20. listopadu 2014 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Finance podaly trestní oznámení na ‚Němečkovu‘ ostravskou nemocnici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s nákupem zdravotnického zařízení ve Fakultní nemocnici Ostrava. MF o tom informovalo v tiskové zprávě. Nemocnici v minulosti vedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podání trestního oznámení již dříve avizoval. Němeček a Babiš mají mezi sebou již delší dobu spory.

Trestní oznámení se týká nákupu zdravotnického přístroje CyberKnife, což je roboticky řízený ozařovací přístroj. „Podle dostupných zjištění se ceny obdobných přístrojů se v roce 2009 pohybovaly od tří do šesti milionů dolarů, přičemž FN Ostrava tehdy zaplatila zhruba 10 milionů dolarů,“ uvedlo MF. Úřad má tak podezření, že nebylo jednáno s péčí řádného hospodáře a mohlo dojít k porušení povinností při správě cizího majetku.

Podle dřívějšího vyjádření ostravské nemocnice už policie podezření prověřovala a případ byl odložen.

MF podalo podle dnešního vyjádření trestní oznámení proto, že prostředky na nákup přístroje byly převedeny ze zdrojů bývalého Fondu národního majetku (FNM) na základě usnesení vlády z roku 2009. „Prostředky bývalého FNM jsou spravovány ministerstvem financí, které je také právním nástupcem FNM a tím pádem vystupuje jako poškozená strana,“ uvedlo ministerstvo.

Dlouhodobý spor mezi ministrem zdravotnictví a Babišem se nedávno vyostřil kvůli případnému proplácení léčby kmenovými buňkami pro diabetiky, jimž hrozí amputace. Zprávu přinesla média, která vlastní Babišova firma Agrofert. Němeček tvrdil, že o něm lžou a chtějí ho poškodit. Babiš zase ministrovi zdravotnictví doporučil nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu a kritizoval ho jako bývalého ředitele ostravské nemocnice za dřívější údajně předražené nákupy přístrojů.

Ve středu pak po návštěvě prezidenta Miloše Zemana oba ministři řekli, že spolu žádnou při nevedou a že jim jde oběma o transparentní hospodaření.

Najdete na Lidovky.cz