22. července 2008 19:22 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Ministr financí špatně počítal

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 19. 7.: Kroll? Jsou to tajtrlíci

Ministr financí v rozhovoru pro sobotní LN špatně spočítal množství cest. Pokud by Jiří Čunek absolvoval ne desítky, ale tisíce cest (jak ministr uvádí), nejméně tedy dva tisíce, musel by za ně dostat v zákonných náhradách celkem 4-6 milionů korun (dva tisíce korun krát dva tisíce cest se rovná čtyři miliony korun, tři tisíce korun krát dva tisíce cest se rovná šest milionů korun). Trojčlenkou a kalkulačkou se zjistí, že na sto tisíc korun v cestovních náhradách je potřeba být v Praze nikoliv jednou za tři dny (jak uvádí ministr financí), ale jedenkrát za 45 dnů (sto tisíc korun děleno dva tisíce pět set za cestu je 40 cest, 40 cest děleno pěti lety je 8 cest za rok, 365 dní děleno osmi cestami je 45 dnů na jednu cestu). Pro pořádek doplňuji, že 40 cest jsou desítky, nikoliv tisíce cest.
Sto tisíc korun v náhradách za pět let představuje 480 kilometrů měsíčně. Bylo zcela běžné ujetí podstatně většího počtu kilometrů ve firmě, jež měla sídlo na hranicích se Slovenskem a většina dodavatelů, úřadů a institucí byla v Čechách. Sám jsem tehdy najezdil (ve služebním automobilu a bez náhrad) v průměru měsíčně přes 3000 kilometrů, finanční ředitel najezdil pravděpodobně ještě víc.
Snadno bych mohl použít velmi expresivní výrazy, ale není mým zvykem vyjadřovat se na adresu jiného člověka způsobem použitým v sobotním rozhovoru. Očekávám ale, že po opravě výpočtu množství cest by měla být výrazně změněna tvrzení obsažená v článku. Myslím, že by to mohli vzít na vědomí i komentátoři, kteří v různých denících rozvíjejí teorie, že takové množství kilometrů nebylo možné ujet. Do polemik, kolik bylo možné ušetřit, vstupovat nebudu, protože to nemá nic společného se mnou a Zbrojovkou Vsetín, a ani firmou Kroll jsem na toto téma nebyl tázán. Dál budu vše řešit mimo média.
Karel Dančák, bývalý ředitel Zbrojovky Vsetín