Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Merkelová varuje: Kdo opustí EU, zbaví se nejen povinností, ale i práv

Evropa

  11:09aktualizováno  11:54
BERLÍN - Kdo vystoupí z Evropské unie, nemůže očekávat, že se zbaví povinností, ale bude nadále užívat všech práv, řekla v úterý na adresu Británie německá kancléřka Angela Merkelová.

Kancléřka Merkelová mluvila v německém parlamentu o rozhodnutí Velké Británie vystoupit z EU. foto: ČTK

Ve svém vystoupení před německým parlamentem také zdůraznila, že EU bude při vyjednávání s Londýnem hájit své zájmy. Když bude chtít Británie být i nadále součástí společného evropského trhu, bude muset přijmout jeho podmínky, včetně volného pohybu osob, podotkla.

Merkelová před německými poslanci.
Když bude chtít Británie být i nadále součástí společného evropského trhu, bude...

„Musí to být a bude to citelný rozdíl, jestli chce země být členem rodiny Evropské unie, nebo ne. Kdo chce z této rodiny vystoupit, ten nemůže očekávat, že s tím odpadnou všechny povinnosti, privilegia ale nadále zůstanou,“ řekla Merkelová ve svém zatím nejtvrdším vyjádření k britskému rozhodnutí opustit osmadvacítku.

Vyjádření Sobotky

Fungování celé Evropské unie a Evropské komise je potřeba změnit. V tuto chvíli by bylo nešťastné pouštět se do nějakých personálních bitev. Po setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem to v úterý v Bruselu řekl premiér Bohuslav Sobotka.

"Byl bych velice rád, kdyby Evropská komise více napomáhala hledání kompromisu Evropské unie, kdyby se více snažila řešit možné rozpory mezi členskými státy EU," prohlásil Sobotka. "Chtěl bych také, aby Evropská komise více respektovala rozhodnutí Evropské rady," dodal a zmínil hlavně otázku řešení migrační krize, kdy se jednotlivé členské země EU na něčem shodly, nicméně Evropská komise stále propaguje takzvaný povinný přerozdělovací mechanismus při rozdělování uprchlíků.

Není podle ní možné, aby si Londýn vybíral třešničky na dortu. Evropa s Británií jako s budoucí třetí zemí jednání povede tak, aby nezpochybnila výdobytky zbylých 27 členských zemí. „Volný přístup ke společnému trhu dostane ten, kdo bude akceptovat čtyři základní evropské svobody pohybu - lidí, zboží, služeb a kapitálu,“ řekla německá kancléřka, kterou poslanci opakovaně přerušovali potleskem, zejména v pasážích kritických k ostrovní zemi.

Ve svém zatím nejrozsáhlejším vyjádření k brexitu Merkelová také uvedla, že ji výsledek referenda mrzí, vyjádřila ale přesvědčení, že ho unie přestojí. Uvítá přitom každý návrh, který Evropě pomůže dostat se ze situace jednotnější. Německo pro to podle ní udělá vše.

Respektujeme, že Londýn zatím nechce požádat o vystoupení z osmadvacítky, poznamenala také německá kancléřka. Británie ale podle ní musí vzít na vědomí, že zatím také nebudou žádná formální či neformální jednání o jejím vystoupení. Merkelová ve svém asi 20minutovém vystoupení také vyjádřila přesvědčení, že zájmem Británie by měly být i do budoucna úzké a přátelské vztahy s EU. Je to také v zájmu Německa, aby Londýn zůstal dobrým partnerem, míní.

Autor: