Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Stát v kauze vražedkyně z Anděla vyplatil pozůstalé. Soud stále neví, co s léčbou

Česko

  19:54
PRAHA - Pozůstalí po zavražděné rukou Michelle Sudků se dočkali od státu finanční pomoci, vyplatilo je ministerstvo spravedlnosti. Nejde však o milionové částky. Sudků má setrvat ve vězení 30 let kvůli tomu, že v obchodním centru na pražském Andělu ubodala ženu a jinou se předtím zavraždit pokusila. Stát vedle toho stále řeší, jak pro vražedkyni zajistit nařízenou léčbu.

Pražský městský soud začal 6. března projednávat případ Michelle Sudků, která loni v červenci ubodala zákaznici v nákupním centru na pražském Smíchově. foto: ČTK

Na ministerstvo spravedlnosti se letos na jaře obrátili pozůstalí po 54leté ženě, která loni v červenci útok Sudků nepřežila. Resort požádali o takzvanou peněžitou pomoc pro oběti trestné činnosti. Nejde o klasické odškodnění, které nařizuje soud pachatelům. Jedná se o svého druhu sociální dávku, jež představuje projev solidarity státu s pozůstalými či obětmi trestného činu. Peníze v takových případech vyplácí právě resort spravedlnosti.

Vražedkyně z Anděla už může mezi ostatní vězně, pozůstalí chtějí peníze po státu

Podle informací serveru Lidovky.cz prosbu před ministerstvo předestřeli jen pozůstalí po zavražděné, přeživší se o peníze nepřihlásila. A příbuzní oběti s žádostí uspěli. „Ministerstvo spravedlnosti této žádosti vyhovělo,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Jakub Říman. Podrobnosti k vyplacené pomoci odmítl sdělit. „S ohledem na ochranu soukromí žadatele nebudeme sdělovat bližší informace,“ vysvětlil.

Nicméně přibližnou částku poskytnutou příbuzným oběti lze odhadnout. Pozůstalí rozhodně nezbohatli o miliony. Podle zákona smí totiž jeden pozůstalý inkasovat od ministerstva maximálně 200 tisíc korun. Částka uvolněná dohromady pro všechny příbuzné oběti pak nesmí překročit hranici 600 tisíc. Resort takto za loňský rok vyšel vstříc 126 žadatelům, jimž v rámci finanční pomoci vyplatil 10,7 milionu korun.

První pokus Sudků nevyšel, druhý cíl ubodala

Sudků fatálně nezvládla své chování loni v červenci. Nejprve se na toaletách kavárny v pražském Újezdu pokusila uškrtit zhruba pětadvacetiletou ženu. První pokus násilnici nevyšel, žena se ubránila. Napodruhé už ale vytipovaný cíl Sudků nepřežil. Pár dní po incidentu v Újezdu vzala v obchodním centru na pražském Andělu do ruky nůž a vybranou 54letou ženu ubodala. Oběť okamžitě zemřela. Sudků počkala na místě, než se jí chopí policie.

Když soud pro ni rozhodl o výjimečném trestu, uložil jí také ústavní léčbu. Vražedkyně trpí poruchou osobnosti a nekrofilním sadismem. Podle nařízení soudu proto musí ve vězení procházet průběžnou psychiatrickou a sexuologickou péčí. Jenže v této části soudního výroku vyvstal problém. České vězeňství nemá k takové léčbě oprávnění, dosud se s obdobnou diagnózou u žen nesetkalo.

Městský soud v praze dnes vynesl rozsudek nad Michelle Sudků.
Michelle Sudků už se pohybuje mezi ostatními vězni.

„Nemáme žádné oddělení, které by v ženské věznici bylo schopné vykonávat psychiatrickou ochrannou léčbu,“ potvrdila už dříve serveru Lidovky.cz respektovaná soudní znalkyně z oboru sexuologie Růžena Hajnová. Už v dubnu tak Generální ředitelství vězeňské služby zaslalo pražskému městskému soudu dopis, jak má v tomto unikátním případu postupovat. Dodnes soud odpověď zvažuje.

‚Ochrannou léčbu soud intenzivně řeší‘

„Předseda senátu výkon trestu a ochranného léčení paní Sudků intenzivně řeší,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Markéta Puci bez dalších podrobností. Server Lidovky.cz už dříve informoval, že Sudků se přece jen určité péče dostává. Podle jejího advokáta Tomáše Dvořáčka za ní dochází jednou týdně psycholog a psychiatr, současně se jí předepisuje určitá medikace. Věženská služba tuto improvizovanou léčbu oficiálně nekomentuje.

Obrázek není k dispozici

Sexuologická léčba v českých věznicích

Stát začal brát v potaz sexuální deviace u pachatelů trestných činů až na přelomu 80. a 90. let, i tak ale v zemi dodnes existuje jediné zařízení poskytující odpovídající léčbu - v Kuřimi. A to ještě jen u mužů. U vražedkyně je sexuální deviace naprosto výjimečná.
„V devadesátých letech jsme dělali zpětný průzkum sexuálních vrahů, od roku 1980 do roku 1995 jsme jich měli sedmdesát. A mezi nimi byla jediná žena,“ sdělil serveru Lidovky.cz psycholog Karel Netík, který Sudků po vraždě na Andělu vyšetřoval.

Nicméně určitou péči Sudků jednoduše musí přijímat, ačkoliv o její definitivní podobě se stále jedná. Vyplývá to z vyjádření místopředsedy Městského soudu v Praze Jana Kadlece, podle kterého není možné čekat. „To by se naprosto míjelo se smyslem léčby. Protože když bude jen zavřená, tak je to málo. Taková osoba potřebuje hlavně pomoc po odborné stránce,“ vysvětlil už dříve serveru Lidovky.cz.

Sudků si svůj trest odpykává ve věznici v Opavě. První měsíce trávila v izolaci od ostatních vězňů. Ale počátkem léta už jí vedení káznice režim uvolnilo. „Podle toho, co mi píše, se má dobře. Má i kulturní vyžití,“ popsal serveru Lidovky.cz v půli července její advokát Dvořáček. „Že tam mají knihovnu, že hraje volejbal a badminton,“ dodal. V tomto ohledu by podle informací serveru Lidovky.cz mělo být vše při starém.

Autor: