Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Medaile pro normalizátora a lekce od Zemana

Názory

  16:42
PRAHA - Miroslav Toman je pravděpodobně prvním členem normalizační vlády, který byl v polistopadovém režimu oceněn medailí za zásluhy. Není to přitom jeho první ocenění za „službu státu“. Již v roce 1985 získal Řád práce.

Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu udělil Miroslavu Tomanovi vyznamenání. foto: ČTK

Otázka pro znalostní soutěže i učitele občanské nauky: Vyznamenal už někdy český prezident bývalého normalizačního ministra? Odpověď se nehledá snadno. Web Hradu sice informuje o udělených řádech a vyznamenáních, ale není to Wikipedie, která by umožnila řadit nositele podle abecedy, věku, funkcí či stranické příslušnosti. Přesto si dovoluji odhadnout, že Miroslav Toman starší (na rozdíl od svého syna Miroslava mladšího, exministra zemědělství Rusnokovy vlády a nyní poradce prezidenta Zemana) je prvním členem normalizační vlády, kterého hlava polistopadového státu ocenila – medailí za zásluhy. Pokud byl nějaký jiný oceněn již dříve, nechť se laskaví čtenáři a pamětníci ozvou.

Zeman vyznamenal své podporovatele, projevil ale i víc nadhledu, píší české deníky

Těžko v tom nevidět symbol zásadnějšího posunu. Ale je to i šance k pedagogické osvětě – ujasnění rozdílu mezi bývalými komunisty jako takovými a bývalými normalizátory. To není jeden šuplík.

Prezident Zeman ve středu právem ocenil i bývalého komunistu Františka Kriegela. To byl statečný muž, pro něhož bylo členství v KSČ v jisté životní etapě logické. Do Prahy přišel proto, že v domovském Polsku platil pro židovské studenty numerus clausus. V KSČ spatřoval symbol boje proti této diskriminací. Pak bojoval ve Španělsku, kde si jen posílil názor, že levice je hrází proti nacistické hrozbě i genocidě. Proto se v únoru 1948 ocitl ve štábu Lidových milicí. Nebyl to postoj mravný ani prozíravý, ale u člověka jeho životního osudu svým způsobem pochopitelný. To selhání pak víc než vyvážil v srpnu 1968, kdy jako jediný z celého československého vedení odmítl – i pod brutálním nátlakem – podepsat tzv. moskevský protokol, kterým chtěl Brežněv legitimizovat okupaci. Tato statečnost, tehdy naprosto ojedinělá, přebila předchozí selhání a jasně zdůvodňuje udělení Řádu TGM pro bývalého komunistu.

KAMBERSKÝ: Zkrotnutí. Miloš Zeman 28. října udělal výjimku, nerozděloval národ

U normalizačních komunistů podobná dilemata ani nepřipadají v úvahu. Miroslav Toman nehledal hráz proti diskriminaci, ale cestu k úspěšné kariéře – od ředitele okresní zemědělské správy a člena okresního výboru KSČ až k českému i federálnímu ministru zemědělství a vicepremiérovi (v posledním kabinetu Lubomíra Štrougala). Jako absolvent Vysoké školy zemědělské patřil k těm, jimž Miloš Zeman říká „lidé práce“ (řekl to i před udílením řádů). A v jeho případě se věru trefil. Právě před třiceti lety, v roce 1985, totiž Toman dostal Řád práce. To je názorná ukázka pro hodiny občanské nauky – pro lekci o tom, čím je varovné státní vyznamenání pro bývalého normalizátora.

Islám považuje za neomylného pouze Alláha. Říká se, že když muslim tká složitý kobercový vzor a po práci zjistí, že v něm neudělal chybu, jednu úmyslně doplní, aby nepůsobil jako neomylný, de facto rouhač. Věřme, že prezident Zeman – proslulý svou znalostí islámu – zařadil Miroslava Tomana na seznam vyznamenaných právě z tohoto důvodu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!