10. července 2013 14:12, aktualizováno  14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Část ministrů podepsala svůj jmenovací dekret propiskou za padesátikorunu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 27Diskuse
Podpisy nově jmenovaných ministrů Rusnokovy vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podpisy nově jmenovaných ministrů Rusnokovy vlády. | foto: Reuters

PRAHA Jmenování ministrů patří mezi vrcholné státnické akty, ovšem v době šetření není na nějaké okázalosti čas. Namísto limuzín proto jeli noví ministři k prezidentovi na Hrad autobusem a jmenovací dekret část z nich podepsala propiskou za padesátikorunu.

Působilo to až nepatřičně. Ministři stáli nastoupení v řadě před prezidentem Zemanem, ale hlavy některých z nich se stáčely i doprostřed Trůnního sálu ke slavnostně vyzdobenému stolu. Na něm ležely vkusně naaražované květiny, historická psací souprava, modré desky se státním znakem, luxusní plnicí pero a vedle něj ... plastová propiska.

Při troše pátraní na internetu lze zjistit, že tato propiska stojí 49,90 Kč plus DPH a její výrobce ji popisuje takto: "elegantní a moderní roller, tloušťka stopy 0,7 mm, minimální délka stopy 550 m, pogumovaný grip pro pohodlné psaní, kovový klip, barva těla odpovída barvě náplně."

Jedenáctá hodina, okamžik jmenování nové vlády.

Jedenáctá hodina, okamžik jmenování nové vlády.

"Bylo na výběr z kvalitního plnícího pera, propisky, nebo vlastní psací potřeby, což někteří ministři využili. Členové vlády si podpis na ruční papír zkoušeli a ne každému vyhovovalo pero, proto jsme na stůl přidali také propisku," vysvětlila hradní mluvčí Hana Burianová.  

Čeští prezidenti ostatně mají v ne příliš zdařilých prezentacích s psacími potřebami už tradici. Václava Klause dodnes pronásleduje drobný incident v Chile, kde jej kamery natočily jak si dává do kapsy protokolární pero. Jeho nástupce Zeman zase vyvolal drobné pozdvižení krátce po svém zvolení, kdy odmítl tzv. milionové pero, které mu nabízel přední český výrobce psacích potřeb k inauguraci do úřadu.

"Doporučil jsem této firmě, aby raději tento milion korun věnovala na psací potřeby žákům těch škol, v jejichž regionu se tato firma nachází," uvedl Zeman později, i když se firma dušovala, že pero má jen statisícovou hodnotu. K milionu by prý jeho cena stoupla až poté, co by se jím prezident podesal.

Anketa

Stačí k podpisům důležitých listin obyčejná propiska?

Ano, hlavní je podpis, ne pero 289
Ne, důležité listiny by se měly podepisovat důstojným perem 327
Je mi to jedno 78
  • 27Diskuse