Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Měsíc poté. Pozůstalí vzpomínali na ostrově Utöya

Svět

  11:21aktualizováno  16:17
OSLO - Pozůstalí po obětech norského atentátníka Anderse Behringa Breivika společně vzpomínali na ostrově Utöya na své blízké, kteří zde pachatelovou rukou zahynuli. Čtyři týdny po činu, který otřásl celou zemí i civilizovaným světem, tak začaly třídenní smuteční akty k uctění památky obětí teroristických útoků.

Dítě pokládá květinu na ostrově Utoya (snímek z 25.7.) foto: ČTK

Osloský soud podle tiskových agentur rozhodl prodloužit naprostou izolaci Breivika ve vazbě o další čtyři týdny.

Pozůstalé na ostrov v jezeře ležící asi 40 kilometrů severozápadně od Osla dopravil trajekt a vojenská loď. Z 69 postižených rodin se jich 50 rozhodlo místo masakru navštívit, média to odhadují na 300 až 400 lidí. Lékaři a dobrovolníci Červeného kříže jsou na ostrově stranou k dispozici, pokud by byla potřebná jejich pomoc. Průvodce po ostrově dělají policisté, kteří rodinným příslušníkům vysvětlují a ukazují, ve kterých místech byly oběti nalezeny. Média ani veřejnost dnes nemají na ostrov přístup, aby bylo zachováno soukromí truchlících.

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

Návštěva místa tragédie má rodinám pomoci pochopit průběh událostí a lépe se vyrovnat se ztrátou. "Myslím, že návštěva pro pozůstalé hodně znamená.

Mohou vidět, kde jejich blízcí strávili poslední chvíle svého života a kde byli nalezeni," řekla ministryně zdravotnictví Anne-Grete Strömová-Erichsenová televizi NRK.

"Navštívíme místo, kde naše Andrine prožila poslední chvíle," řekla stanici před odjezdem matka šestnáctileté dívky zavražděné extremistou. "Uplynulé týdny pro nás byly tak těžké, že návštěva ostrova už to ani zhoršit nemůže, snad spíš naopak. Zapálíme tam svíčku a položíme květiny," dodala. Poslední ze 77 Breivikových obětí měla pohřeb ve čtvrtek.

Soud v hlavním městě Oslu dnes o další čtyři týdny, tedy do 19. září, prodloužil úplnou izolaci atentátníka ve vazbě. Soudce Hugo Abelseth to označil za nezbytné z hlediska dalšího vyšetřování. Sám Breivik, kterému nebylo dovoleno obléct si k soudnímu slyšení frak, jak požadoval, označil izolaci za "sadistickou mučicí metodu". Izolace však znamená jen tolik, že nemá spoluvězně a nemá ani přístup ke sdělovacím prostředkům, tedy televizi, tisku a internetu.

Breivikovy oběti a jejich příběhy

Breivik 22. července odpálil ve vládní čtvrti v centru Osla bombu ukrytou v autě, která zabila osm lidí, a pak se přesunul na ostrov Utöya, kde postřílel 69 účastníků mládežnického tábora vládní sociálnědemokratické strany. Nakonec se nechal bez odporu zatknout policií.

V sobotu budou mít stejnou příležitost navštívit ostrov ti, kteří střelbu přežili. Také jejich návštěva bude s vyloučením veřejnosti. Prakticky současně se ve vládní čtvrti v centru Osla sejdou přeživší a blízcí obětí bombového útoku. Odpoledne se pak všechny skupiny z obou útoků shromáždí společně v hotelu Radisson Blu Plaza. Všechna sobotní setkání budou bez médií.

V neděli v 15:00 SELČ začne v Oslu oficiální smuteční ceremonie za účasti všech - pozůstalých, přeživších, záchranářů, vlády, zástupců královské rodiny a pozvaných hostů. Plně zastoupena budou i média, ceremoniál naplánovaný na hodinu a půl bude živě přenášet televize. Vystoupí i kdysi populární norská popová skupina a-ha, která se už rozpadla, ale k uctění památky obětí se znovu sejde a zahraje.

Autoři: ,