27. prosince 2008 13:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mejdan roku omezí dopravu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Oslavy nového roku na pražském Staroměstském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy nového roku na pražském Staroměstském náměstí | foto: Marta MyškováČTK

PRAHA Hlavní město se chystá na nejbouřlivější noc roku. Silvestrovské a novoroční oslavy přitáhnou do centra Prahy desetitisíce slavících lidí. Z některých lokalit kvůli tomu zmizí motoristé. Nejvíce dopravních omezení v pražských ulicích si vyžádají silvestrovské oslavy na Václavském náměstí a novoroční ohňostroj na Letné.

Tam se také tradičně očekává největší nápor lidí. Na Václavském náměstí bude televize Nova pořádat silvestrovskou hudební show Mejdan roku z Václaváku, kterou bude živě přenášet. Kvůli tomu bude uzavřena horní část náměstí i s přilehlými ulicemi po celý silvestrovský den a noc až do ranních hodin Nového roku.

Odborníci na cestovní ruch očekávají, že oslavy v pražských ulicích budou stejně bouřlivé jako dřív. Do Prahy se na Silvestra podle odhadů expertů chystá asi sto tisíc zahraničních turistů. Letos to budou především Rusové, naopak ubude Američanů a Britů, v jejichž zemích se současná světová krize projevuje nejsilněji.

I oni možná vezmou letos zavděk pouličními oslavami. Jejich ochota utrácet v metropoli v luxusních podnicích v poslední době klesá. „Ani Silvestr nezvrátí pokles útrat zahraničních hostů Prahy, který začal ve druhém čtvrtletí letoška,“ sdělil šéf analytické firmy Mag Consulting Jaromír Beránek. O den později se přesně v 18 hodin rozzáří nebe duhovými barvami při tradičním novoročním ohňostroji. Ponese název Devět obrazů a bude symbolizovat rok, v jehož letopočtu se objeví číslice 9.

Kvůli přípravě ohňostroje budou Letenské sady uzavřeny už od dopoledních hodin. Odpálen bude od letenského metronomu, který bude odpočítávat čas.
Po dobu trvání ohňostroje, zhruba tři čtvrtě hodiny, nepojedou po běžných trasách některé tramvajové linky. Tramvaje nebudou moci projíždět od Národního divadla po stanici Malostranskou a Čechův most. Přibližně od 17.40 do 18.30 hodin pojedou první den nového roku po objízdných trasách tramvaje číslo 1, 8, 12, 17 a 18.

Autobusová linka 133 bude ve směru od Florence ukončena v zastávce Dlouhá třída. „Návštěvníkům doporučujeme použít linky metra s výstupem ve stanicích Náměstí Republiky, Národní třída, Staroměstská a Malostranská,“ sdělil mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Některá dopravní omezení pocítí motoristé. Například ulice Vodičkova a Jindřišská budou na Silvestra od 18 hodin po celou noc uzavřeny. Zákaz vjezdu všech vozidel se bude týkat úseku od křižovatky Vodičkovy a Palackého po křižovatku Jindřišské a Politických vězňů ve směru na Václavské náměstí. Radnice Prahy 1 proto doporučuje všem živnostníkům, aby se zásobili předem.
  • 13Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!