1. ledna 2013 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

MeetFactory představí tvorbu filmařky stíhané na Slovensku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Z natáčení filmu Zuzany Piussi Nemoc třetí moci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z natáčení filmu Zuzany Piussi Nemoc třetí moci | foto: Reprofoto

PRAHA Pražská MeetFactory uvede 21. ledna výběr z tvorby slovenské dokumentaristky Zuzany Piussi, jejíž jméno se do povědomí dostalo zejména v souvislosti s kauzou kolem jejího dokumentu Nemoc třetí moci podávajícího zprávu o zkorumpovanosti justice na Slovensku.

V souvislosti se snímkem Nemoc třetí moci čelí Piussi na Slovensku trestnímu stíhání.V MeetFactory bude promítnut bude také film Od Fica do Fica, ve kterém časosběrnou metodou sledovala dění na Slovensku od voleb 2010 do voleb 2012, politiky, jejich voliče, demonstrace a demonstrace proti demonstracím.

Konsekvence bizarnosti

Cyklus Konsekvence bizarnosti, v jehož rámci budou filmy uvedeny, se zaměřuje na krátké filmy, které nemají diváci kin příležitost vidět jinde, či na ty, které v současné době leží polozapomentuty v archivech a vytratily se z povědomí, přestože mají velkou uměleckou hodnotu. Projekce jsou zpravidla doplněny odborným komentářem, jejich smyslem je i debata.

"Tento snímek vyvolal díky mimořádně kritickému a neutěšenému pohledu na stav slovenské společnosti po více než dvaceti letech svobody značnou kontroverzi. Slovenská kina ho odmítla promítat, údajně z důvodu přílišného politického podtextu," uvedl mluvčí MeetFactory Petr Hrubeš.

Kvalita tvorby této filmařky je podle něj nezpochybnitelná, což potvrdilo mimo jiné i nedávné ocenění na bratislavském festivalu Jeden svět, jehož porota jednomyslně označila snímek Piussi Křehká identita za nejlepší dokument. Jeho tematikou je slovenská národní identita a portrétuje současné "pseudonárodní buditele".

V rámci večera bude v MeetFactory promítán také hraný dokument Babička; vypráví o osudu starší ženy, která se rozhodne bojovat se samotou.

ČTK
  • 0Diskuse