Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

MINIRECENZE

Česko

Mike Ashley (ed.) Záhada zamčeného pokoje

Byl jednou jeden dům, v tom domě pokoj a v tom pokoji mrtvola. Až potud nic neobvyklého. Jenže místnost je zamčená zevnitř a umrlce někdo zavraždil. Kdo? A především: jak? Vida, klasická záhada zamčeného pokoje. Sedmadvacet způsobů jejího řešení ukazuje antologie povídek, kterou sestavil Mike Ashley (1948) a v překladu Hany a Zuzany Pernicových vydalo Domino.

Ashley je zkušený a pracovitý editor - i u nás známe jiné jeho „velké knihy“, třeba římských, právnických či egyptských detektivek. Soubory však sestavuje obdobným způsobem a také výsledek bývá podobný: průměrný. Jak jinak, když z „klasiků“ vybírá méně známé texty - protože ty nejlepší už byly otištěny mnohokrát - a ze současníků osloví i autory, kteří často nemají se žánrem příliš velkou zkušenost. V Záhadě zamčeného pokoje potěší rozmanitost prostředí: vraždí se nejen v místnosti, ale i v telefonní budce, v motorovém člunu na moři, ve výtahu či v kočáru jedoucím bez zastavení krajinou. Ovšem pokud čtenář místo radosti z poznání, jak to vrah udělal, začne přemýšlet, zda je rozřešení technicky proveditelné, je celý účinek tentam. A tím spíš, jestliže si autor či autorka důkladně promysleli jen ústřední „záhadu“ a zbytek zápletky či vykreslení postav odbyli. Na takové detektivce pak není co ocenit.

Na druhé straně uspěli ti, kdo při výstavbě zápletky i jejím řešení vycházeli ze znalosti lidské povahy a podstaty smyslového vnímání. Předpojatost, nepozornost, klam, v tom to všechno je. jip

HODNOCENÍ LN ***

Lev Nikolajevič Tolstoj Vojna a mír

Na úvod trocha empirie. Povídal mi nedávno kamarád, že poslouchá na Vltavě Vojnu a mír. A hned další týden se objevil komplet čtyř CD s touto dramatizací na pultech. Napsal jsem kamarádovi, že je možnost si jej opatřit. Odepsal mi, že zrovna ten den probrečel poslední díl a že to teď minimálně dvanáct let nemusí slyšet... Míněno jistě pro obrovskou sílu tohoto uměleckého díla.

Řeč je o dramatizaci románu Vojna a mír (1863-1869) Lva Nikolajeviče Tolstého z roku 1978, kterou tedy nyní vydal Radioservis z archivu Českého rozhlasu. Režisérem tohoto uměleckého díla byl Jiří Horčička, autory dramatizace Jaroslava a Jan Strejčkovi, kteří vycházeli z překladu Tamary a Viliama Sýkorových. Nahrávka má přes čtyři hodiny. A pokud si myslíte, že ji lze poslouchat postupně, třeba po jednotlivých CD, tak se s největší pravděpodobností pletete.

Je to totiž dílo, které vás nenechá odejít, naopak si vás cele podmaní - člověk se stane jen poslušným vyměňovatelem CD v přehrávači. V příběhu, odehrávajícím se v době napoleonských válek, je zachycena jak bitva u Slavkova, tak potom tažení do Ruska - až do vypálené Moskvy.

Hlavních rolí románu - Pierra Bezuchova a knížete Andreje Bolkonského - se ujali Eduard Cupák a Viktor Preiss. Další postavy ztvárnili Čestmír Řanda, Miloš Nedbal, František Němec, Dana Kolářová, Vladimír Ráž či Nelly Gaierová. Pro poslech tohoto kompletu si tedy raději naplánujte volné odpoledne či večer. Ostatně roční období je k tomu nyní jako stvořené. oh

HODNOCENÍ LN *****

Rodinný dům na ulici Na Terase v Lanškrouně.
Rodinný dům na ulici Na Terase v Lanškrouně.

Na Terase, Lanškroun - Ostrovské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
4 100 000 Kč