28. září 2007 13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Meteorologové: Řeky se rozvodní

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Rozvodněná řeka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozvodněná řeka - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Karlovarskému a Ústeckému kraji hrozí až do sobotního poledne silný déšť. Meteorologové očekávají vzestup hladin v povodí Ohře a Bíliny a možný první stupeň povodňové aktivity, tedy povodňovou bdělost.

Nevylučují ani rozvodnění toků, zatopení sklepů, údolí a dalších níže položených míst. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Silný déšť předpovídají meteorologové v Karlovarském a Ústeckém kraji do sobotní poledne. Povodňová bdělost by měla platit až do sobotních 15:00. Meteorologové očekávají v následujících 24 hodinách v severozápadních Čechách, zejména v horských a podhorských oblastech, trvalé srážky, přičemž by mělo tam mělo spadnout 30 až 50 milimetrů vody. Navíc předpokládají zesilující, zpočátku jihovýchodní a postupně jižní až jihozápadní vítr, který místy dosáhne rychlosti 15 až 20 metrů za sekundu.

Zataženo a pršet by podle ŹHMÚ mělo dnes odpoledne a večer na mnoha místech
České republiky. Nejvyšší teploty mají dosáhnout 11 až 15 a na východě až 18 stupňů Celsia. V 1000 metrech na horách má být kolem 12, na Šumavě a v Krušných horách kolem devíti stupňů.

Také v noci a v sobotu má být v Čechách převážně zataženo s deštěm. Vydatnější srážky by v noci opět měly být v západních Čechách. Na Moravě a ve Slezsku bude oblačno a srážky jen místy. Během dne by ale oblačnost měla ubývat. Nejnižší teploty budou v sobotu deset až šest stupňů. Bude vát čerstvý jižní až jihozápadní vítr o rychlosti šest až 11 metrů za sekundu, v nárazech 15 až 20 a na horách až 25 metrů za sekundu.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz