26. dubna 2015 9:58, aktualizováno  10:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynářovi hrozí pokuta od úřadu. Neodevzdal majetkové přiznání

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Mynář Vratislav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mynář Vratislav | foto: Česká pozice

PRAHA Městský úřad v Uherském Hradišti zahájil přestupkové řízení s Vratislavem Mynářem. Vedoucí prezidentské kanceláře totiž neodevzdal majetkové přiznání. Úřad teď řeší, zda tím nepřekročil zákon. Za přestupek by pak úřad mohl kancléři udělit pokutu až 50 tisíc.

Mynář tvrdí, že informace o svém majetku zveřejňovat nemusí a žádného přestupku se nedopustil. Pracovníci uherskohradišťského úřadu, pod který spadá Mynářovo trvalé bydliště v Osvětimanech, ale přesto s Mynářem zahájili přestupkové řízení. 

„Řízení ukončeno nebylo. Pan Vratislav Mynář je teprve předvolán k ústnímu jednání v rámci přestupkového řízení,“ řekl serveru Aktuálně.cz mluvčí radnice v Uherském Hradišti Jan Pášma. 

Mynář prý ale o žádném přestupkovém řízení neví. Za přestupek může dostat pokutu až 50 tisíc korun. 

Úředníci se o Mynáře začali zajímat na základě podnětu pražské advokátky Petry Bielinové, která se v Mynářově rodném kraji zeptala, zda hradní kancléř nespáchal přestupek. Ukázalo se přitom, že úřady nevědí, kdo by měl o Mynářově možné chybě rozhodovat. „Takové přehazování případu jsem ještě nezažila,“ uvedla Bielinová.

Spis s Mynářovým případem se vydal z Hradiště do Prahy, přes ministerstva vnitra a spravedlnosti skončil opět po několika týdnech na radnici v Uherském Hradišti. Právě tento úřad by měl podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána definitivně rozhodnout o Mynářově možném přestupku. K vyřešení případu má úřad čas do konce června. Pokud to nestihne, může být teoreticky přestupek promlčený.

‚Přestupek jsem nespáchal‘

„Vím, že jsem žádný přestupek nespáchal. Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky nemám povinnost podávat majetkové přiznání. Podobné debaty už beru jako folklor, přitom by všem stačilo jen si přečíst zákon,“ odmítl vinu Mynář. Jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana nedávno zveřejnil, že jeho průměrný čistý měsíční příjem činil 119 636 korun.

Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) tvrdí, že Mynář by měl předkládat majetkové přiznání už nyní. Chce navíc během několika dní předložit vládě novelu upřesňující, kdo bude muset oznámení o svém majetku odevzdávat. „Mají to být všichni, kdo se podílejí na rozhodování o veřejných zakázkách či mohou provádět finanční operace nad 250 tisíc korun,“ uvedl Aktuálně.cz.

Novela také zvýší až na 250 tisíc korun pokutu za to, že politik zamlčí nebo nesprávně uvede některé údaje v majetkovém přiznání. Nově bude rovněž nutné odevzdávat oznámení ihned po nástupu do veřejné funkce.

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!