Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Mecenáš Winkler: Každá koruna do vědy je dobrá

„Nelibuji si v kupování věcí. Neholduji luxusu, v podstatě mě nezajímá. Zajímá mě věda, kvalitní umění,“ říká finančník Libor Winkler z RSJ.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Jaroslav Miller

Nejste úplně v obraze,
ačkoliv částečně s vámi souhlasím. Ad smysluplný výzkum: Kdo může dnes říci, který přesně výzkum je smysluplný??? Navíc, okamžitá přenositelnost do komerční sféry není automatická a podívám-li se do historie, tak je to spíše výjimka. Několik čerstvých příkladů z UP - nanotechnologické čištění vody pomocí železa - vynikající účinnost, převratná technologie. V ČR ovšem není mnoho firem, které by -i z kapitálových či protekcionistických důvodů - byly schopny  tuto technologii prosadit ve světě. Tedy širší prosazení se bude trvat roky než technologie ponese skutečně významné peníze. Daší příklad - objev grafénu - nejtenčího izolantu na světě, který má potenciál v technologiích budoucnosti. UP je vynikající v oblasti výzkumu boje s rakovinou. Širší komerční využití ovšem naráží na finanční slabost českých farmaceutických firem a na ochranářské postoje velikých farmaceutických gigantů, kteří chrání svůj vlastní výzkum a "své vlastní investice do výzkumu vložené". Jinými slovy, mezi smysluplností a udržitelnost není přímý vztah a dostat objev z České republiky - jakkoliv převratný - úspěšně na globální trh není úplná samozřejmost. Přesto musíme bojovat a řada věcí se naopak daří. To je můj názor na věc, pokud nechceme vzdát jakýkoliv výzkum. Co byste nám tedy poradl? Abychom žádný výzkum nedělali????? Nebo abychom dělali jen smysluplnou vědu, ta jak ji chápete vy??? A která to je??? Každý vědec vám řekne, že dopředu málokdy ví, kam ho výzkum zavede .  ANO, věda vždy bude drahá a  část peněz do výzkumu investovaných prostě přijde nazmar. Nemá cenu si nic nalhávat d kapsy. Stát má samozřejmě legtimní možnost proto peníze na výzkum zcela utnout dle svého zdravého selského rozumu. Nedivil bych se tomu..... Myslíte že bychom na tom byli lépe????      U ESF grantů ale s vámi částečně souhlasím. Mnohdy fungují pouze jako penězovod bez reálného obsahu. K tomu jen můžu krátce dodat, že doufám, že OP VVV bude nastaven lépe.
0/0
26.12.2013 9:11
Foto

Koloděj 9395969836636

Tyto poznatky se daji patentovat
A to je presne to, co je důležité a co nám chybí. Tyto poznatky - čištění vody ..., grafen...., patentovat a to hned i evropské patenty, americký patent. A to máte hned alespon 280 RIV bodu, dale publikace v impactových časopisech, když budete mít članek v Nature, pak je to dalších 5 mil Kč za RIV body. A pak nezbývá než čekat na prodej patentu, kde to půjde do stovek miliónů. Ale musí to splnit jednu zásadní podmínku: "Musí to být skutečně tak světové, jak píšete a musí se také s vědeckými výsledky umět pracovat tj. chránit je a umět je prodávat!!!" Když už se ojedinělí vědci u nás najdou, že něco vymyslí, pak to nedokáží ochránit před libovolným zneužitím, nebo to prostě ješitně nabídnou světu a jsou rádi, že to někdo používá.VĚDA JE DRAHÁ, ALE UMÍ VYDĚLÁVAT TAKÉ VELKÉ PENÍZE! JEN U NÁS TO NĚJAK NEJDE A TY, KTEŘÍ TO UMÍ, TĚCH TE TAK MÁLO (odahuduji tak 5%), ŽE TO NEMOHOU ZACHRÁNIT. A bohužel univerzity i výzkumné ústavy a teď především výzkumná centra vychovávají mladé vědce k tomu, jak z ničeho udělat velkou vědu, ale přitom se na nic objevného nepřijde. Hlavně, že jsou utraceny peníze a mám přístroj, kterých je třeba v ČR tolik, že nám patří světové prventsví, hlavně, když se nemusím s někým dělit a nikomu ukazovat, co dělám, protože by se mohlo přijít na to, že jen balamutím. To je česká věda a to z 95%, těch 5% vědců, kteří za něco stojí jsou převálcováni tou masou těch, kteří si na leccos jen hrají (a znovu opakuji, ti nepovedení vědci jsou nejen na univerzitách, ale teď se budou stahovat do výzkumných center).
0/0
27.12.2013 6:01
Foto

Kdyby nebylo vědy
dodnes bychom rozdělávali oheň vrtěním klacku. Jenže vědec je vždy člověk neprůbojný, nepraktický, nevidí nalevo napravo, nežere, nespí....nebo už ne, nevím. No dobře, ale stále potřebuje někoho, kdo si ho váží, hýčká a čeká, že něco vyzkoumá. Pokud je to stát, musí na to mít peníze, jenže když se něco vyzkoumá, stát z toho obvykle nemá nic. Patenty vlastní soukromé firmy, nebo jedinci, vyrobené objevy prodávají podnikatelé. Nedivím se proto státním úředníkům, že váhají, zda se jim podpora vědy vyplácí. Určitě nevyplácí, to je na bíledni a sláva, že Češi neco objevili je polní tráva. Za čas si vynálezy přisvojí Japonci, nebo Čína a začnou na nich vydělávat. A naši podnikatelé ? Ti přece mají jiné starosti, jako například, jak obalamutit finanční úřady daňovými podvody, je to přece rychlý výdělek a bez vedlejších nákladů. Nějaký podnikatel živící malý výzkumák jim určitě připadá směšný. Jak to změnit ? Myslím, že to nejde, jen to ten stát musí překousnout a platit výzkum dál. Aby na to měl dost, pak musí hlavně zabránit těm daňovým podvodům, tam bude peněz určitě dost a dost a podle mého ještě zbude.
0/0
26.12.2013 8:27
Foto

Martintruhlik

divadlo a podpora
s tim divadlem je to pravda. jsou tu super věci (díky klubu mladého diváka) vím, ale kdo dá 400kč za lístek, když kino stojí 200kč??? když by byly ceny 200kč vs. 250kč, tak neni co řešit. moc dobře si pamatuju ty slečny na rande a jejich úžas, když slyšeli, že nejdeme do kina, ale do divadla, ať si vemou něco lepšího a neudělají ostudu ..... :-)
0/0
25.12.2013 18:26
Foto

Jaroslav Miller

Díky
Ale bude to v některých případech docela adrenalin :) :(
0/0
25.12.2013 14:26
Foto

Tobul

stagnace peněz ??
Ono, Magnificence, dost záleží na tom, jak se stávající zdroje využijí. Je hezké, že chcete založit fond pro charitu, ale dovolil bych se zeptat, zda vrátíte do rozpočtu  MŠMT "přešvihnuté" platby Vašich předchůdců za Envelopu - ve výši cca půl miliardy - za to by už bylo dost vědeckých projektů. Přesto Vám držím palce - "dostal" jste mne s tím Chomským - osobně jsem si myslel, že už dávno nežije, protože jsme se jeho gramatiky učili již před 40 lety.
0/0
26.12.2013 1:51
Foto

Jaroslav Miller

Hlavní problém Envelopy
byl pro UP někde jinde. Velkou část přešvihnutých peněz za stavbu totiž nesly na svých ramenou ostatní fakulty na úkor svých rozpočtů, což samozřejmě vřelé vnitrouniverzitní atmosféře nepřidalo.Za Chomského děkuji a hlavně doufám, že se nestane nic nepředpokládaného. Mimochodem, máme příslib ještě další série přednášek, a to od jiné globální vědecké celebrity. Není ale zatím nic jistého, a proto nechci nic prozrazovat.
0/0
27.12.2013 14:19
Foto

Ctenarcp

Horizon 2020
Mohu jen souhlasit s tím, co jste napsal. Hodně zdaru v roce 2014  a "udržte se"!
0/0
25.12.2013 14:23
Foto

Jaroslav Miller

Modré stíny
Znám detektivku velmi dobře. :). K prostředkům z EU. Oba víme, že mohou pomoci,  ale i být velikým problémem. UP poznala a poznává obě stránky. Na jednu stranu nám tyto peníze pomohly nastartovat SKUTEČNĚ smysluplný výzkum, který nese praktické výsledky a také vědeckou infrastruturu (nanotochenologie, biochemie, zemědělský výzkum atd.). Na straně druhé nám v některých případech způsobí veliké problémy například s udržitelností.Stejně tak oba víme, že peníze z národních zdrojů na vědu budou v lepším případě stagnovat (nechci se tady pouštět do debaty o jejich distribuci).  Co to znamená pro univerzity? Podle mne je jediná cesta - spolehnout se v mnohem vyšší míře na sebe, tedy vlastní prostředky, prostředky z neveřejných zdrojů a prostředky z Horizonu. K tomu směřuje i mnou zamýšlná univerzitní nadace. Ta ovšem bude stejně tak zaměřena na filantropii a na charitu. 
0/0
25.12.2013 13:30
Foto

Koloděj 9645809516156

SKUTEČNĚ smysluplný výzkum
Jestliže je výzkum skutečně smysluplný, pak se nikdo nemusí bát o udržitelnost!!!Tady se přesně ukazuje to zoufalství peněz z ESF. Dostat peníze, utratit je a nabrat lidi a po dobu start up programu je to v pohodě. Jakmile mají tito "vědci" prokázat svoje schopnosti, tak mají strach, že neobstojí, protože ví, že na to nemají. To ve firmách je jiný život. Tam si může majitel dovolit jen to, na co má (jak peníze, tak i schopnosti). Tyto socialistické peníze z EU nás ještě více pokřivý a to bude jediný výsledek!!! Bohužel. Taky bych si přál, aby pomohly nastartovat výrobu, aby se z nás stalo druhé "Finsko", protože pak bychom si mohli dovolit víc a lépe by se nám tu žilo. Takto pokřivení nemáme šanci na budoucnost.
0/0
26.12.2013 7:09
Foto

Tygrsavlozuby

Další důkaz selhání státního rozdělování peněz na vědu
Vznik každé takové nadace je dalším důkazem dlohodobého selhávání státního rozdělování peněz na vědu. Selhání GAČRu, ve kterém si Matějů a spol. zavedli  už značně šikanózní praktiky, selhání rozdělování peněz RIV, který stále jen odčerpává prostředky a deformuje vědu.Jenom by mězajímalo, kdy se tento názor značné části vědecke komunity začne konečně veřejně probírat. Zatím to vypadá, že v duchu všichni jen nadávají, ale pak zase ochotně ohnou hřbet před Kopicovou, Matějů  a Hoeschlem.
0/0
25.12.2013 11:35
Foto

Dr_No

...
Když se podíváte na laureáty, zjistíte, že to jsou lidé, kteří získávají granty i na GAČRu i jinde. Takže buď ani nadační fond Neuron nemá odvahu se chovat nekonformně, nebo je rozdělování peněz na vědu u nás děláno dobře. 
0/0
26.12.2013 7:28
Foto

Tygrsavlozuby

To co píšete není nijak v
To co píšete není nijak v rozporu s tím, co jsem napsal já. I oni ohýbají hřbet....
0/0
26.12.2013 18:13
Foto

Jaroslav Miller

Univerzity a nadační fond
Jako zvolný kandidát na rektora UP v Olomouci chci jít stejnou cestou. Založit univerzitní nadační fond, který by prostřednictvím systematického fundraisingu podporovalA) charitu B) high-risk and cutting-edge research, který obvykle nedostává peníze z agentur a dotací. Univerzita si tak tento druh výzkumu bude financovat sama a nebudu muset poslouchat  řeči, že dojíme stát. Pokud by Libor Winkler a Karel Janeček usoudili, že by je tato aktivita zajímala, nabízím spojení sil k dosažení synergického efektu.
0/0
25.12.2013 10:46
Foto

Ctenarcp

Modré stíny v Olomouci
V prostředí "olomoucké" univerzity se odehrává děj detektivky Modré stíny. Znáte ji? Jinak gratuluji k obrovské finanční podpoře vědy a univerzitního školství v Olomouci z prostředků EU.
0/0
25.12.2013 12:09
Foto

Ctenarcp

Pak tedy české firmy
´
0/0
25.12.2013 7:52
Foto

Josef Novak

slyšeli jste slovo skoro
slyšeli jste slovo skoro Sibyly............vsaď si sportku, budeš určitě úspešný!!
0/0
25.12.2013 7:47
Foto

Koloděj 9685819986316

peníze na vědu
Bohužel v naší republice jsou investované peníze do vědy dalšími vyhozenými prostředky. Vždyť jen těch center, která budou vybavena přístroji, které budou stát (jak peníze, tak bez provozu). Nebudou lidé, kteří by je řídili a ti, kteří tam budou pracovat, budou většinou takoví pracovníci, kteří by se jinde neuchytili. Škoda každé koruny do vědy, neboť firmy když něco potřebují, tak si najdou cestu, jak se postarat o progres!!!
0/0
25.12.2013 7:25
Foto

Ctenarcp

Pak tedy české firmy
kromě veřejných zakázek, eurodotací, inovačních pobídek a daňových úlev nic nepotřebují. Ty lepší reptají, že nemohou sehnat kvalifikované pracovníky. Jaká věda, takový průmysl. Jaký průmysl, taková věda.
0/0
25.12.2013 7:53