Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ministerstva jednají s EU, snaží se zažehnat pokutu

Česko

BRUSEL/PRAHA V pondělí skončí ultimátum, které dala Evropská komise (EK) České republice. Kvůli nákupu španělských letounů CASA bez výběrového řízení žádá Brusel po Praze vysvětlení a nápravu.

Jak ministerstvo obrany, které nákup uskutečnilo, tak zahraničí, jež má na starosti komunikaci s EU, se však nechtějí k ničemu vyjadřovat. „Spojení s EK, tedy i odeslání odpovědi, řeší zahraničí,“ přehazuje mluvčí resortu obrany Jan Pejšek otázku do Černínského paláce.

„Ano, právní argumentace v aktuálním sporu je v naší kompetenci,“ reaguje mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda. A můžete tedy naznačit, jak zní vysvětlení České republiky? „V průběhu řízení se o tom nemůžeme vyjadřovat,“ odpovídá. Postoj vlády však už na konci května částečně odkryl premiér Jan Fischer v dopise pro předsedu EK Josého Barrosa.

„Daný případ se vyznačuje vysokou mírou bezpečnostní citlivosti. Proto vláda při nákupu využila možnosti, jaké jí v takové situaci unijní právo umožňuje,“ vysvětlil Fischer, proč nebylo k nákupu transportních letadel vypsáno výběrové řízení. S podobně neoblomným názorem, jímž zakázku hájí i ministr obrany Martin Barták, by však Praha nemusela pochodit.

Pokuta i soud?

Pokud nebude brát výtky EK vážně, hrozí jí soudní rozhodnutí.

„Nevyhoví-li členský stát, předloží komise celou záležitost Evropskému soudnímu dvoru,“ popisuje možný vývoj Zuzana Pavlíčková z českého zastoupení Evropské komise. A pokud se nebude řídit ani jeho verdiktem, dostane pokutu. Nejméně 105 tisíc korun týdně. K tomu by došlo při té konstelaci, v níž by Česká republika neuposlechla ani opakované nařízení EK požadující nápravu. Tento postup se nyní jeví jako nejpravděpodobnější. Na první Barrosovu výzvu totiž zareagovala Praha podrážděně, za obchodem si stojí a nehodlá na něm nic měnit.

Vývoj by se mohl změnit jen v okamžiku, kdy by se budoucí vládní koalice rychle dohodla a prezident jmenoval její ministry. Do čela obrany by dosedl Alexandr Vondra z ODS. Na dotazy Lidových novin neodpověděl, ale dlouhodobě podporuje kompromisní jednání s EU.

K nákupu čtyř letounů CASA se armáda odhodlala proto, že v rámci zakázky mohla vyměnit jeden transportní letoun za nepotřebné české bitevníky L-159. Jak ale napsaly Hospodářské noviny, Španělé nyní o takové domluvě nic nevědí.

Autor: