Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Místa učitelů 'zabírají' senioři. Jejich výhoda? Neotěhotní, říká expertka

Vzdělávání

  16:20aktualizováno  21:20
Berou staří učitelé místa mladým? „Seniorů, kteří se ve školách drží zuby nehty, je jen malá část,“ odpovídá Marie Návratová, která má v Českomoravském odborovém svazu školství na starosti sekci důchodců.
Učitelka, ilustrační foto

Učitelka, ilustrační foto foto: ČTK

LN Jaké uplatnění mají senioři ve školství?

Důchodci pracují jako zástup za nemocenskou či mateřskou. Jejich výhodou je, že ředitelé je pak můžou kdykoliv propustit.

LN To ale není případ přesluhujících kantorů.

Tohle jednání se v Česku nerozmáhá. V posledních dvou třech

Chtěli by učit, místo jim drží senioři

V českém školství stoupá počet přesluhujících učitelů a učitelek. I proto nemůžou mladí absolventi pedagogických fakult najít zaměstnání. V roce 2009 učilo na středních školách 18,5 procenta kantorů mezi 56 a 65 lety, a dokonce dvě procenta lidí starších než 66 roků.

letech sleduji, že ředitelé hodně důchodců přemluvili, aby šli domů. Aby školy ušetřily a mohly přijmout mladé. Senioři jsou pak k dispozici právě v okamžiku, když někdo onemocní.

LN O své místo nebojují?

Těch, kteří se drží zuby nehty, je jen malá část. Ale je fakt, že ředitel se s nimi nemůže rozloučit. Tedy pokud kantor není nadbytečný. Tam pak není žádná ochrana.

LN Kolik je nyní přesluhujících učitelů v Česku?

Asi takových osm procent. Ale není to všude stejné. Jsou okresy, kde není pedagogická fakulta, a místním školám tudíž chybí kvalifikovaní kantoři v produktivním věku. Kdežto jinde může být naopak přetlak.

LN Mají u nás čerství učitelé lehkou cestu do škol?

Ano i ne. U mladých holek je totiž ten problém, že nastoupí, učí dva roky a jdou na mateřskou. Tak ředitel raději sáhne po důchodcích, kde už to "nebezpečí" nehrozí.

LN Statistiky ukazují, že mezi absolventy stoupá zájem o práci učitele.

Tento trend také pozorujeme. Pokud se něco změní v jejich ohodnocení, tak se snad dá čekat pozitivní změna. Hodně mladých to totiž vyzkoušelo a odešlo.

Místo za katedrou si vydělává za barem

Ostravský klub Mirror patří mezi oblíbené lokály místních středoškoláků. Ještě v době studií na pedagogické fakultě tamější univerzity si tu za barem přivydělávala i Pavla Krajinová. Jenže dnes, rok a půl po státnicích a s magisterským diplomem na polici, je tu barmankou stále. Úřad práce pro ni žádnou nabídku nemá, tak musí hledat sama. Při každodenním pátrání zjišťuje, že řadu míst na základních školách drží přesluhující učitelé.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...