22. listopadu 2007 11:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mezi Evropany milují Češi "trávu" nejvíc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
Marihuana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marihuana | foto: Reprofoto

PRAHA Nejnáruživějšími kuřáky marihuany v Evropě zůstávají prý mladí Češi do 24 let. Tvrdí to alespoň výroční zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost. Potíž je v tom, že statistici pracovali s tři roky starými daty.

Za poslední sledovaný rok podle zprávy kouřilo konopí zhruba 28 procent Čechů do 24 let, druhé místo zaujímají Španělé s 19 procenty. Ze zprávy vyplývá, že obliba konopí klesá s přibývajícím věkem.

Evropská zpráva shrnuje ale starší výroční zprávy jednotlivých států. Spíše než nové informace tedy nabízí dlouhodobé srovnání a trendy. Například pro Česko se v materiálu vychází z dat za rok 2004, u ostatních zemí jsou data z let 2004, 2005 nebo 2006.

"Celkově se obliba marihuany i hašiše v Evropě snižuje, a to i u nás, je ale pravda, že v populaci mladých dospělých je Česká republika stále na špici žebříčku, stejně jako loni," řekl český zástupce monitorovacího střediska Viktor Mravčík.

Zpráva dále uvádí, že drogou mladých Čechů je vedle konopí také extáze, která se ve formě tablet užívá zejména na tanečních akcích. Ve věkové skupině do 24 let ji v posledním roce užilo 12 procent Čechů, do 34 let 14,6 procenta Čechů. Za Českem následuje Estonsko s 1,7 procenta a Spojené království s 1,6 procenta.

Problémové užívání pervitinu je fenoménem pouze dvou zemí Evropy - Česka a Slovenska. Evropská zpráva zmiňuje, že za to mohou historické okolnosti. Pervitin, který se dá vyrobit "po domácku" z volně dostupných léků včetně paralenu, byl totiž dlouhodobě dostupnou drogou. V Česku je celkem 30.200
problémových uživatelů drog, pervitin užívají dvě třetiny z nich, 10.500 pak připadá na opiáty - heroin a čím dál víc také původně substituční lék subutex.

Podle zveřejněné zprávy jeden z největších problémů Evropy představuje jednoznačně kokain. České republice se tento boom zatím vyhýbá, přesto nebezpečí hrozí. Cena kokainu, který byl doposud Čechy vnímán jako droga bohatých, totiž klesá.

Lidovky.cz
  • 17Diskuse