Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ministra financí teď v ODS nemáme

Česko

S ekonomickým expertem ODS Martinem Kocourkem o rozpočtu, o vztazích mezi Topolánkem a Klausem a o dozoru nad ČEZ

LN Dřív byl hlavním ekonomickým expertem ODS Vlastimil Tlustý. Kdo je teď stínovým ministrem financí?

V současné době ODS nemá stínovou vládu, to znamená, že nemáme stínového ministra financí. Naše taktika je spíš v tom, že teď pracujeme v týmu. Finance jsou oblast, která zasahuje celou společnost, takže se nám osvědčilo i to, že reflektujeme třeba názory ze sociální oblasti. Proto vystupuje Petr Nečas. V takové symbióze jsme schopni generovat mnohem ověřenější pohledy na ekonomiku, než když to dělá jeden člověk.

* LN Když chci jako novinář získat komentář například k současné rozpočtové situaci, komu mám zavolat jako relevantní osobě?

- Na tiskové oddělení ODS.

* LN Tam mě nasměrují na správnou osobu?

- Tam vás nasměrují. Vždyť říkám, vaše otázky se mohou týkat třeba sociální oblasti. A když se to týká daní, jsou tu například členové rozpočtového výboru. Já myslím, že si vyberete.

* LN Ale když chci hlas z TOP 09, volám Miroslava Kalouska. Když chci názor ČSSD, volám Bohuslava Sobotku. Ale když potřebuji hlas z ODS, jasnou osobu nevidím. Není to chyba?

- Já myslím, že ne. Je to přirozený proces. Časem přijdete na to, komu máte zavolat na kterou otázku. Ale aby měl někdo ambici odpovědět na všechny otázky, to asi ani není v kapacitě těch lidí. A pak je to spíš otázka mediální než věcná.

* LN Zeptám se jinak. Kdyby čistě teoreticky ODS získala v nadcházejících volbách 51 procent hlasů a sestavovala většinovou vládu, jednobarevnou vládu, kdo by tam seděl jako ministr financí?

- Strašně by záleželo na tom, jakou důvěru by ten program získal, jak by vypadal a k tomu teprve můžete přiřadit člověka, který by byl schopen to vykonávat. Určovat někoho předem je sice mediálně zajímavé, ale podle mě to není věcně správné. Vy si musíte ověřit, jestli je ten člověk vhodný ke komunikaci, a možná je dokonce lepší, když si toho potenciálního kandidáta budou vybírat média, než když to uděláte od zeleného stolu.

* LN Jestli tomu dobře rozumím, tak teď v ODS probíhá volná soutěž, do níž se může přihlásit, kdo chce. A když uspěje, mohl by se stát ministrem financí.

- To není úplně špatný postup. Když toho člověka určíte předem, riskujete spoustu věcí. Nejste schopen si všechno ověřit a ten člověk na sobě může přestat pracovat. Neřekl bych, že je to volná soutěž. Je to týmová práce.

* LN Ministr financí Eduard Janota si dává dost záležet na tom, aby alarmoval veřejnost před tím, co dle jeho názoru hrozí financím českého státu. Mluví o Maďarsku, mluví o schodku ve výši 230 miliard korun. Do jaké míry se s ním ztotožňujte?

- My to vnímáme nesmírně vážně. Akorát se možná lišíme v přístupu. Jedna věc je pohled z ministerstva financí, které je za fiskální stabilitu odpovědné ze zákona. Přístup ministra tak může být spíš účetně technokratický. Druhá věc je podívat se na to z národohospodářského hlediska. Musíme se hlavně rozhodnout, jak to nastavíme dlouhodobě. Samozřejmě že z krátkodobého hlediska ten schodek vypadá hrozivě. Ale je otázka, jaký je rozdíl mezi 230 miliardami, 170 miliardami nebo 290 miliardami. Navazuju jen na to, že ministerstvo svůj odhad letos zpřesňuje už počtvrté.

* LN Ale pořád směrem dolů.

- Ano, ale pak je tu otázka, kde to končí. Jestli třeba při jejich říjnové predikci jim nevyskočí 290 miliard, ale 230 bude správně. V této situaci je hlavně třeba nevyvolávat paniku. Musíme situaci pořádně zanalyzovat, promyslet nástroje -a v tom je návrh ministra Janoty inspirativní -, ale musíme si to zkusit promítnout do ekonomiky ve střednědobém horizontu. Je nutné se dohodnout, jak chceme deficity řešit v budoucnu. Zda vůbec jsme schopni se shodnout na tom, že někdy chceme nulu. Za jakých okolností, jak rychle a podle toho přenastavit rozpočtovou strategii. Z tohoto pohledu je pro nás fatální ukotvit ekonomiku schváleným rozpočtem do konce prosince. Musíme se vyhnout rozpočtovému provizoriu.

* LN Výsledkem této úvahy je váš návrh na osmnáctiměsíční rozpočet?

- Ano. Tato úvaha spočívá v tom, že když budeme mít jasno, připravíme systémové nástroje, které budou vést k nějakému stavu tak, abychom ekonomiku a finance ozdravili. Ten rozpočet je tak dlouhý proto, aby přežil všechny potenciální turbulence, které mohou nastat. Nechceme se dožít toho, že příští rok nastane nějaká situace a v závěru roku zase budeme diskutovat, jestli to nemáme měnit. Prostě potřebujeme delší období rekonvalescence.

* LN Není problém v tom, že nestandardnímu rozpočtu nebudou rozumět například investoři do státních dluhopisů?

- Myslím, že ne. Investorům to dává nějaký dlouhodobější signál. Řekneme jim, že se bude financovat to a to, v takové a takové výši. Podle mě na to období do roku 2011, kdy to nebude lehké, musíme mít stabilní kotvu na výdajové straně. Co se bude dít na příjmové straně, to uvidíme. Naše priority jsou udržet zaměstnanost, zvyšovat ji a být připraveni na absorbci růstu. Teprve pak si můžeme hrát s ozdravením financí. Problém deficitu je totiž na příjmové straně. Když odhlédneme od zásadních strukturálních změn, které mají dlouhodobý charakter, tak je problém v tom, že se nám zastavil ekonomický růst. Když ho obnovíme a odstraníme riziko pomalého oživení, tak si vytvoříme prostor pro posun na výdajové straně.

* LN Pojďme ještě ke stavu ekonomiky. Jak vidíte výhled české ekonomiky na následujících dvanáct měsíců?

- Musíme si uvědomit obrovskou závislost na poptávce po našem exportu. To je alfa a omega našeho růstu. Proto musíme mít hlavně slušnou analýzu toho, co se děje u našich exportních partnerů. Od toho se vše odvíjí.

* LN Takže Německo a Evropská unie.

- Ano. Ale i Spojené státy, protože to je zas partner Evropské unie. Ale nemůžeme si dělat iluze, že na vnitřním trhu jsme nějakým opatřením schopni něco zvrátit. To by byl naprostý omyl. Věřme tomu, že situace u našich partnerů se zlepšuje.

* LN Čeká nás další růst nezaměstnanosti?

- Zatím to vypadá, že naše zpoždění za Německem je půl roku. Nevidím to jako nějakou superdramatickou věc, ale podle mě se toho dna budeme ještě do konce roku dotýkat.

* LN Uvidíme výraznější skok v růstu v příštím roce?

- Budeme se snažit přemýšlet tak, abychom překonali předpoklad, že porosteme o 0,3 procenta. Chceme aspoň jedno dvě procenta, ale bude záležet na konci roku. Případné velké oživení může přijít až v druhé polovině roku 2010.

* LN Pak je tady druhé riziko, o němž mluví ekonomové varující před dlouhodobým mělkým oživením.

- To by nebyla žádná katastrofa, protože naše dluhová rezerva je dostatečná.

* LN Ale ztížilo by vám to situaci při narovnávání hospodaření státu.

- Pokud by to tak bylo, pak by zásahy na výdajové straně musely být mnohem větší.

* LN Co krize znamená pro strukturu české ekonomiky? Je správné, že jsme tak úzce svázáni s ekonomikou Německa?

- Já si bohužel myslím, že je to objektivní fakt. Finanční krize a recese nám naši pozici velmi odhalily. Samozřejmě je vidět zranitelnost zejména na průmyslu, a pokud budeme moci používat nějaké tržní nástroje, tak je budeme směrovat spíš do oblasti služeb s vyšší přidanou hodnotou. Průmysl nám totiž pomáhá v době konjunktury, ale velmi nás může zatěžovat v době recese.

* LN Jako poradce jste pracoval jak pro Václava Klause, tak pro Mirka Topolánka. Můžete je srovnat v tom, jak se vám s nimi pracovalo?

- V první řadě chci říct, že s oběma dobře. Srovnání je však nesmírně komplikované v tom, že bychom srovnávali jinou dobu a jinou agendu, takže srovnávat úřad vlády v roce 1992 až 1997 a v roce 2006 až 2008 skoro neumím. První období bylo spíš tvůrčí, teď to bylo období předsednictví, provedení nějakých reforem... Těžko říct.

* LN Zažil jste oba dva v momentu, kdy jejich vlády skončily před vypršením řádného termínu. Jak to nesli?

- Řekl bych, že oba velmi podobně. Hodně s noblesou. Určitě ne rezignovaně, určitě ne zhrzeně, ale přichází nová výzva a je třeba se s ní vyrovnat.

* LN Proč si podle vás Topolánek s Klausem nerozumí?

- Neřekl bych, že si nerozumí. Myslím, že mají odlišné povahy, a pak se to tak může jevit.

* LN Nemá Klaus pocit, že mu Topolánek ukradl jeho dítě?

- To byste se musel zeptat Václava Klause. Já nevím, jaké má pocity.

* LN Jste šéfem dozorčí rady ČEZ. Když jste otevřel noviny, kde byly fotografie ředitele ČEZ a vašeho bývalého šéfa z úřadu vlády, co jste si říkal?

- Upřímně řečeno, já jsem tomu zas nějakou velikou pozornost nevěnoval. Co kdo dělá ve volném čase, zas moc nesouvisí s tím, jakou funkci v ČEZ vykonává.

* LN Rozumím, ale nestává se každý den, že by v novinách vycházely fotografie bývalého premiéra na dovolené s manažery podniků ovládaných státem.

- Souhlasím. Ale byl jsem si jist, že z pohledu fungování ČEZ a funkcí, které má dozorčí rada, se nemění vůbec nic. Mé práce se to nemohlo jakkoli dotknout. A respektuji, že si ve volném časem mohou dělat, co chtějí.

* LN Mnoha lidem se nelíbilo, že bývalý premiér a ředitel státem ovládané firmy jsou spolu na dovolené.

- Mě by to zajímalo, jenom kdyby z toho vyplynuly pro ČEZ nějaké problémy. Ale mám pocit, že to se tentokrát nestalo. Že je to problém pro ty, kteří se toho zúčastnili, to je mi líto. Ale to já neřeším a nekomentuju.

* LN Jak se vlastně člověk stane šéfem dozorčí rady ČEZ?

- Určitě byste se na to musel zeptat Mirka Topolánka, který mi tu funkci nabídl. Nestal jsem se předsedou dozorčí rady rovnou, ale nejprve jsem byl jejím členem. Je třeba si uvědomit, že ČEZ není jen energetická firma, ale operuje i s velkými finančními zdroji. Takže mé úkoly jsou podobné těm, které jsem řešil třeba v rozpočtovém výboru.

* LN Dnes se o ČEZ mluví nejen v souvislosti s Toskánskem. Třeba ČSSD má jméno firmy na předvolebních plakátech a říká, že vrátí zisky podniku lidem. Je to pro vás problém?

- Může mě to trápit z pohledu image. Ale myslím, že firma je vedená dobře.

* LN Než Jiří Čunek odešel z vlády, tak říkal, že ČEZ platí politické strany. Můžete to vyloučit?

- Samozřejmě.

* LN Takže nehrozí, že třeba za dvacet let se objeví důkazy o tom, že za Kocourka posílal ČEZ peníze politickým stranám?

- To je, myslím, zcela vyloučeno. A tuto větu si klidně pamatujte.

* LN Pak jsou tu ceny elektřiny. ČSSD říká, že cenu elektřiny srazí o třicet procent od počátku příštího roku. Je to možné?

- To by byl naprostý zásah do systému. Musíme si uvědomit, jak ta cena vzniká. To není tak, že to jde z Temelína rovnou do zásuvky. Ta cena se tvoří na trhu. Takže já si neumím představit, kde cenu elektřiny srazit. Když budete elektřinu prodávat levně, budete jí mít málo. Celá marže by navíc zůstala u obchodníků. Takhle jde do ČEZ, který ji může používat na výplatu dividend, ale hlavně na investice, které má v rámci zajišťování energetické bezpečnosti ČR dělat. Cena elektřiny samozřejmě klesne, ale díky vývoji na trhu, ne díky ČSSD.

* LN Jaké jsou vaše další plány? Čekáte na výsledky voleb?

- Určitě nespojuju volby se svými ambicemi. Jsem garant ekonomického programu ODS a tuto roli splním. Jinak jsem vázán svými jinými pracovními aktivitami, které přesahují termín těchto voleb.

* LN Když příští vládu sestaví ČSSD, jak dlouho přežijete v čele dozorčí rady ČEZ?

- To je na rozhodnutí akcionáře a já ho budu respektovat.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...