Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Naděje pro Pásmo Gazy? Izrael a Hamás zvažují další příměří

USA

  12:33
TEL AVIV/GAZA - Mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas se údajně rýsuje nové příměří. Podrobnosti prý Egypt jako zprostředkovatel jednání zveřejní v následujících hodinách. Informovala o tom arabská média. Podle televizní stanice al-Arabíja dokonce izraelská delegace souhlasí se svým návratem do Káhiry. Izraelští představitelé ale zatím žádný průlom v jednáních nepotvrdili.

Následky izraelských leteckých úderů na Pásmo Gazy: zničená budova obchodního centra ve městě Rafáh. foto: ČTK

Při pondělních izraelských úderech na Pásmo Gazy zahynuli nejméně dvě lidé, uvedla agentura AP s odvoláním na palestinské zdravotníky. Na severu Pásma přišla o život 42letá žena, ve městě Gaza pak 22letý muž. Na území Izraele i nadále dopadaly rakety vypálené palestinskými radikály, část z nich zachytil a zneškodnil protiraketový systém Iron Dome. Izraelská armáda uvedla, že v pondělí časně ráno provedla 16 náletů na Pásmo Gazy, jejichž terčem se mimo jiné staly dvě mešity údajně používané radikály.

VÍCE ZDE:

Podle spekulací by mělo být nové příměří časově neomezené a s velkou pravděpodobností ho přijmou i radikální organizace jako Hamás a Islámský džihád. Egypt prý v rámci klidu zbraní otevře přechod Rafáh do Pásma Gazy.

Nový konflikt mezi Izraelem a Hamásem si od začátku července vyžádal už přes 2100 obětí. Zatím poslední příměří vypršelo minulý týden v pondělí; po jednodenním prodloužení ale boje začaly znovu.

Írán vyzbrojuje Západní břeh

Nadále pokračuje také angažmá Íránu v izraelsko-palestinském konfliktu. Jeden z velitelů íránských revolučních gard Amír Alí Hádžízáde v pondělí přislíbil urychlení vyzbrojování palestinských obyvatel Západního břehu Jordánu. Reagoval tak na sestřelení údajného izraelského bezpilotního letounu na území Íránu.

Írán vs. Izrael

Írán a Izrael jsou si vzájemně neskrývanými nepřáteli. Od islámské revoluce v roce 1979, která vynesla k moci islámské vůdce, Írán Izrael neuznává a podporuje militantní protiizraelské skupiny, jako jsou palestinský Hamás nebo libanonský Hizballáh. Izrael na druhé straně považuje Írán za největší hrozbu svých národních zájmů. Íránští vůdci v minulosti opakovaně vyzvali k likvidaci židovského státu.

"Urychlíme vyzbrojení Západního břehu a vyhrazujeme si právo jakékoli odpovědi na vyslání bezpilotního letounu typu Hermes, který byl sestřelen nad jaderným provozem v Natanzu," prohlásil podle agentury AFP Hádžízáde, který velí letectvu revolučních gard. Gardy jsou elitní vojenskou jednotkou íránského režimu.

Již na začátku srpna jiný z vysokých íránských představitelů přiznal, že radikálové z Hamásu jsou schopni odpalovat rakety na území Izraele díky technologiím, které jim poskytl Teherán. Prý je raketovými systémy vybavil, aby se mohli bránit izraelským útokům.

Ajatolláh Alí Chameneí

I íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí před nedávnem uvedl, že celý muslimský svět by měl Palestince vyzbrojit, aby mohli bojovat proti "sionistickému režimu".

Izrael a Spojené státy již dlouhá léta obviňují Írán, že radikály z hnutí Hamás, které je v USA a EU považováno za teroristickou organizaci, zásobují zbraněmi. Teherán vždy tvrdil, že jim poskytuje jen morální, finanční a humanitární podporu.

Autoři: ,