Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Michaláková se v Norsku viděla s mladším synem. Starší nedorazil

Eva Michaláková se snaží získat své dva syny zpět do péče. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Aktualizováno
Eva Michaláková, které norské úřady odebraly děti, se v pátek odpoledne v Norsku setkala se svým mladším synem. Viděla ho po roce. Starší chlapec na schůzku nedorazil. Matka bude usilovat o další setkání. Podle lednové dohody se sociálními pracovníky má matka syny vidět dvakrát ročně po 15 minutách. Pokud si to děti přejí, může trvat schůzka déle.
  19:56aktualizováno  20:06

Michalákovou si po 14:00 vyzvedla sociální pracovnice na nádraží ve městě Drammen. Převezla ji na místo, kde se setkání konalo. Se synem pak matka strávila zhruba hodinu a půl. Hráli si s legem, kreslili obrázky a četli si z knížky. Na šestiletého Davida, který chodí do první třídy, matka mluvila norsky a občas používala česká slova. Syn ji oslovoval křestním jménem. „Řekl mi, že má dvě maminky, tři babičky a tři dědečky. Bere to tak, že má dědečky a babičky i z rodiny, v níž teď žije,“ popsala Michaláková.

Starší Denis na setkání nepřišel. Důvodem je podle sociálních pracovníků to, že po schůzce negativně reaguje, uvedla matka. Podle ní se tak ale porušila dojednaná pravidla. Podle lednové dohody totiž měla Michaláková vidět oba syny současně. Bude proto požadovat další termíny. Loni se s chlapci viděla jednou, a to v březnu. Druhé setkání se nekonalo. „Tato schůzka měla být jako náhrada za loňský rok. Jenomže já to jako náhradu neberu, když nevidím obě děti. To je jako 50 procent. Aby to bylo stoprocentní, musím vidět i staršího syna,“ řekla Michaláková. Také letos by se měly konat dvě schůzky.

Matka za porušení úmluvy považuje i to, že celou dobu v místnosti byli pěstouni. Navrhovala, aby se setkání konalo venku na hřišti. To sociální pracovníci ale nepovolili, prostor je velký. Michaláková řekla, že před schůzkou musela odevzdat mobil a fotoaparát.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a obvinění nepadlo. Norský soud ale považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil. Devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět do své péče, zatím ale s odvoláními neuspěla. V prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu. Podle dřívějšího vyjádření norské advokátky by rozhodnutí mohlo padnout do pololetí. Michaláková řekla, že přesný termín zatím není.

Ředitel brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán jednal minulý týden se zástupci norského úřadu pro děti, mládež a rodinné záležitosti (BUFDIR). Podle Kapitána norská strana uvedla, že tak přísná omezení kontaktu odebraných dětí s rodinou bývají v Norsku méně obvyklá a odrážejí závažnost případu. Kapitán už dřív řekl, že by rodině v podobné situaci děti zřejmě odebraly i české úřady.

Do případu se zapojila česká diplomacie, někteří poslanci i premiér a žádají vyřešení. Některá média zveřejnila část spisu k případu či snímky a další informace o špatném zacházení s hochy. Podle některých se upřednostňuje zájem matky nad zájmem hochů, politici nemají o případu všechny informace a zjištění se navíc neberou v potaz. Podle zastánců Michalákové naopak norské úřady nekomunikují a snaží se dát děti k adopci.

Kauza Michaláková v čase

  • Květen 2011 - Norská sociální služba rozhodla o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a o jejich umístění do přechodné pěstounské péče. Eva a Josef Michalákovi se v Norsku usadili po svatbě v roce 2005, manžel zde již dříve dlouhodobě žil. V roce 2005 se jim narodil syn Denis, v roce 2008 syn David. Všichni mají české občanství. Důvodem předběžného opatření úřadu bylo podezření ze strany mateřské školy, že otec syny sexuálně zneužívá. Policie začala vyšetřovat otce dětí, následně i matku. Manželé se později rozvedli.
  • Únor 2012 - Krajská komise pro sociálně-právní ochranu dětí rozhodla o svěření dětí do stálé pěstounské péče, děti se dostaly každé do jiné rodiny. Matka získala právo na kontakt s nimi čtyřikrát ročně pod dohledem úřadu, otec právo nezískal.
  • Červenec 2012 - Norský okresní soud potvrdil zbavení péče obou rodičů a nepřiznal jim možnost kontaktu. Matka se odvolala.
  • Leden 2013 - Norská policie ukončila vyšetřování, zneužívání neprokázala, vyšetřování zastavila a obvinění nepadlo.
  • Březen 2013 - Odvolací soud přiznal matce právo kontaktu s dětmi dvakrát ročně po dvou hodinách. Matka podala dovolání.
  • Listopad 2013 - Eva Michaláková se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten její stížnost nepřijal.
  • 12. června 2014 - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že nechá vypracovat zprávu o postupu českých vlád v kauze. Uvedl to během interpelací na dotaz poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09), která se případu věnuje. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek Chalánkové už dřív odpověděl, že velvyslanectví v Norsku žádalo tamní ministerstvo zahraničí nótou o vysvětlení. Norové sdělili, že ČR se řízení neúčastní, proto jí nemůže dávat informace.
  • 4. prosince 2014 - Prezident Miloš Zeman oznámil, že je připraven se v případě potřeby osobně vložit do případu. Upozornil, že matka chlapců ještě nevyužila všechny možnosti.
  • 9. prosince 2014 - Sněmovna schválila usnesení, kterým vládě uložila vyvinout maximální úsilí k vrácení chlapců do ČR, pokud by norská strana nechtěla spolupracovat na jejich svěření do péče českých příbuzných.
  • 22. prosince 2014 - MZV předalo norskému velvyslanectví diplomatickou nótu ve prospěch chlapců. Stát v ní nabídl záruku, že v ČR na chlapce a jejich rodinu dohlédne.
  • 14. ledna 2015 - Senát požádal vládu, aby vyvinula mimořádné úsilí k vyřešení případu Michalákových.
  • 20. ledna 2015 - Poslankyně Chalánková řekla, že Michaláková bude moci zřejmě děti vídat ještě méně, dvakrát ročně 15 minut. Matka na to přistoupila na jednání s norskou sociální službou. Podle norského velvyslanectví v Praze sociální služba neodebrala Michalákové syny bezdůvodně. Nařízení péče u pěstounů bylo dle ambasády "nutné a naléhavé" a matka českým úřadům o případu předala jen neúplné informace.
  • 21. ledna 2015 - Premiér Sobotka oznámil, že se obrátil na norskou premiérku se žádostí o důkladné posouzení případu. Norská strana zareagovala nótou. Norské úřady podle ní mají zájem v kauze přímo spolupracovat s českými. Sobotka na jednání s norskou velvyslankyní "vyjádřil znepokojení" nad tím, že by se Michaláková měla se svými dětmi stýkat méně než dosud.
  • 26. ledna 2015 - Ministr Zaorálek předal norské velvyslankyni už druhou nótu. Žádal v ní, aby norské úřady začaly s českými spolupracovat. O případu mluvil také šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) s norským protějškem Olemicem Thommessenem.
  • 8. února 2015 - Prezident Miloš Zeman přirovnal v tisku norskou sociální službu k nacistickému výchovnému programu Lebensborn. Svá slova označil za hyperbolu, prezidentovo vyjádření přesto norské úřady označily za "nerozumné".
  • 10. února 2015 - Premiér Sobotka prohlásil, že ČR nepoleví v diplomatickém tlaku v kauze bratrů Michalákových.
  • 20. února 2015 - Sobotka ve Sněmovně řekl, že na svůj dopis dostal od norské premiérky jen obecnou odpověď. Podle něj Norsko význam případu pro ČR zatím dostatečně nevyhodnotilo.
  • 13. března 2015 - Eva Michaláková se v Norsku po roce setkala s mladším synem. Starší na schůzku nedorazil.

Autor: