Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Obžalovaný generál kvůli zdraví opustil armádu, výsluhu dostane. Stropnický to prověří

Česko

  5:50
PRAHA - Býval to jeden z nejvyšších důstojníků české armády. Generál Vladimír Halenka podle zjištění serveru Lidovky.cz však české ozbrojené síly opustil, oficiálně ze zdravotních důvodů. Ministru obrany Martinu Stropnickému se však jeho odchod nezdá. Nechá prověřit, zda za koncem Halenkovy služby skutečně stojí zdravotní potíže. Díky lékařskému vysvědčení totiž generál dosáhne na výsluhy. Za normálních okolností by však rentu nezískal, protože ho čeká soud.

Generál Vladimír Halenka sloužil v armádě od roku 1986. foto: www.army.cz

„Služební poměr brigádního generála Vladimíra Halenky zanikl dne 24. listopadu z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti na základě rozhodnutí přezkumné komise,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Jan Šulc. Nedostačující kondici generálovi potvrdila komise při Ústřední vojenské nemocnici. Jaké potíže stojí za jeho odchodem, nelze s ohledem na lékařské tajemství oficiálně ověřit. Podle informací serveru Lidovky.cz ale lékaři u Halenky zjistili neurologické potíže.

Funkční armádní materiál do šrotu? Policie popsala zločinný gang

Na důvod jeho ukončení služby však s nemalou dávkou nedůvěry hledí ministr obrany Martin Stropnický. Generál Halenka je více než dva roky v takzvané personální dispozici, jinými slovy velení ho postavilo mimo službu. Důvodem je podezření, že se měl podílet na neoprávněném prodeji armádního majetku. Kvůli této kauze ho státní zástupce obžaloval ze zneužití pravomoci úřední osoby, což ho v případě uznání viny může připravit až o 12 let svobody.

Halenka měl původně odejít do civilu s posledním dnem letošního roku, na tak dlouho měl s velením dohodnutý služební poměr. Jenže do jeho plánů zásadně zasáhla obžaloba. Kvůli ní by podle armádních regulí uniformu svlékl bez nároku na výsluhu, která v případě generálů dosahuje výše až 40 tisíc korun měsíčně. V civilu by následně musel doufat, že ho soud očistí. Pokud by se tak stalo, rentu by získal, doplatila by se mu i zpětně.

Halenkův případ vyvolává otazníky, říká ministr

Propuštění ze zdravotních důvodů ale generála nejistoty ohledně získání výsluh zbavuje. Potvrzení o zdravotní nezpůsobilosti mu zaručuje, že na rentu dosáhne bez ohledu na výsledek soudu. „V případě pravomocného odsouzení nebo podmíněného trestu nárok na výsluhu nevzniká. Ale při zániku služebního poměru ztrátou zdravotní způsobilosti vojákovi výsluhové náležitosti náleží,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Poslední dny ministra

Podpis ministra Martina Stropnického pod složení Ústřední vojenské lékařské komise bude jeden z posledních úkonů, které jako ministr obrany provede. V nové vládě Andreje Babiše usedne do křesla ministra zahraničních věcí, čímž naváže na svou diplomatickou praxi z 90. let.
Ve funkci ho nahradí Karla Šlechtová. Stropnický je přitom první ministr obrany v historii České republiky, co vydržel ve funkci celé čtyři roky. Šlechtová pak po Vlastě Parkanové a Karolíně Peake bude třetí ženou, která bude řídit resort obrany.

Zmíněné okolnosti ukončení generálova služebního poměru ale vedly podle ministra Stropnického k úvaze, zda verdikt komise o Halenkově špatném stavu není účelový a nemá jen zajistit Halenkovi výsluhu. „Průběh tohoto případu určitě vyvolává otazníky u řady lidí, nejen u mě. Další přezkoumání proto považuji za jediný správný postup,“ sdělil serveru Lidovky.cz ministr.

Stropnický tak se státním tajemníkem svého resortu uplynulou středu rozhodli, že původní verdikt o generálově zdraví prověří Ústřední vojenská lékařská komise. Její složení podepsal přímo ministr, vedle lékařů v ní zasedl i právník. „Komise by měla dojít k závěru v průběhu několika příštích týdnů,“ sdělil mluvčí resortu Pejšek.

Generál svůj zdravotní stav a okolnosti svého odchodu z armády neobjasnil, serveru Lidovky.cz se ho přes opakovanou snahu zastihnout nepodařilo. Jak probíhalo vyhodnocení jeho stavu, lze také jen spekulovat. „Ze zákona neposkytujeme o pacientech a klientech žádné informace neoprávněným osobám,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke.

Vytipovat techniku a prodat ji pod cenou

Generál Vladimír Halenka řídil Sekci podpory ministerstva obrany, která má na starosti armádní logistiku, komunikační a informační systémy a vojenské zdravotnictví. Právě selhání v této pozici znamenalo hrozbu pro jeho výsluhy. Počátkem března 2015 si pro něj došli detektivové z tehdejšího ÚOOZ, podle nich měl prsty v neoprávněném prodeji armádního materiálu. Ministr Stropnický ho obratem postavil mimo službu. V praxi to znamená, že Halenka pobíral půlku platu.

Generál měl umožnit dvojici obchodů z let 2010 a 2013. V transakcích figuroval kromě něj šéf Agentury pro nakládání s veřejným majetkem Josef Lachman, jeho zástupce Roman Pavlík a tehdejší ředitel Vojenských opraváren VOP CZ Adolf Vermiřovský. Skupina podle policie fungovala tak, že Halenka po dohodě s Vermiřovským označil vybranou techniku v bezvadném stavu za nepotřebnou, Lachman schválil její prodej Vermiřovskému a ten ji prodal soukromé firmě.

Generál Vladimír Halenka.
Martin Stropnický.

„Obžaloba byl podána na čtyři fyzické osoby pro trestnou činnost v souvislosti s vyváděním nepotřebného majetku ministerstva obrany ve prospěch VOP CZ, a odsud ve prospěch soukromoprávních subjektů, a to za ceny nevýhodné jednak pro ministerstvo a jednak pro VOP CZ,“ uvedl žalobce Pavel Prygl. V obou transakcích šlo o prodej motorů do bojových vozidel, přičemž na první měl resort prodělat 10 milionů korun. Druhý obchod zarazil jako nevýhodný tehdejší šéf generálního štábu Vlastimil Picek. 

S manželkou se dopustil pojistného podvodu

Generál Halenka se hájil, že o účelový prodej nešlo. Podle něj bylo zmíněnou techniku navzdory jejímu dobrému stavu nutné vyřadit kvůli nadbytečnosti, sám se prý na dohadování ceny nepodílel a veškerá jednání s šéfem VOP CZ Vermiřovským byla oficiální. „Dvakrát jsem byl za tuhle zemi ve válce, mám nějakou profesní čest. A oni (policie) mi na základě ničeho řeknou, že jsem byl členem skupiny. Je to vykonstruovaný nesmysl,“ řekl v březnu 2015 generál Mladé frontě DNES. 

Obžaloba leží u Městského soudu v Praze od letošního července, soud zatím hlavní líčení nenařídil. Prodej techniky pod cenou nebyl jediným případem, kdy se generál dostal do střetu se zákonem. V březnu 2015 Mladá fronta DNES upozornila, že se namočil do pojistného podvodu. Neznámý šofér mu naboural auto. Aby se Halenka najisto dostal k penězům za pojistku, jako viníka označil, s jejím vědomím, svou tehdejší partnerku.

Postup nebyl náhodný, jeho družka dříve v pojišťovnictví působila. Pojistku pak Halenkovi vyplatila Česká podnikatelská pojišťovna, mělo jít o několik desítek tisíc korun. Soud v dubnu 2015 generála s jeho paní prohlásil za vinné, ale nechal je odejít bez trestu. „Děje se tak u věcí, kdy se obžalovaný doznal, činu lituje a uhradí škodu,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Petr Novák, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8, jenž měl kauzu na starosti.

Podivné završení kariéry generála Halenky, stejně jako jeho opakované potíže se zákonem, nechtěli představitelé Generálního štábu Armády České republiky komentovat. „Na generála Halenku je ve věci obvinění z pojistného podvodu nutné hledět, jako by nebyl souzen. Ve věci druhé ze zmíněných událostí nebylo dosud pravomocně rozhodnuto, proto nepřísluší generálnímu štábu se k této záležitosti vyjadřovat,“ sdělil jeho mluvčí Šulc.

Autor: