Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Ministr Fiala. Politik, jaký by měl (a neměl) být.

Nový ministr školství se zatím k resortu nevyjadřuje, ale na jeho budoucí kroky se lze dívat prizmatem jeho idejí i napsané knihy.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zaor

29. 5. 2012 10:22
Ceska pozice = cista propaganda
Dalsi propagandisticky clanek ceske pozice... A takovy to byl nadejny projekt.
0 0
možnosti
Stejně jako vedle...
Vás požádám nikoliv už o dva, ale alespoň o jeden jediný argument, proč hovoříte o "propagandě". Věřím, že máme nějaký důvod, se kterým bych mohl polemizovat. Díky, rmt
0 0
možnosti

F.K.S.

15. 5. 2012 11:01
komentare k zamysleni
 Nekolik komentaru k zamysleni:- profesor Fiala je pry katolik a zaroven je z generace, ktera svou karieru zacala jeste za byvaleho rezimu. Komunisticky rezim nedovolil nikomu s nabozenskym smyslenim delat karieru.  Cituji o Fialovi z wikipedie: "V roce 1988 absolvoval studium historie a bohemistiky na brněnské univerzitě. Po studiích pracoval mimo jiné jako historik v Muzeu Kroměřížska, jako redaktor Lidové demokracie a nakladatelství Atlantis. Po roce 1989 na Masarykově univerzitě spoluzakládal katedru politologie, v jejímž čele stál v letech 1993–2002 a na níž získal doktorský titul (1996). V tomto oboru byl jmenován docentem (1996) a později profesorem (2002)." - konec citatu.Noviny Lidova demokracie, kde pan Fiala zacinal a vubec cela tzv. "skupina vericich" byla plna a plne pod kontrolou agentu komun. tajne bezpecnosti (STB). Zaroven byla Masarykova (tehdejsi jeste UJEP) univerzita v Brne  typickou bastou skalnich komunistu a estebaku. Zli jazykove tvrdi, ze bez rozsahle site agentu by ta univerzita v Brne vubec nemohla existovat. Nicmene sotva rezim padl, pan Fiala zde dela velkou karieru. Vsimnete si jak rychle take dosel k titulu profesora.  Nemam rozumny duvod si myslet, ze lide z prostredi jako je pan Fiala jsou duveryhodni. - nevim jak nekdo muze oznacovat za charismatickeho cloveka s tak krivym usmevem. Mne osobne pripomina cloveka, ktery se nestiti niceho. Ale zajiste pripoustim, ze vzhled tvare je jen subjektivni pocit. Nicmene proc se mne kdosi ptal proc si na te univerzite v Brne voli do cela takove nesympaticke lidi (predchudcem Fialy byl rektor Jiri Zlatuska). Proto mi prominte, kdyz si myslim, ze Fiala by se diky svemu vzhledu nejlepe hodil do role padoucha v dalsim pokracovani filmu James Bond.- byl to rektor Jiri Zlatuska, ktery Fialu prosadil na post rektora. Jestlize byla ve spolecnosti pochybnost o kvalitach Jiriho Zlatusky, kde se bere presvedceni, ze jeho schvaleny nastupce je jiny?- ano, souhlasim s nazory, ze protezovani brnenskych lidi v celostatnich funkcich je politicky zamer a deje se tak na objednavku shora. Nemusite mi verit, ale tajne sluzby jsou v tomto divnem state velmi aktivni. Jestlize vime, ze pred padem komunismu bylo akademicke prostredi v cesku a v Brne obzvlaste prospikovano agenty STB, tak po padu komunismu na univerzite v Brne vyhodili sotva par lidi, vetsinou nepotrebnych duchodcu a ucitelu marxismu-leninismu. Ti skutecni agenti nikdy odhaleni nebyli. A jak rika i Vladimir Putin, agentem zustava clovek cely zivot. Prosim Vas, tim NETVRDIM, ze zrovna pan Fiala je agent. To by byla velka hloupost, protoze to nelze nikdy nijak dokazat.
0 0
možnosti

Zaor

29. 5. 2012 10:21
Neni prece treba videt ve
Neni prece treba videt ve Fialovi komunistu, stalinistu a odeesaka, prestoze vsechny tyto charakteristiky asi plati. Je to proste prospechar a oportunista, nic vic a nic mene.
0 0
možnosti
Foto

13. 5. 2012 6:16
Milí mudrci.
Vyčkejme alespoň, až nový ministr něco začne prakticky dělat. Pak se teprve uvidí, co uděláme my.
0 0
možnosti

Ctenarcp

11. 5. 2012 19:52
Na prvním místě platí,
že vláda padne velmi brzy. A nový ministr nepředpokládá, že by musel koncepčně řešit budoucnost resortu. Šel do vlády s tím, že nepředpokládal její dlouhé trvání ... Vsaďte se o nějakou pěknou knihu. Pečinkův článek jsem nečetl, ale příměr s parašutistou je dobrý. Parašutisté nic nebudují. Pouze střílejí, vyhazují do povětří, unášejí, osvobozují, předávají informace.
0 0
možnosti

Iq Tykve

11. 5. 2012 18:05
Jak člověk, který má
Jak člověk, který má profesuru v oboru politologie, může přijmout místo, o kterém musí vědět, že volba jeho osoby je jen natruc veverkám a pro ukolíbání Bruselu? Místo, kde nemá možnost cokoli zásadnějšího prosadit, protože má jen 1 hlas ze 16 resp. 281? Kde pokud si má zachovat alespoň zbytky cti, dřív nebo později bude muset říci "Tohle ne, odstupuji"?
0 0
možnosti

Marek Kyncl

11. 5. 2012 15:13
Dovolím si obohatit desatero
Dovolím si obohatit desatero pana Fialy o jedenácté přikázání: Politika by neměla být neustálým běháním z jednoho extrému do druhého s hlavním cílem ubytovat na ministerstvu své kamarády coby ty pravé a konečné odborníky (se samozřejmým vymetením kamarádů předchůdce). Politika by měla být korigujícím prvkem státní správy a ne její hlavou. Státní správa by měla být svěřena odbornému úřednickému aparátu a politik by měl mít na její personální obsazení zcela minimální vliv (asi jako prezident na armádu coby její vrchní velitel).Pan Fiala je mi sice osobně sympatický, ale moc toho neudělá a ani nemůže. K řešení problémů, které se na MŠMT nakupily je zapotřebí především dlouhodobě stabilizovat úřednický aparád, protože spolupráce s EK a příprava kvalitních zákonů, to je především úředničina. Jakkoliv kvalifikovaný a geniální odborník potřebuje minimálně rok na to, aby se rozkoukal. A 5 let na to, aby byl v problematice opravdu dobrý. 
0 0
možnosti

Lsd

11. 5. 2012 18:48
Asi se stačí podívat na české
Asi se stačí podívat na české předsednictví EU. Úřady nabraly desítky lidí, nalily do nich spoustu peněz za specializované jazykové kursy a další odbornou přípravu, daly jim příležitost získat poměrně exkluzivní zkušenosti a navázat neocenitelné kontakty v Bruselu a pak se jich v naprosté většině zbavily. Netvrdím samozřejmě, že by všichni tito EU specialisté měli ve státní správě zůstat, ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, že je stát mohl využít lépe.
0 0
možnosti
Foto

Vit.Kucik

11. 5. 2012 12:31
Ten článek je velmi dobře napsán...
... umožnil si udělat základní obrázek o ideových souřadnicích nového politika a dokonce jsem dostal chuť si o něm vyhledat i nějaké informace navíc... :))
0 0
možnosti
Děkuji Vám, ...
brzy již budeme moci posuzovat i konkrétní ministerské kroky ;-) Hezký víkend, rmt
0 0
možnosti

V98í17t 89P58á12t72e57k

11. 5. 2012 8:14
Ty citované úkoly popsal Eduin velmi zaobaleně
a některé věci mu tam zcela chybí.Ještě než ministr začne "posuzovat, zvažovat a vyhodnocovat" dílčí věci typu maturita či testy na ZŠ či dlouhodobé záležitosti typu RVP (samotné prodloužení prací o rok by moc nevyřešilo, tam jde o to co a jak dělat a ne jak dlouho) nebo reakce na zprávu OECD, bude muset rychle vymyslet co s financováním regionálního školství, kde mu ředitelé ZŠ hromadně píší zoufalý dopis, že provoz škol jsou schopni udržet jen za cenu porušování zákonů (nejen školského).U evropských fondů nejde ani tak o informování veřejnosti (ta odborná docela i ví, o jaký průšvih a o jakou zlodějnu se jedná), ale o to, během tak asi jednoho až dvou měsíců které zbývají vymyslet co a jak zachránit a hned to uskutečnit. Informování veřejnosti  kolik miliard školství z EU nakonec nedostane a kolik se jich už bude muset z rozpočtu ČR zaplatit za nesmysly, na kterých se někdo "napase", pak bude jen "třešnička na dortu".A k "vymetení zapomenutých veverek", které též v seznamu Eduinu překvapivě chybí, bude muset také bleskurychle sehnat kvalitní náhrady, plus navíc leckde i předělat organizační struktury.
0 0
možnosti