6. června 2008 17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ministerské rady EU budou i mimo Prahu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Vicepremiér Alexandr Vondra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vicepremiér Alexandr Vondra. | foto: APČTK

PRAHA Část oficiálních schůzek ministrů Evropské unie během českého předsednictví se uskuteční mimo Prahu. "Dnes už v zásadě máme jistotu, že šest, možná sedm velkých ministerských zasedání se bude konat v regionech," řekl vicepremiér Alexandr Vondra novinářům po dnešním setkání s hejtmany.

Celkem se v Česku má uskutečnit 12 neformálních ministerských rad. Podle Vondry by se neformální zasedání evropských ministrů měla konat kromě Prahy také v Luhačovicích, Olomouci, Hluboké nad Vltavou, Mariánských Lázních, Litoměřicích a Brně. Neuzavřené je zatím jednání o neformálním setkání ministrů v Liberci, kde by se konalo u příležitosti mistrovství světa v klasickém lyžování.

Těžit z předsednictví by měly i další regiony. Například v Hradci Králové se uskuteční jedna z největších akcí, sejde se tam asi 2000 lidí na tradiční konferenci o internetu ve státní správě a informační společnosti, uvedl Vondra. V Ostravě bude mimo jiné důležitá schůzka pro nový informační schengenský systém. Původně se počítalo s tím, že se tam uskuteční vrcholné setkání evropských ministrů školství a průmyslu. Z logistických důvodů se ale vláda nakonec rozhodla toto zasedání uspořádat v Praze.

Kritériem pro výběr míst schůzek a zasedání byla jejich geografická
vyváženost. Neméně důležité pak bylo, aby vybraná města byla hezká, řekl vicepremiér. Česká republika se předsednictví EU má ujmout na půl roku od ledna 2009. Organizování ministerských rad EU v krajích má být pro regiony příležitostí, aby se zviditelnily. Vláda tak chce přilákat pozornost zahraničí k různým koutům země.

Vondra odhadl, že se v Česku příští rok uskuteční asi 200 oficiálních akcí, které se pracovně pojí s předsednictvím. Většina z nich bude v Praze. Kromě nich se zřejmě bude konat 400 až 500 nejrůznějších doprovodných akcí, jako jsou setkání obchodních nebo hospodářských komor nebo vyhlašování různých evropských cen. Jednou z nich bude prý například konference Pět let poté,
kterou iniciovala česká vláda. Chce na ní ukázat, jaký prospěch přineslo unii rozšíření o deset nových členů v roce 2004.

Na politická jednání bude navazovat bohatý doprovodný kulturní program. Předsednictví Česka začne podle Vondry nejspíš slavnostním zahájením v Národním divadle, na které má přijet Evropská komise. Na to by asi navazoval slavnostní ples v Bruselu, na jehož organizaci by se opět měly podílet i české kraje. V Bruselu potom česká vláda chce zorganizovat i oslavu zakončení předsednictví. Při té příležitosti by se tam v centru měla konat velká streetparty. O způsobu programu se však podle Vondry ještě
jedná a závisí i na tom, jak skončí ratifikace lisabonské smlouvy.

Vláda tento týden poslala do Bruselu program svého předsednictví ve dvou scénářích - s lisabonskou smlouvou a bez ní. Lisabonská smlouva má nahradit zamítnutou euroústavu, reformovat EU a umožnit její další fungování po rozšíření na 27 států. Jednotlivé členské země nyní smlouvu ratifikují.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz