30. prosince 2008 9:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Město čeká 100 tisíc turistů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Prahu by na oslavy konce roku mohlo navštívit až 100 000 turistů. Nebudou však tolik utrácet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prahu by na oslavy konce roku mohlo navštívit až 100 000 turistů. Nebudou však tolik utrácet. | foto: Lidové noviny

PRAHA Novoroční polibek za 12 tisíc korun. I tak může vypadat silvestrovská noc strávená v metropoli. Luxusní restaurace Zlatá Praha v hotelu Intercontinental nabízí nejdražší silvestrovskou večeři v metropoli.

Pražské restaurace letos víc než v minulých letech přemýšlejí, jak přilákat hosty na silvestrovské pohoštění. Do metropole podobně jako vloni a předloni přijede podle odhadů odborníků na cestovní ruch na 100 tisíc zahraničních turistů. Jejich ochota utrácet ale mizí.

„Odhadujeme meziroční pokles tržeb o 20 procent,“ předvídá odborník na cestovní ruch Tomio Okamura. Mění se prý i struktura turistů. Letos přijíždí na silvestra do Prahy více Poláků, Rusů a Slováků, ubude Britů a Američanů.

Za to, že celkový počet turistů neklesá ani v době světové ekonomické krize, vděčí prý Praha především své historické kráse. „Takovou historickou kulisu nemá Vídeň ani Paříž. Slavit silvestra v tolika středověkých ulicích, jako má Praha, nejde nikde jinde na světě,“ tvrdí Okamura.

Jeho slova potvrzují i někteří restauratéři. Na silvestrovskou půlnoc proto nic speciálního nechystají. „Máme zkušenost z loňska, že dvě třetiny hostů u nás povečeří, ale po 23. hodině odcházejí bouchnout šampaňské na Staroměstské náměstí,“ uvedl Filip Trčka, vedoucí restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise v centru Prahy.

Podle Okamury takto slaví hlavně mladí turisté. „Nese to s sebou i problém, že v Praze řádí jako utržení ze řetězu. Praha má navíc pověst města, které je ideální pro sexuální turistiku, včetně té homosexuální. Tenhle mix faktorů pak namíchá koktejl toho typického bouřlivého silvestra v pražských ulicích, “ tvrdí Okamura.

Střední a starší generace se podle něho spíš spoléhá na zábavu, kterou jí připraví pražské podniky. Ani to však nemusí být pravidlem. „Turisté chtějí v Praze hlavně strávit příjemný večer,“ míní ředitel restaurace Lví dvůr Miloš Mostecký. Restaurace v sousedství Pražského hradu proto prý letos poprvé upustila od nabídky jednotného silvestrovského menu. „Každý má jiné chutě a hostům se jednotné menu nelíbí. Nechtějí si nechat diktovat, co mají jíst,“ dodal Mostecký.

Přesto většina restaurací spoléhá právě na silvestrovské menu. Podle Okamury se ale letos neodváží zdražit během novoročních svátků tolik jako vloni.

„Bylo běžné, že restaurace na Silvestra zdražily ceny i několikanásobně. Třeba cena půllitru piva se z třiceti korun vyšplhala na Silvestra i na stovku,“ konstatoval Okamura. Zlaté silvestrovské časy ale pomalu končí. Některé restaurace jsou podle zjištění LN obsazeny z poloviny. Dříve bylo běžné, že bez rezervace dopředu se na Silvestra do restaurací nikdo nedostal.


RIZIKOVÁ ZÓNA? DOLE NA VÁCLAVSKÉM NÁMĚSTÍ

PRAHA/ Nejoblíbenějším místem Pražanů pro silvestrovskou oslavu pod širým nebem je tradičně Václavské náměstí. Městští strážníci však varují: v jeho dolní části - u ulice Na Můstku - může být i letos nebezpečno.

„Spodek Václaváku se promění v jedno velké odpaliště pyrotechniky,“ řekl náměstek šéfa pražské městské policie Ludvík Klema. Při jedné z minulých oslav se tam podle Klemy naráz objevily desítky kilogramů pyrotechniky. Dav lidí se tak ocitl doslova obklopen rachejtlemi. „Přímo na náměstí z dodávky naplněné pyrotechnikou distribuovali Asiaté značné množství zábavní techniky. Kdyby to vybuchlo, následky by byly nedozírné,“ řekl Klema.

Podle Klemy za to může zábor horní části náměstí. „Dříve byli lidé s petardami rozprostřeni po celé ploše náměstí, ale od doby, co v horní části pořádá televize svůj pořad a do vyhrazeného prostoru nepustí nikoho s pyrotechnikou, shromažďují se tito lidé v jeho dolní části,“ sdělil Klema.
Městská policie se proto během oslav konce roku na zmíněnou zónu zaměří.

„Už na příjezdových cestách do této lokality budeme prohlížet vozidla, aby se žádný kontraband na náměstí nedostal,“ vysvětlil Klema.

Strážníci budou udržovat bezpečnost i na dalších otevřených prostranstvích Prahy. Podle zkušenosti z minulých let musejí být připraveni na komplikace. Loni se například skupina podnapilých turistů snažila demolovat stánky na Staroměstském náměstí.                            mas


  • 9Diskuse