Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Mise: po protestech byla pro i ČSSD

Česko

PRAHA Tým českých vojáků v Afghánistánu se příští rok rozroste zhruba o dalších dvě stě lidí. Počítá s tím alespoň návrh vlády, který ve středu hladce schválil Senát. Podvod na voliče, jak nazval úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka hlasování o misích ještě v předvolebním složení horní komory, však podpořilo i 11 sociálních demokratů.

„Je to výsměch všem občanům, kteří přišli volit,“ kritizoval Sobotka vládu, když vyšlo najevo, že chce rychlým projednáním návrhu o armádních zahraničních misích obejít rozhodování Senátu v novém, levicovém složení. Takovou horní komorou by totiž podle ČSSD navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu neprošlo, protože s ním levice dlouhodobě nesouhlasí. Nakonec však pro návrh hlasovali i Sobotkovi lidé.

Plán zahraničních misí kromě zástupců stran vládní koalice podpořilo 11 z 29 sociálních demokratů. Jen dva zvedli ruku proti, ostatní se hlasování zdrželi nebo chyběli. Celkově návrh podpořilo 57 senátorů. „Kdybychom to neschválili, tak uvrhneme naše vojáky znovu, jako už jednou, do situace, kdy budou v Afghánistánu bez legálního zajištění,“ obhajoval svůj souhlas například senátor za ČSSD Jiří Dienstbier. Jeho stranický kolega Vladimír Dryml pak posílení českého kontingentu schválil na základě osobních zkušeností s tamními vojáky, se kterými se setkal při návštěvě Afghánistánu.

Stanovisko sociální demokracie zní už dlouhou dobu jasně: neposílat do Afghánistánu další vojáky. Za hlasování proti této tezi teď ale Sobotka senátory ČSSD omlouvá. „Ve starém Senátu má vládní koalice většinu, hlasování senátorů za ČSSD výsledek nemohlo změnit,“ řekl Sobotka LN. Senátoři prý navíc neměli závazné hlasování.

Vládní návrh armádních zahraničních misí do roku 2013 počítá třeba s tím, že bude příští rok v Afghánistánu sloužit místo pěti set až 720 českých vojáků. V roce 2012 má být jejich počet zhruba o 80 nižší. Působit mají hlavně v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru.

„Plán je především výrazem naší odpovědnosti vůči postavení České republiky ve světě a vůči její bezpečnosti,“ uvedl v Senátu ministr obrany Alexandr Vondra.

Vojáci se naopak postupně stáhnou z Kosova. Do konce roku jich tam zůstane asi 90, do příštího léta by jich tam mělo sloužit asi šest desítek, poté bude mít Česko už jen 15 lidí na velitelství sil KFOR.

Návrh nyní musí ještě projednat poslanci. A Sobotka už dopředu avizoval, že klub ČSSD plán odmítne. Ve sněmovně má však koalice od května pohodlnou většinu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!