí premiérka vrátit zpět do Bruselu a vyjednat „novou, lepší“ dohodu.

Komplikovanou situaci kolem brexitu chce premiérka Theresa Mayová vyřešit debatou s poslanci. Pokud jednání s odpůrci brexitové dohody přinese ovoce, vláda výsledek představí EU, sdělila ve středu Mayová poslancům. Předčasné volby, které požaduje opozice, podle ní zůstávají tou nejhorší možností. 

Mluvčí Mayové v úterý uvedl, že premiérka má v těchto dnech po odmítnutí brexitové dohody v parlamentu v plánu mezistranické rozhovory s významnými poslanci. Dnes ale vyšlo najevo, že mezi nimi nebude šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn, což jeho spolustraníky popudilo. Andrea Leadsomová, která organizuje vládní agendu v Dolní sněmovně, uvedla, že Corbyn nebyl pozván, protože mu leží na srdci jen předčasné volby a nikoli osud dohody o podmínkách odchodu země z EU. 

Bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království, Nigel Farage, mluví s...
Žena, podporující brexit mluví s řidičem taxi před budovou britského parlamentu...

Jednání s poslanci však budou velice složitá, jelikož je velmi nepravděpodobné, že by se jí podařilo obměkčit britské nebo evropské politiky.

Lídři Evropské unie totiž ihned po hlasování v britském parlamentu avizovali, že nemají v plánu vyjednávat o nové dohodě. Unie se tak například podle předsedy Evropského parlamentu Antonia Tajaniho musí připravovat na „neřízený“ odchod Británie z evropského bloku.

Šéf vyjednávacího týmu EU Michel Barnier připustil, že EU může s Londýnem diskutovat o nové podobě dohody, pokud Británie ustoupí od svých dosavadních postojů, v každém případě je ale nutné zabránit vzniku pevné hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Britští poslanci si však odmítají připustit, že by nebylo možné dohodu ještě v následujících 71 dnech změnit.

„Je velice těžké hodnotit mandát premiérky,“ řekl pro LN český člen britské Konzervativní strany Jan Nedvídek. „Na papíře toho totiž za necelé tři roky vlády dokázala poskrovnu. Z mého úhlu pohledu by ale v této pozici nedosáhl lepšího výsledku nikdo. Navíc strana v současnosti nemá alternativu, nikoho, kdo by mohl premiérce konkurovat,“ vysvětluje Nedvídek.

Postavit se Mayové v boji o předsednictví strany navíc bude možné nejdříve v prosinci letošního roku. Do té doby má premiérka silný mandát jak ve sněmovně, tak ve straně. V kuloárech se ale již hovoří o možných soupeřích. Ve hře je například bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, nebo bývalý hlavní vyjednavač pro brexit Dominic Raab. Ani jeden z nich však prozatím nedisponuje dostatečně silnou podporou a ostatně i proto získala premiérka při hlasování o nedůvěře dostatek hlasů.

Jedinými scénáři, jak by mohla Theresa Mayová opustit adresu na Downing Street 10, jsou pouze rezignace premiérky a předčasné volby. Dobrovolný odchod přitom Mayová odmítla již během středečního odpoledního jednání ve sněmovně, během kterého zamítla odsunutí samotného odchodu Velké Británie z Evropské Unie, ale i možnost vyhlášení nového referenda o brexitu, které požadovali skotští poslanci.