4. září 2009 10:23, aktualizováno  13:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Miloš Zeman se možná vrátí do politiky. Má tři podmínky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 231Diskuse
Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: Ondřej NěmecLidové noviny

PRAHA Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman, který koncem září oslaví 65. narozeniny, formuloval podmínky, za kterých by se vrátil do politiky. Musela by být zavedena přímá volba prezidenta, Česko být ohrožené ještě hlubší hospodářskou krizí a lídři velkých stran by museli své voliče zradit formou velké koalice. Do předčasného důchodu odešel Zeman z premiérské funkce po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002.

"Já si myslím, že k tomu by došlo pouze tehdy, kdyby za prvé byla velká koalice, protože to by byla zrada voličů obou nejsilnějších stran, za druhé kdyby se prohloubila ekonomická krize a lidé pochopili, že ani jedna z těchto stran jim nenabízí skutečný recept na řešení této ekonomické krize, a konečně za třetí, kdyby byla přímá volba prezidenta," uvedl bývalý premiér.

Zeman před odchodem do důchodu a ještě nějakou dobu poté ujišťoval, že se do politiky už nevrátí. Už v lednu 2003 se však s Václavem Klausem utkal o prezidentský úřad. Přestože ho tehdy kandidovala sociální demokracie, velká část poslanců ČSSD pro něj nehlasovala. Zeman tehdy prohrál už v prvním kole. Tuto "zradu" jim dosud nezapomněl. Ve svých memoárech později napsal, že je Klaus lepším prezidentem, než by byl on.

Zemana "vtáhnout" do politického života si dalo za úkol loni založené sdružení Přátelé Miloše Zemana. "Přemýšleli jsme o tom, jak Miloše Zemana vtáhnout do politického života, a tak vzniklo sdružení," vysvětloval tehdy blízký spolupracovník Zemana Miroslav Šlouf, který o Zemanově politickém návratu nepochybuje. Už tehdy řekl, že by sdružení podporovalo Zemanovu kandidaturu, kdyby občané volili hlavu státu přímo.

ČTK, Lidovky.cz
  • 231Diskuse
Subaru Forester 2,0i ACTIVE 6MT
Subaru Forester 2,0i ACTIVE 6MT

r.v. 2017, naj. 12 km, benzín, 1. majitel
599 000 Kč (s DPH)