1. února 2010 16:41 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Milan Kundera převzal v Paříži čestné občanství rodného Brna

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Milan Kundera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Kundera | foto: Vlachos RemyČTK

PAŘÍŽ Milan Kundera se dnes stal čestným občanem Brna. Titul, o jehož přidělení rozhodli zastupitelé města, slavnému spisovateli a rodákovi moravské metropole předal přímo v jeho pařížském bytě brněnský primátor Roman Onderka.

"Když jsem Milanu Kunderovi říkal, že je pro mne velká čest předávat mu tento titul, přerušil mne, a řekl: Ne, pro mne je to čest, za níž celému Brnu děkuji," popsal komorní ceremoniál Onderka. V rozhovoru spisovatel údajně naznačil, že čestné občanství Brna je pro něj víc, než návrat toho českého,které mu navíc ani ještě nikdo nenabídl vrátit zpět. Přišel o něj poté, co se v polovině 70. let usadil ve Francii, kde žije a tvoří dodnes.

Představitelé Brna přivezli Kunderovi i několik darů. Za město mu předali dvě lahve kvalitního moravského vína symbolicky zabalené v papírové knize a číše, spisovatelova žena dostala šperk s vltavínem. "Jako svůj osobní dar jsem předal Milanu Kunderovi plnicí pero se špičkou z bílého zlata značky Porsche. Nikoliv náhodou, jednak proto, že tramvaje právě této značky jezdí po Brně, a jednak proto, že tento název obsahuje iniciály mého jména," zažertoval primátor.

Pařížské setkání s legendou literatury se nakonec protáhlo asi na pět hodin. Po slavnostním začátku u Kundery doma se společnost odebrala na oběd, potom je spisovatel opět pozval k sobě domů. "Bavili jsme se o literatuře, Brně, Paříži, Evropě... Milan Kundera mi dokonce nabídl tykání, čehož si nesmírně vážím a ještě jsem se s tím úplně nevyrovnal," přiznal Onderka.

Kundera si nepřál převzít občanství při žádném oficiálním ceremoniálu, nechtěl kvůli tomu ani přijet do Brna. Omluvil se ze zdravotních důvodů. I pařížské setkání se uskutečnilo v utajení, bez přítomnosti médií, tak, jak si spisovatel přál. Na Moravu si už nepřijel ani pro Cenu města Brna, jejíž udělení mu schválili zastupitelé před čtyřmi lety. Ocenění za něj tehdy převzal šéfredaktor časopisu Host Miroslav Balaštík. Čestné občanství letos brněnská radnice udělila ještě kardiochirurgovi Janu Navrátilovi in memoriam.

Porotu akademie údajně ovlivnila i kampaň kvůli dokumentu
Kundera, nejznámější spisovatel českého původu, si na Moravu nepřijel ani pro Cenu města Brna, jejíž udělení mu schválili zastupitelé před čtyřmi lety. Ocenění za něj na jeho přání převzal šéfredaktor časopisu Host Miroslav Balaštík.

V uplynulých měsících se o Kunderovi hovořilo nejen v souvislosti s jeho dílem, ale také kvůli objevenému archivnímu dokumentu, který údajně potvrzuje podíl Kundery na prozrazení západního agenta Miroslava Dvořáčka v roce 1950. Kundera to ale rezolutně popřel.

Po aféře obdržel na půdě Francouzské akademie v Paříži prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cina Del Ducaových za celoživotní dílo. Porotu akademie údajně ovlivnila právě i kampaň, které se kvůli záležitosti rozpoutala. Ve Francii měl Kundera plnou podporu.

Najdete na Lidovky.cz