Messi dotáhl Barcelonu k postupu

Otevřít brány čtvrtfinále Ligy mistrů pomohl týmu Bordeaux také Jaroslav Plašil

PRAHA Fotbalisté Barcelony pokračují v cestě za obhajobou titulu šampiona Ligy mistrů. V odvetě osmifinále porazili doma Stuttgart 4:0 a po úvodní remíze 1:1 prošli bez problémů do čtvrtfinále. Zasloužil se o to především útočník Lionel Messi, který byl u prvních tří gólů.

Dál jde i Bordeaux, které po výhrách 1:0 a 2:1 přešlo přes Olympiakos Pireus. Po 84 minut u toho byl v odvetě i český reprezentant Jaroslav Plašil, který zařídil vyloučení soupeřova hráče.

Barcelona se mohla znovu spolehnout na nejlepšího fotbalistu světa za loňský rok Lionela Messiho. Argentinec již ve 13. minutě skóroval, když ho při sólové akci nezastavili ani čtyři protihráči. O deset minut později byl strůjcem pojišťující branky, když vyslal za obranu hostí Yaya Tourého, který přihrál před prázdnou branku Pedrovi.

Po hodině hry předvedl Messi svůj um i potřetí. Dani Alvés mu patičkou přihrál na hranici vápna, Messi se obtočil kolem obránce a přidal třetí gól. Vstřelil tak již osmou branku v posledních čtyřech zápasech, a navíc osmý z posledních devíti gólů Barcelony. Definitivní tečku napsal v závěru střídající Bojan Krkič.

To Bordeaux se na postup nadřelo mnohem víc. Přitom mělo odvetu s Olympiakosem rozehranou skvěle. Již v páté minutě přiblížil francouzského mistra k postupu hvězdný záložník Yoann Gourcuff střelou z přímého kopu.

Navíc po hodině hry fauloval unikajícího Plašila ostrým skluzem Matt Derbyshire a byl po druhé žluté kartě vyloučen. Jenže Bordeaux to spíše uškodilo. Olympiakos začal domácí přehrávat a Mitroglu v 65. minutě srovnal. Olympiakosu v tu chvíli stačil k postupu jediný gól, navíc domácí přišli o vyloučeného Aloua Diarryho. Postup Bordeaux však pečetil Marván Šammach.

Bordeaux tak poprvé od roku 1988 postoupilo mezi osm nejlepších týmů Evropy. Tam jsou i Barcelona, Lyon, Manchester United, Arsenal, Inter Milán, Bayern Mnichov a CSKA Moskva.

O složení čtvrtfinálových dvojic rozhodne páteční los v sídle UEFA v Nyonu.

***

Odvety osmifinále Ligy mistrů

Barcelona - Stuttgart 4:0 (13. a 59. Messi, 22. Pedro, 89. Krkič), první zápas 1:1, postupuje Barcelona.

Bordeaux - Olympiakos 2:1 (5. Gourcuff, 88. Šammach - 65. Mitroglu), první zápas: 1:0, postupuje Bordeaux.