Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Místo front na potraviny podpisové archy. Venezuelané volají po odvolání prezidenta

Svět

  7:56
CARACAS - Ve Venezuele začali sbírat podpisy pro referendum o odvolání prezidenta Nicoláse Madura. Místo front na potraviny tak nyní Venezuelané stojí fronty na to, aby mohli přispět k uspořádání nových prezidentských voleb. Informoval o tom španělský deník El País. Podle guvernéra státu Miranda Henriqua Caprilese, který v roce 2013 prohrál jen těsně souboj o nejvyšší úřad v zemi, by referendum mohlo být už v listopadu či v prosinci.

Venezuelský prezident Maduro tleská během schůzky s dělníky v Caracasu. foto: Reuters

Maduro se vymlouvá na ‚bohaté spřežence USA‘. A Venezuela prahne po změně

„Ještě jsme to nepočítali, ale je to dobře přes 600 tisíc podpisů,“ odhadl ve čtvrtek podle DPA první místopředseda parlamentu a jeden z organizátorů akce Enrique Márquez. A dodal, že je to již třikrát tolik hlasů, které jsou v první fázi potřeba. Od středy, kdy akce začala, musí být do 30 dnů nasbírány podpisy jednoho procenta voličů, tedy 197 978. Stanoveny jsou i minimální hranice podle jednotlivých okrsků. Například v Caracasu se musí podepsat 16 343 lidí.

Po ověření podpisů národní volební komisí musí opozice ve druhé fázi získat za tři dny podpisy 20 procent venezuelských voličů, tedy skoro čtyři miliony. Teprve po jejich ověření může být svoláno referendum. V prosincových parlamentních volbách získala opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD) hlasy 7,7 milionu voličů a po 17 letech má poprvé většinu v parlamentu.

Bouří se i příznivci chavismu

Mezi tisíci Venezuelanů, kteří od středy přicházejí po celé zemi k podpisovým archům, byli i někdejší příznivci bývalého socialistického prezidenta Huga Cháveze. Například Yuraima Rondónová vyzývala z pódia k podpoře referenda se zdvihnutou rukou, na níž má vytetovaný Chávezův portrét.

V poslední době se v médiích objevovaly zprávy, že už i skalní zastánci chavismu nejsou spokojeni se současnou politikou prezidenta Madura, který zesnulého Cháveze nahradil před třemi lety, a vyzývají k jeho odstoupení.

Zlepšení ekonomické situace si od pádu Madura slibuje i šestadevadesátiletá Nelly de Macíasová, která se za referendum přijela v Caracasu podepsat na invalidním vozíku. „Dělám to pro své vnuky a další mladé,“ vysvětlila stařenka, jejíž tři ze čtyř vnuků ale emigrovali právě kvůli katastrofální hospodářské situaci země, v níž se lidem nedostává základních potravin či léků. Podle ekonomických expertů je jedinou možností, jak se z krize dostat, změna vlády a s ní změna hospodářské politiky.

Podle listu El País jde ale nyní o závod s časem. Pokud se totiž bude konat referendum o odvolání prezidenta až po 10. lednu 2017 a Maduro z úřadu odejde, nahradí ho až do konce jeho volebního období v roce 2019 viceprezident Aristóbulo Istúriz. Stihne-li se plebiscit dříve, musí se podle zákona konat nové prezidentské volby, a to do 30 dnů.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...