9. března 2009 20:10 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Med pro huňáče

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 14. 2.: Ve stopě Honzy Masaryka

V těchto dnech vzpomínáme výročí narození našeho prvního prezidenta a mnozí zavítají s kytičkou do Lán k místu jeho posledního odpočinku.   Ze  všech  knížek,  které  kdy  o  TGM  byly napsány,  patří k těm  nejmilejším úsměvné  povídky „Malé historky o velkém muži“ od Ivana Herbena.
     Popisovaná příhoda  má svůj prvopočátek  v letech, kdy  se v celé  řadě legionářských  ešelonů  na   Sibiřské  magistrále  objevili  jako společníci  našich  vojáků  malí  medvídci.  Z malých roztomilých  medvíďat však vyrostli statní medvědi a legionáři je  přivezli cestou kolem celého světa krátce po skončení první světové války  do Československa jako dar hlavě mladé republiky.  Dlouhá léta  pak sibiřští medvědi obývali Jelení příkop pod pražským Hradem a určitě nejsem sám, kdo si na ně ještě pamatuje.
     Ale dál už nechejme vyprávět samotného Ivana Herbena:  Pan prezident dostával od dětí psaníčka i dárky. Nejlíp se mu však zalíbilo jedno psaní od moravských dětí,  které často  citoval.  Děti mu totiž  poslaly bečku medu a  k tomu psaníčko: „Milý  Tatíčku,  posíláme med pro Vaše  medvídky, ale nedejte jim ho sežrat všechen. Lízněte si taky!“  Spisovatel v  knize už neuvedl,  zda se pan  prezident s chlupáči o med opravdu rozdělil.
 

Vladimír Rogl, Stehelčeves
Najdete na Lidovky.cz