Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

'Mírný optimismus' podruhé. V Ženevě se opět jedná o Íránu

Svět

  14:33aktualizováno  14:36
ŽENEVA - Další dvoudenní kolo diplomatických jednání o íránském jaderném programu začalo ve čtvrtek v Ženevě. Podruhé od zvolení nového íránského prezidenta Hasana Rúháního se k nim sešli zástupci států skupiny zvané 5+1 (pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo) a Íránu. Světové mocnosti doufají, že se tentokrát podaří učinit "první krok" k dohodě s Teheránem, obě strany ale podle agentury Reuters varovaly, že průlom v rozhovorech zdaleka není jistý.

Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem foto: Reuters

Obezřetný optimismus ohledně možnosti, že vyjednávači tento týden dospějí v Ženevě k prvostupňové dohodě znamenající začátek řešení desetiletého jaderného sporu, vyjádřil íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. "Když se všichni vynasnaží udělat to nejlepší, mohli bychom ji (dohodu) mít," řekl novinářům.

ČTĚTE TAKÉ:

"Očekáváme seriózní jednání," řekl Zaríf po ranním setkání se šéfkou diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonovou, která rozhovory koordinuje.

Írán musí prokázat, že jeho program není vojensky zaměřený. Západ podezřívá Teherán ze snah o výrobu jaderných zbraní, Teherán to vytrvale popírá.

Další dvoudenní kolo diplomatických jednání o íránském jaderném programu začalo ve čtvrtek v Ženevě

Nový íránský prezident Rúhání opakovaně deklaroval, že Írán stojí o urovnání jaderného sporu se Západem. Ochotu Teheránu dospět k dohodě s mocnostmi signalizoval i výrok íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, který má poslední slovo v mezinárodních otázkách i jaderném programu. Chameneí v neděli prohlásil, že nikdo by neměl vyjednávačům práci ztěžovat.

Také USA naznačují, že jsou ochotny přistoupit na dočasné, omezené a podmíněné uvolnění sankcí, které tvrdě dopadají na íránskou ekonomiku. Problém ale podle analytiků citovaných tiskovými agenturami představují mimo jiné konzervativní kruhy v Íránu i USA, které rezolutně odmítají jakékoliv ústupky.

Autoři: ,