Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Miliardář vyhrál volby dvěma prezidentům. Za to získal kontrolu nad přístavy v Africe

Svět

  5:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Francouzskému miliardáři Vincentu Bollorému nejspíš skončila éra nedotknutelnosti. Přezdívali mu „král Afriky“ díky jeho byznysovým kontaktům na kontinentu. Teď je však vyšetřován francouzskou a guinejskou policií. Jeho společnost prý dopomohla k moci dvěma africkým prezidentům výměnou za lukrativní zakázky.

Vincent Bollore byl obviněn z korupčního jednání v Africe. foto: Reuters

Ve francouzském světě korporátních společností má miliardář Vincent Bolloré reputaci absolutní nedotknutelnosti. Je jedním z nejznámějších francouzských podnikatelů a jeho jmění odhaduje časopis Forbes na 7,3 miliardy dolarů (přes 152 miliard korun).

Vládne impériu globální reklamní agentury Havas, kontroluje mediální konglomerát Vivendi, jehož součástí je například televize Canal+, ale hlavně má zastoupení v dopravě po celé Africe.

Díky byznysovým kontraktům má praktický monopol na správu železnic či přístavů i námořní dopravu v několika afrických státech. I proto se mu přezdívá „král Afriky“.

Miliardář Vincent Bolloré.

Kvůli svým podnikatelským zájmům si vybudoval i síť kontaktů s mnoha prezidenty i dalšími mocnými lidmi afrického kontinentu a uměl je velice dobře využít. Zároveň se jeho právnímu týmu dařilo zadusit jakýkoliv pokus novinářů vyšetřovat korupční kauzy tím, že média okamžitě žaloval.

Tato aura nedotknutelnosti se podle všeho začíná rozpadat. Miliardář totiž v úterý skončil ve vazební věznici ve francouzském Nanterre. Je obviňován, že pomáhal prezidentům Guineje a Toga dostat se k moci výměnou za lukrativní podnikatelské zakázky v místních přístavech.

Ve středu pařížský soud navíc zahájil formální vyšetřování. Podle francouzských médií skončili ve vazbě i další vysoce postavení členové společnosti Bolloré Group. Na případu se navíc v pátek začala podílet i guinejská policie.

Spolupracuje i Guinea

„Budeme jednoznačně spolupracovat s francouzskými úřady, ale to je vše, co zatím mohu říci,“ uvedl v pátek pro agenturu Reuters guinejský ministr spravedlnosti Cheick Sako.

Vyšetřovatelé se domnívají, že Bollorého reklamní společnost Havas, jejímiž klienty jsou mimo jiné luxusní značky Calvin Klein či Valentino, před volbami v roce 2010 pracovala na kampani guinejského prezidentského kandidáta Alphy Condého bez adekvátní finanční odměny. Tou totiž byla výhodná protislužba.

Condé se s Bollorém seznámil kolem roku 2000, když žil v pařížském exilu. Poté, co se vrátil zpět do západoafrického státu, rozhodl se ucházet o pozici prezidenta a nakonec uspěl.

Bollorého společnosti měl za to dopomoci k dohodě s guinejskou vládou o výhradních právech na správu nákladní dopravy v přístavu v hlavním městě Guineje Konakry, který dříve spravovala konkurenční francouzská společnost.

Bollorého společnost tím získala strategickou výhodu nad konkurencí a prohloubila tím svou pozici v západní Africe, kde přepravuje náklady o hodnotě miliard eur. Bolloré totiž spravuje silniční, železniční, vodní i leteckou dopravu na dvou třetinách celého kontinentu a zaměstnává v dopravě více než pětadvacet tisíc lidí.

Pomáhal i v Togu

Podobný případ s ovlivňováním voleb se odehrál i v Togu, kde Bollorého společnost v roce 2010 napomohla ke znovuzvolení současného prezidenta Toga Faurea Gnassingbého, který je prezidentem bývalé francouzské kolonie již od roku 2005.

Prezident Toga Faure Gnassingbé na snímku s tehdejší ministryní zahraničních věcí USA Hillary Clintonovou.

Společnost Bolloré Africa Logistics jen pár měsíců po angažování ve volbách získala kontrakt na správu nákladní námořní dopravy v hlavním městě Toga Lomé.

Deník Le Monde uvedl, že vyšetřování probíhá již několik let. Soud měl nyní dospět k závěru, že „existují závažné či navzájem se podporující známky,“ z nichž vyplývá, že „Bollorého společnost se uchýlila k nelegálním metodám, aby získala kontrakty ve dvou zemích západní Afriky“.

Společnost Bolloré Group ve svém úterním prohlášení popřela veškerá obvinění, stejně jako bývalý guinejský ministr dopravy Alpha Keira. Podle nich získání zakázky nemělo nic společného s pomocí společnosti Havas ve volbách. 

Reklamní agentura Havas skončila s politickými kampaněmi v roce 2013 poté, co se seběhlo několik skandálů jejich klientů, mezi kterými byl i bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.